Vedci vyvinuli strešné okná, ktoré generujú elektrickú energiu

strešné okná

Sklenené bloky, ktoré dokážu generovať elektrickú energiu zo slnka bez potreby solárnych panelov, by mohli čoskoro nahradiť strešné okná.

Sklenené bloky ako strešné okná

Tím vedcov z anglickej Univerzity Exeter vyvinuli inovatívnu technológiu, ktorá by mohla nahradiť strešné okná. Ide o produkt, podobný solárnym šindľom od Tesly, ktorý sa možno stane novým architektonickým prvkom, produkujúcim elektrickú energiu. Sklenené bloky sa dajú integrovať do budovy a sú navrhnuté na zber solárnej energie, ktorú potom konvertujú na elektrickú energiu. Bloky nazvané Solar Squared, by mali bez problémov zapadnúť ako do novostavieb, tak aj do existujúcich budov ako súčasť rekonštrukcie.

strešné okná

Transparentnosť materiálu ideálna pre strešné okná

Sklenené bloky fungujú na základe inteligentných optických prvkov, ktoré nie sú klasické šošovky či tunely, ale akési slnečné svetlovody. Tie nasmerujú slnečné lúče, ktoré dopadajú na pomerne veľkú plochu na vonkajšej strane, do omnoho menšej bunky vo vnútri bloku. Vďaka koncentrácii slnečných lúčov na menší bod sa totiž získa z malej plochy bunky oveľa viac energie ako pri bežnom osvetlení. Nie je to samozrejme toľko energie ako pri pokrytí celého povrchu, ale docieli sa transparentnosť materiálu, ktorá je ideálna napríklad pre strešné okná. Získaná elektrická energia sa potom môže využiť na zásobenie budovy, uložiť alebo použiť na nabíjanie elektromobilov.  Ďalšou výhodou týchto sklenených blokov je ich hrúbka, ktorá poskytne kvalitnú izoláciu.

Dostupné v roku 2018

Autori inovatívnej technológie medzičasom vytvorili start-upovú spoločnosť Build Solar, prostredníctvom ktorej sa budú sklenené bloky Solar Squared produkovať a propagovať. V súčasnosti hľadajú potenciálnych investorov na komerčné testovanie produktu a plánujú, že na trh by sa mali tieto bloky dostať v roku 2018. Člen tímu, Jim Williams, verí, že načasovanie technológie je ideálne. Je podľa neho jasné, že svet sa čoraz viac presúva k distribuovaným systémom energie, pričom obnoviteľné zdroje energie v tom zohrávajú významnú úlohu. V spojení s rozvíjajúcou sa elektromobilitou sa tak vytvárajú stále nové príležitosti a spôsoby na získavanie energie v mieste jej využívania. Je tak možné, že si budeme čoskoro nainštalovať strešné okná, ktoré budú schopné generovať elektrickú energiu.

Zdroj:

https://www.buildsolar.co.uk/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail