Výstavba najväčšej európskej plávajúcej solárnej elektrárne = 23 000 solárnych panelov
Výstavba najväčšej európskej plávajúcej solárnej elektrárne prebieha v londýnskej časti rezervoáru Queen Elizabeth II, kde inštalácia pomôže spoločnosti Thames Water splniť svoj cieľ generovať tretinu vlastnej elektriny do roku 2020.
6.3 MWp systém bude pokrývať asi desatinu nádrže s tým, že vyrobená energia, má byť použitá na zásobovanie neďalekého zariadenia na úpravu vody. V nádrži v blízkosti Walton-on-Thames, ktorá je obklopená rezidenčnými nehnuteľnosťami bude inštalovaných niečo cez 23 000 solárnych panelov.
Projekt je výsledkom dohody medzi Thames Water, Ennoviga Solar and Lightsource, ktorá bude dohliadať na rozmiestnenie viac ako 61 000 plavákov a 177 kotiev, ktoré poskytnú plávajúcu platformu pre solárne panely.
Nick Boyle, výkonný riaditeľ spoločnosti Lightsource povedal: „Sme potešení, že sme začali pracovať na ďalšom ambicióznom projekte – našej prvej plávajúcej solárnej inštalácii. Za posledných päť rokov sme úspešne realizovali pozemné i strešné inštalácie všetkých tvarov a veľkostí, ale tento projekt má niektoré zjavné odlišnosti a postavil pred náš tím nové výzvy, ktoré treba prekonať. “ Projekt elektrárne by mal byť dokončený do konca marca 2016.
Znížiť globálne otepľovanie je jedným cieľov projektu elektrárne
Inštalácia má pomôcť spoločnosti Thames Water splniť svoj záväzok na podporu rozhodnutí dohodnutých na COP21 a to limitovať zvyšovanie globálneho otepľovania pod 2 ° C. Tiež pomôže znížiť závislosť spoločnosti na dodávkach z elektrickej siete a zvýšiť podiel produkcie vlastnej energie do roku 2020. Tá tvorila celkovo 12,5% podiel energie z obnoviteľných zdrojov v rokoch 2014/2015, čo je nárast o 4% oproti predošlému roku.
Angus Berry manažér pre energiu v Thames Water povedal: „Udržateľné podnikanie je neoddeliteľnou súčasťou našej dlhodobej stratégie a tento inovačný projekt nás posúva o krok bližšie k dosiahnutiu nášho cieľa – to je tá správna vec pre našich zákazníkov, to pravé pre našich akcionárov a čo je najdôležitejšie, tá správna vec pre životné prostredie. “
Nock Boyle dodal: „V energeticky náročných odvetviach existuje veľká potreba znížiť svoju uhlíkovú stopu, ako aj sumu tvoriacu výdavky na elektrinu, slnečná energia môže byť ideálnym riešením.“
Čítajte aj: Štúdia potvrdzuje výrazné klimatické zmeny a ďalšie otepľovanie
Najväčší systém sa stavia v Japonsku
Plávajúcich systémov má vo Veľkej Británii pribúdať po celej krajine, vrátane plávajúceho systému na zásobníku vody v Godley a v Greater Manchester. Technológia sa rozvíja po celom svete, najmä v Japonsku, kde v poslednej dobe začali stavať svetovo najväčší, 13.7 MW systém plávajúcej elektrárne.
Náklady spojené s plávajúcimi systémami ostávajú vyššie ako u pozemných solárnych zariadení, ale očakáva sa ich zostup, keď bude k dispozícii viac výrobných kapacít pre plávajúce vstrekovacie zariadenia.
Plávajúca inštalácia ponúkajú rad výhod v porovnaní s pozemnými, najmä chladiaci účinok vody, čo vedie k vyššej produkcii elektriny. Plávajúci systém tiež znižuje odparovanie vody z nádrže v priebehu celého roka a obmedzuje rast rias.
Zdroj: solarpowerportal.co.uk
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...