Viete, čo nové vytvorili géniovia zelenej energie?

Lukas P.

Spôsoby získavania zelenej energie z obnoviteľných zdrojov sa neustále zdokonaľujú. Vodná či veterná, stále je zelená. Je vzrušujúce sledovať technických géniov pri ich tvorbe pre budúcnosť ľudstva.

Nové technické riešenie veternej turbíny je nielen efektívnejšie, ale aj nádherné

Prepracovanie konceptu tradičnej veternej turbíny – teda veľké trojčepeľové rotory s regulovateľným náklonom – to je niečo ako objaviť Ameriku. Desaťročia skúšobných testov, odstraňovania chýb a hľadania riešení. Týmto všetkým si prešiel Bob Thresher, výskumný pracovník Národného laboratória obnoviteľných zdrojov energie v meste Golden, Colorado. Bob trávil viac ako 40 rokov prácou na oddelení veternej energie a pomohol naštartovať Národné centrum veterných technológií.
Avšak konvenčné veterné turbíny sú naďalej drahé a ich výroba si vyžaduje tony materiálu. Pokračujúce úsilie o lacnejšie a efektívnejšie získavanie zelenej energie vo forme vetra prináša šialené nápady a inovatívne dizajnové riešenia veternej turbíny. Thresher ponúka pohľad na jednu z tých, ktoré považuje za najsľubnejšie:
veterna turbina ako zdroj zelenej energie
 

Lietajúce vodné šarkany ako zdroj zelenej energie

Za ešte zaujímavejší projekt možno považovať novú revolučnú technológiu pre zber energie získavanej z mora.  Už čoskoro ju uvedú do prevádzky v okolí pobrežia Veľkej Británie.
Lietajúce šarkany vám môžu viac pripadať ako prímorské vodné hobby než nejaký seriózny spôsob, ako zaplniť medzeru v získavaní zelenej energie. Avšak Švédska Spoločnosť Minesto predstavila spôsob, ako pomocou  zariadení fungujúcich podobne ako tradičné veterné šarkany využiť silu morí v okolí Británie. Tento systém bude generovať dodatočných 18 terawatthodín (TWh) energie, čo je dosť nato, aby zabezpečil 3.8 miliónom domácností vo Veľkej Británii každý rok spoľahlivú dodávku zelenej energie.
vodny sarkan Minesto - efektivny zdroj zelenej energie vodny sarkan
Minesto založila supina Saab, aby od roku 2006 pracovala na metóde, ako zvýšiť výkon pobrežných prúdov v pobrežných vodách okolo časti Britských ostrovov. Elektráreň sa nazýva „Deep Green“ („hlboká zelená“) a produkuje energiu v pozoruhodnom dvojstupňovom procese.
Prvá etapa zvyšuje rýchlosť relatívneho prúdenia vody pri vstupe do turbíny. Keď príliv zasiahne krídlo šarkana „Deep Green“, vytvorí sa vztlaková energia, nakoľko šarkan je pripútaný lanom ku dnu oceánu, ktoré možno diaľkovo ovládať, . Takto je možné šarkana riadiť.  Táto metóda zvyšuje rýchlosť prúdenia vody do turbíny na 10-násobok pôvodnej rýchlosti. Druhá fáza používa konvenčnú metódu premeny kinetickej energie na elektrickú. Výsledkom je malé, efektívne a nákladovo nenáročné zariadenie.
Zdroj: Minesto white paper

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...