V Dánsku vznikla najdlhšia lopatka veternej turbíny na svete

lopatka veternej turbíny

Najdlhšia lopatka veternej turbíny na svete má 88,4 m a vďaka optimalizácii aerodynamických vlastností a ceny materiálu by mala ročne vyprodukovať o 1% energie viac.

Spoľahlivá a kvalitná lopatka veternej turbíny

Dve dánske firmy Adwen a LM Wind Power spojili svoje skúsenosti a vedomosti na poli veternej energie a vytvorili svetový rekord. Tým je najdlhšia lopatka veternej turbíny na svete, ktorá meria 88,4 m a je navrhnutá špeciálne pre veternú turbínu od spoločnosti Adwen AD 8-180. Táto turbína má rotačný priemer 180 m a spolu s nominálnym výkonom 8 MW dosahuje najvyššiu hodnotu získanej energie za rok v tomto priemysle. Pri výrobe lopatky sa zamerali najmä na spoľahlivosť a kvalitu.

lopatka veternej turbíny  lopatka veternej turbíny

Lopatka veternej turbíny, ktorá vyprodukuje viac energie

Podľa Luisa Álvareza, ktorý je riaditeľom Adwen, museli by vývoji tejto lopatky posúvať všetky známe hranice v tomto priemysle a už len tým, že dospeli k fáze testovania vykonali obrovský krok pri vývoji celej turbíny AD 8-180. Najdlhšia lopatka veternej turbíny bola vyrobená a testovaná v továrni spoločnosti LM Wind Power v dánskom Lunderskove a teraz je pripravená na transport do ďalšieho testovacieho zariadenia v meste Aalborg. Bezpečnostné testy boli zamerané najmä na odolnosť voči bleskom, keďže čím je lopatka dlhšia a turbína väčšia, tým stúpa pravdepodobnosť zásahu. Na takúto ochranu použili technológiu, ktorú firma vyvinula už pred desiatimi rokmi, ale je overená na turbínach, ktoré sú stále funkčné a nepoškodené. Ďalšou výzvou bola ochrana samotnej hrany lopatky, ktorá je vystavená náročným podmienkam a súčasná technológia dokáže poskytnúť jej ochranu iba na 5 až 10 rokov. Táto lopatka veternej turbíny je ale navrhnutá so životnosťou 20 rokov, takže konštruktéri vyvinuli na jej ochranu úplne nový materiál, ktorý je 5 krát odolnejší voči korózii (v porovnaní s doteraz používanou technológiou).  Pre maximálne vyťaženie energie optimalizovali aerodynamický výkon a cenu materiálu na výrobu tejto lopatky. Týmto by sa mal dosiahnuť nárast získanej energie za rok vo výške 1%, čo sa môže zdať ako nízke číslo, ale pri veľkosti takejto turbíny sa jedná o naozaj veľké množstvo energie.

Znižovanie ceny energie

Firma Adwen už v spolupráci s LM Wind Power prekonala viacero rekordov vo veľkosti a dĺžke ako turbíny, tak aj lopatky. Táto aktuálne najdlhšia lopatka veternej turbíny na svete bola vytvorená pri optimálnej kombinácii materiálov a aerodynamických vlastností  a firma verí, že sa jej týmto podarí postupne znižovať vyrobenú cenu energie (LCOE).

Zdroj:

http://www.adwenoffshore.com/

http://cleantechnica.com/

Podobné články:

Veterné turbíny čakajú revolučné lopatky, ktoré sa podľa situácie zložia alebo viac roztiahnu

Veterná energia: turbína z cédrového dreva a titánu

Zdieľajte:   Facebooktwittermail