Veterná energia: turbína z cédrového dreva a titánu

Lukas P.

Veterná energia je ľudstvom využívaná už veky ale zdá sa, že ešte stále existuje priestor na nové riešenia. Veterná turbína  Herkules spája najmodernejšiu technológiu a tradičný materiál starého sveta – drevo.

veterná energia turbína

Hercules Wind Generator vyrába talianska firma ENESSERE a ich zariadenie sa môže pochváliť výstupným výkonom 5 kW. Zvislá veterná turbína (VAWT – vertical axis wind turbine) je vyrobená z titánu, dreva (cédru), uhlíkových vlákien a  nerezovej ocele. Tvar rotora a listov je výsledkom rozsiahlych aerodynamických štúdií.
Listy sú prekvapivo ľahké, vážia len niečo málo cez sedem kilogramov a na dĺžku majú tri metre, čo sú parametre, ktoré ich stavajú na rovnakú úroveň ako tradičné z kompozitných materiálov.
veterná energia turbína
Hercules navrhol konštruktér Terry Glenn Phipps a pri vývoji mu asistovali Renato Guerra – majster práce s drevom, ktorý tiež vytvára listy pre Hercules a Nicola Guerra (s rovnakým priezviskom ale nie sú príbuzný), ktorý zasa stavia komponenty z nerezovej ocele, robí úpravy titánových prvkov a spravuje zariadenia spolu so svojimi bratmi.
Rovnako ako u všetkých turbín na vertikálnej osi, energia môže byť generovaná bez ohľadu na smer vetra. Ako uvádza spoločnosť, tento atribút je ideálny pre obytné situácie v obytných štvrtiach, keď sa smer vetra môže výrazne meniť v závislosti na okolitých prekážkach. Aký pocit môžu mať zo 7 metrov vysokej konštrukcie obyvatelia v susedstve je však ďalšia otázka. Avšak spoločnosť ENESSERE vidí turbínu Herkules aj ako umelecké dielo a ako generátora čistej energie.

Veterná energia je spracovávaná 63 kg vážiacim MECC Alte Eogen 270/16 alternátorom / generátorom, ktorý je stavaný na pre 20 ročnú životnosť. Menič Aurora Wind je produktom spoločnosti Power-One, ktorej solárne meniče  sú bežne k videniu v Austrálii pri domácich solárnych inštaláciách.
ENESSERE vyrába tiež vodíkový generátor Andromeda, navrhnutý na získavanie čistej elektriny z obnoviteľných zdrojov, ako je solárna a veterná energia.
Záujem o veternú energiu je vidno aj na Slovensku. Článok Domáca veterná elektráreň je už dlhodobo najčítanejším článkom na našich stránkach setri.sk.
Vertikálne veterné turbíny sú využívané aj u nás. Príkladom môže byť Bratislavský Volkswagen (obr. nižšie). Jeho veterné turbíny síce nie sú tak elegantné, ako drevené, ale svoj účel určite plnia spoľahlivo. Veterná energia v industriálnom objekte je určite aj vecou pozitívneho imidžu a uvedomelého prístupu.

veterná energia turbína

Volkswagen Bratislava


 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...