Veterné turbíny s vyššou efektivitou a nižšími obstarávacími nákladmi

Lukas P.

Efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov elektrickej energie je nepochybne hudbou budúcnosti, preto sa neustále viac a viac odborníkov a firiem snaží nájsť spôsob, ako veterné turbíny ešte viac zefektívniť.

lietajúce veterné turbiny

Novou, veľmi zaujímavou oblasťou výskumu v oblasti zefektívnenia veterných turbín sa stala nadmorská výška. Vysoká nadmorská výška je totižto v prípade intenzity vetra jedným z najväčších nevyužitých zdrojov elektrickej energie na svete. Podľa odborníkov je vo vysokých nadmorských výškach dostatok elektrickej energie, vietor je v zásade stály a až dvakrát tak intenzívny v porovnaní s intenzitou vetra, ktorý zachytávajú súčasné veterné turbíny.
Dnes vám preto predstavíme také veterné turbíny, ktoré už vo vysokých nadmorských výškach pracujú, avšak s podstatne vyššou efektivitou a nižšími obstarávacími nákladmi.

Lietajúce veterné turbíny

Ide o turbíny, ktoré sú v porovnaní s tými tradičnými až  dvakrát efektívnejšie, pričom náklady na ich obstaranie sú podstatne nižšie. V porovnaní s bežne dostupnými veternými turbínami dokážu výstupiť až do výšky 2000 metrov nad zemou, nie sú pevne pripevnené k zemi, vďaka čomu sa môžu premiestňovať podľa potreby.

 Z čoho tieto veterné turbíny pozostávajú?

Ako môžete vidieť, veterné turbíny pozostávajú z vysokokvalitného, vzduchotesného a odolného materiálu, vďaka čomu si tieto turbíny vždy udržia svoj stály tvar. V obvode plášťa je hélium, ktorý im umožní samovoľný výstup do požadovanej nadmorskej výšky.
Každá veterná turbína obsahuje tzv. „trojlopatkovú“ vrtuľu, ktorá sa bežne používa v už existujúcich veterných turbínach po celom svete. Taktiež obsahuje tzv. „laná“, ktoré turbínu kotvia na požadovanom mieste a za každých poveternostných podmienok. S ich pomocou sa upravuje nielen jej výška, ale dochádza aj k prenosu vyrobenej elektrickej energie do tzv. „pozemnej stanice“.
Pozemná stanica sama o sebe funguje ako príves, ktorý sa pomerne ľahko prepravuje z miesta na miesto. Následne sa v závislosti od ďalšieho spôsobu využívania napája napr. priamo na elektrickú sieť konečného zákazníka.
veterné turbíny

 Komu sú určené

Veterné turbíny ponúkajú vyšší výkon, flexibilitu a pomerne rýchlo použiteľné riešenie pre tých zákazníkov, ktorí čelia vysokým, prípadne rýchlo sa meniacim nákladom za elektrickú energiu. V prípade odľahlejších miest dokážu napr. šetriť nemalé náklady za naftu, ktorá sa používa do elektrických generátorov.
Sú určené najmä pre zákazníkov z nižšie uvedených oblastí:

  • Vidiecke komunity
  • Odľahlé ostrovy a ťažko dostupné miesta
  • Poľnohospodársky sektor
  • Zábavný sektor
  • Núdzové prípady (napr. živelné katastrofy)

Aké majú teda výhody?
Poskytujú vyšší výkon

  • V pracovnej výške 600 metrov dokážu vyprodukovať až dvakrát viac elektrickej energie v porovnaní s klasickými veternými turbínami.

Sú ekologickejšie

  • Do značnej miery minimalizujú možný negatívny vplyv na ľudí (najmä hluk) a životné prostredie (nedochádza k trvalému zásahu do prírody).

Bezproblémová prevádzka je samozrejmosťou

  • Výroba elektrickej energie je plne automatizovaná, riadená na diaľku a rovnako tak aj chránená pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Majú nízke obstarávacie náklady

  • V porovnaní s tradičnými veternými turbínami sa radikálne znižujú náklady na samotnú inštaláciu a prepravu, ktoré predstavujú až 90 %. V našom prípade teda táto položka odpadá.

Disponujú rýchlou dostupnosťou

  • Veterné turbíny sú dodávané v dvoch štandardných kontajneroch a ich spustenie do prevádzky sa môže uskutočniť už do 24 hodín.

Veterné turbíny podporila spoločnosť SoftBank
SoftBank je popredná telekomunikačná spoločnosť v Japonsku, ktorá dlhodobo podporuje rôzne druhy inovatívnych projektov, môžeme spomenúť napr. GrabTaxi, Snapdeal a podobne. V nedávnej dobe táto spoločnosť investovala vyše 7 mil. dolárov do projektu: inovatívne veterné turbíny, vďaka čomu svetu ukázala nielen svoj pozitívny postoj k inováciám, ale vo vzťahu ku konkurencii aj svoje naozaj široké investičné portfólio.
Z pohľadu spoločnosti SoftBank sú tieto veterné turbíny naozaj novým a zároveň perspektívnym spôsobom využívania obnoviteľných zdrojov elektrickej energie aj v takých oblastiach, ako sú odľahlé ostrovy v Japonsku či dokonca v celej ázijsko-pacifickej oblasti.
Dôvodom, prečo sa SoftBank rozhodla podporiť práve tento projekt je najmä vzrastajúci dopyt po čistej energii, nakoľko je táto téma po rozsiahlej katastrofe vo Fukušime v roku 2011 v Japonsku veľmi živá. Od tejto katastrofy sa táto krajina snaží nájsť vhodné energetické alternatívy za súčasnú jadrovú energiu.
V porovnaní s tradičnými sú tieto nové veterné turbíny nepochybne obrovským prínos pre celé ľudstvo a globálnu ekológiu. Ostáva nm len dúfať, že podobných projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov elektrickej energie bude len pribúdať.
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...