Veterná energia: turbína z cédrového dreva a titánu

Lukas P.

Veterná energia je ľudstvom využívaná už veky ale zdá sa, že ešte stále existuje priestor na nové riešenia. Veterná turbína  Herkules spája najmodernejšiu technológiu a tradičný materiál starého sveta – drevo.

veterná energia turbína

Hercules Wind Generator vyrába talianska firma ENESSERE a ich zariadenie sa môže pochváliť výstupným výkonom 5 kW. Zvislá veterná turbína (VAWT – vertical axis wind turbine) je vyrobená z titánu, dreva (cédru), uhlíkových vlákien a  nerezovej ocele. Tvar rotora a listov je výsledkom rozsiahlych aerodynamických štúdií.
Listy sú prekvapivo ľahké, vážia len niečo málo cez sedem kilogramov a na dĺžku majú tri metre, čo sú parametre, ktoré ich stavajú na rovnakú úroveň ako tradičné z kompozitných materiálov.
veterná energia turbína
Hercules navrhol konštruktér Terry Glenn Phipps a pri vývoji mu asistovali Renato Guerra – majster práce s drevom, ktorý tiež vytvára listy pre Hercules a Nicola Guerra (s rovnakým priezviskom ale nie sú príbuzný), ktorý zasa stavia komponenty z nerezovej ocele, robí úpravy titánových prvkov a spravuje zariadenia spolu so svojimi bratmi.
Rovnako ako u všetkých turbín na vertikálnej osi, energia môže byť generovaná bez ohľadu na smer vetra. Ako uvádza spoločnosť, tento atribút je ideálny pre obytné situácie v obytných štvrtiach, keď sa smer vetra môže výrazne meniť v závislosti na okolitých prekážkach. Aký pocit môžu mať zo 7 metrov vysokej konštrukcie obyvatelia v susedstve je však ďalšia otázka. Avšak spoločnosť ENESSERE vidí turbínu Herkules aj ako umelecké dielo a ako generátora čistej energie.

Veterná energia je spracovávaná 63 kg vážiacim MECC Alte Eogen 270/16 alternátorom / generátorom, ktorý je stavaný na pre 20 ročnú životnosť. Menič Aurora Wind je produktom spoločnosti Power-One, ktorej solárne meniče  sú bežne k videniu v Austrálii pri domácich solárnych inštaláciách.
ENESSERE vyrába tiež vodíkový generátor Andromeda, navrhnutý na získavanie čistej elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako je solárna a veterná energia.
Záujem o veternú energiu je vidno aj na Slovensku. Článok Domáca veterná elektráreň je už dlhodobo najčítanejším článkom na našich stránkach setri.sk.
Vertikálne veterné turbíny sú využívané aj u nás. Príkladom môže byť Bratislavský Volkswagen (obr. nižšie). Jeho veterné turbíny síce nie sú tak elegantné, ako drevené, ale svoj účel určite plnia spoľahlivo. Veterná energia v industriálnom objekte je určite aj vecou pozitívneho imidžu a uvedomelého prístupu.

veterná energia turbína

Volkswagen Bratislava


 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.