Elektrické kolobežky sú ekologické a praktické, ich majitelia by však mali byť ohľaduplnejší

elektrické kolobežky

Elektrické kolobežky zažívajú po celom svete obrovský boom, niektorým sa však zdajú nebezpečné pre ostatných účastníkov prepravy.

Elektrické kolobežky na chodníku

Momentálne už nie sú elektrické kolobežky žiadnou novinkou ani u nás. Na trhu je k dispozícii množstvo rôznych modelov za pomerne prijateľné ceny. Sú ekologickým, jednoduchým a rýchlym prostriedkom ako sa dostať do práce či školy a vyhnúť sa nekonečným ranným zápcham. V snahe znižovať nebezpečné uhlíkové emisie si takýto spôsob vyberá čoraz viac ľudí po celom svete. Elektrické kolobežky však podľa legislatívy väčšiny krajín spadajú do rovnakej kategórie ako bicykle. U nás môžu napríklad, na rozdiel od bicyklov, elektrické kolobežky jazdiť aj po chodníkoch. To spôsobuje časté kolízie a mnohí preto volajú po zákaze či sprísnení pravidiel pre tieto dopravné prostriedky.

elektrické kolobežky

Elektrické kolobežky v centrách miest

U našich západných susedov riešili podobný problém pred pár rokmi. Vtedy totiž centrum hlavného mesta Prahy zrazu zaplavili Segwaye, teda dvojkolesové dopravné prostriedky, po ktorých sa po meste nekontrolovateľne presúvalo najmä obrovské množstvo turistov. Spôsobili toľko problémov a sťažností, že sa magistrát rozhodol Segwaye v centre mesta zakázať. Teraz radnica rieši obdobný problém, avšak vo forme zdieľaných elektrických kolobežiek. Podľa obyvateľov do mesta nepatria, zdržujú premávku a ich majitelia jazdia bez prilieb či smeroviek, čo je nebezpečné pre všetkých účastníkov premávky. Magistrát ich preto plánuje v centre mesta zakázať. Aj naša polícia spolu s ministerstvom vnútra si zvýšené množstvo kolobežiek všimli. Chystajú sa preto zmeny v cestnom zákone, na základe ktorých by mali byť elektrické kolobežky vykázané z chodníkov a mal by sa takisto určiť vek od akého budú povolené.

elektrické kolobežky

Nebezpečné elektrické kolobežky?

Faktom je, že veľkomestá po celom svete sú plné áut a ovzdušie je znečistené. Elektrické dopravné prostriedky na posledný dojazd, ako sú skútre, bicykle, či kolobežky sú preto výborným spôsobom ako ušetriť čas a prispievať k ochrane životného prostredia. Arogancia a nepozornosť ich majiteľov spolu s nedostatkom vhodnej legislatívy však spôsobujú každý deň nebezpečné situácie. V Kalifornii je momentálne na súde spor, v rámci ktorého sa osem pôvodných navrhovateľov snaží elektrické kolobežky zakázať. Dôvodom sú  praktiky spoločností, ktoré kolobežky vyrábajú. Podľa návrhu prispeli k viacerým zraneniam a kvôli tomu, že sú umiestnené kdekoľvek a bez upozornenia, predstavujú „prekážku pre verejnosť“. Nielen v Kalifornii, ale aj u nás by tak riešenie tohto problému mohlo spočívať v budovaní cyklotrás a vhodných parkovacích miest a vytvorení jasných pravidiel tak, aby sa všetci účastníci premávky cítili bezpečne a aby sa neprodukovali škodlivé emisie. Samotní majitelia by sa okrem toho mali správať ohľaduplne a zodpovedne.

Zdroj:

https://www.treehugger.com

https://www.lupa.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail