V Paríži spustia najrozsiahlejší program pre prenájom elektrobicyklov

prenájom elektrobicyklov

Program pre prenájom elektrobicyklov by mal začať v septembri 2019 a k dispozícii bude až 10-tisíc elektrobicyklov.

Program pre prenájom elektrobicyklov Véligo

Obyvatelia Paríža a jeho priľahlých oblastí začnú tento rok využívať  program pre prenájom elektrobicyklov s názvom Véligo. Spustí ho dopravná spoločnosť Ile-de-France Mobilités (IDFM) a na začiatok bude k dispozícii 10-tisíc elektrobicyklov. Ak pôjde všetko podľa plánov, IDFM chce postupne zvýšiť počet elektrobicyklov na 20-tisíc. Pôjde tak o najrozsiahlejší program takéhoto typu na svete. Cieľom je znižovanie využívania automobilov a zároveň znečistenia francúzskeho hlavného mesta. Vďaka programu by sa mal zvýšiť počet ľudí, prichádzajúcich do práce či školy na bicykloch a elektrobicykloch. Momentálne totiž ide iba o 1,6%. Podľa IDFM svojim členom nový program umožní vyskúšať elektrobicykle a možno ich aj presvedčí ku kúpe vlastného. Minulý rok sa vo Francúzsku predalo 250-tisíc elektrobicyklov a 2,7 milióna obyčajných bicyklov.

prenájom elektrobicyklov

Nový program pre prenájom elektrobicyklov

Program Véligo bude podobný ako program pre prenájom elektrobicyklov Vélib. Na rozdiel od neho sa v rámci Véligo nebude platiť hodinový prenájom, ale mesačný poplatok 40 eur. Podobne ako pri programe pre jazdu metrom, zamestnávateľ môže pokryť polovicu mesačného poplatku. Okrem toho si namiesto dokovania elektrobicykla na vyhradených miestach členovia programu môžu elektrobicykle nechať doma. Elektrobicykle v programe Véligo vyzerajú podobne ako tie z programu Vélib. Na jedno nabitie poskytnú asi 9 km dojazd, ktorý závisí od spôsobu jazdy. Rozpočet na prvých šesť rokov programu je 111 miliónov eur. To sa ešte môže zmeniť podľa aktuálneho počtu elektrobicyklov v programe.

Prenájom elektrobicyklov pre celý región

Program pre prenájom elektrobicyklov Vélib bol v Paríži doteraz veľmi obľúbený. Bol financovaný reklamnou agentúrou výmenou za miesta pre billboardy a stal sa modelovým príkladom pre ďalšie mestá po celom svete. Nedávno sa však zmenil poskytovateľ, v novom systéme sa vyskytli rôzne problémy a obyvatelia Paríža ho preto pomaly prestávajú využívať. Dopyt po takomto spôsobe prepravy je však v Paríži vysoký. Populárne sú nielen elektrobicykle, ale aj elektrické kolobežky od spoločnosti Lime, ktorá prevádzkuje ich prenájom napríklad aj v Prahe. Na rozdiel od programu Vélib, ktorý je primárne určený pre dva milióny obyvateľov centrálneho Paríža, sa Véligo zameria na celý región, ktorý je domovom pre 10 miliónov ľudí.

Zdroj:

https://www.engadget.com

http://www.navigo.fr

Zdieľajte:   Facebooktwittermail