Viete, čo nové vytvorili géniovia zelenej energie?

Lukas P.

Spôsoby získavania zelenej energie z obnoviteľných zdrojov sa neustále zdokonaľujú. Vodná či veterná, stále je zelená. Je vzrušujúce sledovať technických géniov pri ich tvorbe pre budúcnosť ľudstva.

Nové technické riešenie veternej turbíny je nielen efektívnejšie, ale aj nádherné

Prepracovanie konceptu tradičnej veternej turbíny – teda veľké trojčepeľové rotory s regulovateľným náklonom – to je niečo ako objaviť Ameriku. Desaťročia skúšobných testov, odstraňovania chýb a hľadania riešení. Týmto všetkým si prešiel Bob Thresher, výskumný pracovník Národného laboratória obnoviteľných zdrojov energie v meste Golden, Colorado. Bob trávil viac ako 40 rokov prácou na oddelení veternej energie a pomohol naštartovať Národné centrum veterných technológií.
Avšak konvenčné veterné turbíny sú naďalej drahé a ich výroba si vyžaduje tony materiálu. Pokračujúce úsilie o lacnejšie a efektívnejšie získavanie zelenej energie vo forme vetra prináša šialené nápady a inovatívne dizajnové riešenia veternej turbíny. Thresher ponúka pohľad na jednu z tých, ktoré považuje za najsľubnejšie:
veterna turbina ako zdroj zelenej energie
 

Lietajúce vodné šarkany ako zdroj zelenej energie

Za ešte zaujímavejší projekt možno považovať novú revolučnú technológiu pre zber energie získavanej z mora.  Už čoskoro ju uvedú do prevádzky v okolí pobrežia Veľkej Británie.
Lietajúce šarkany vám môžu viac pripadať ako prímorské vodné hobby než nejaký seriózny spôsob, ako zaplniť medzeru v získavaní zelenej energie. Avšak Švédska Spoločnosť Minesto predstavila spôsob, ako pomocou  zariadení fungujúcich podobne ako tradičné veterné šarkany využiť silu morí v okolí Británie. Tento systém bude generovať dodatočných 18 terawatthodín (TWh) energie, čo je dosť nato, aby zabezpečil 3.8 miliónom domácností vo Veľkej Británii každý rok spoľahlivú dodávku zelenej energie.
vodny sarkan Minesto - efektivny zdroj zelenej energie vodny sarkan
Minesto založila supina Saab, aby od roku 2006 pracovala na metóde, ako zvýšiť výkon pobrežných prúdov v pobrežných vodách okolo časti Britských ostrovov. Elektráreň sa nazýva „Deep Green“ („hlboká zelená“) a produkuje energiu v pozoruhodnom dvojstupňovom procese.
Prvá etapa zvyšuje rýchlosť relatívneho prúdenia vody pri vstupe do turbíny. Keď príliv zasiahne krídlo šarkana „Deep Green“, vytvorí sa vztlaková energia, nakoľko šarkan je pripútaný lanom ku dnu oceánu, ktoré možno diaľkovo ovládať, . Takto je možné šarkana riadiť.  Táto metóda zvyšuje rýchlosť prúdenia vody do turbíny na 10-násobok pôvodnej rýchlosti. Druhá fáza používa konvenčnú metódu premeny kinetickej energie na elektrickú. Výsledkom je malé, efektívne a nákladovo nenáročné zariadenie.
Zdroj: Minesto white paper

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.