Toyota odhalila svoje koncepčné univerzálne autonómne vozidlo e-Palette

autonómne vozidlo

Autonómne vozidlo e-Palette od Toyoty môže prepravovať ľudí, tovar, ale aj rôzne služby.

Autonómne vozidlo e-Palette  na univerzálne účely

Japonská automobilka Toyota nedávno predstavila svoju víziu budúcnosti mobility. Odhalila autonómne vozidlo s názvom e-Palette. Ide v podstate o elektrický minibus s ôsmimi kolesami s pomerne jednoduchým dizajnom. e-Palette sa dá prispôsobiť podľa individuálnych požiadaviek zákazníkov a interiér sa môže vybaviť buď sedadlami pre pasažierov, obrazovkami či napríklad poličkami. Toyota uviedla, že sa toto vozidlo môže využiť ako prostriedok hromadnej dopravy, na zásobovanie alebo aj ako priestor pre dočasné ubytovanie či ako mobilná kancelária. Nábytok a vybavenie sa dá pritom jednoducho meniť takže môže spĺňať rôzne funkcie aj počas jedného dňa. Možnosti sú preto v podstate neobmedzené.

autonómne vozidlo

autonómne vozidlo

Toyota vyvíja autonómne vozidlo s partnermi

e-Palette je kompletne autonómne vozidlo takže nevyžaduje žiadneho šoféra. Preto v ňom nenájdeme žiaden volant, pedále či rýchlostnú páku. Toyota zároveň vozidlo necháva otvorený kontrolný inteface, čo umožní partnerským spoločnostiam nainštalovať si svoj vlastný automatizovaný systém riadenia. Aj keď je toto autonómne vozidlo zatiaľ vo fáze konceptu, automobilka na jeho vývoji spolupracuje s inovatívnymi spoločnosťami ako Amazon, Mazda, Uber či Pizza Hut. Títo partneri by mali vytvoriť akúsi alianciu a v budúcnosti by si mali e-Palette zakúpiť alebo prenajímať. Každá zo spoločností má svoje predstavy, potreby a otázky, ktoré by chcela Toyota zodpovedať a zaistiť, že e-Palette sa stane hitom.

autonómne vozidlo

autonómne vozidlo

autonómne vozidlo

autonómne vozidlo

Autonómne vozidlo v troch veľkostiach

Momentálne plánuje Toyota vyrábať e-Palette v troch veľkostiach: malej, strednej a veľkej. Všetky tri by mali mať rovnakú šírku a výšku, ale líšiť by sa mali dĺžkou. Zástupca spoločnosti, Bryce Merckling, ale na CES v Las Vegas zdôraznil, že to sa ešte v budúcnosti môže zmeniť. Zároveň uviedol, že na tomto projekte sa môže ešte zmeniť veľa vecí na základe konzultácií s aliančnými partermi. Zatiaľ nie je jasný ani obchodný model. Autonómne vozidla sa môže predávať individuálne, ale rôzne spoločnosti by si napríklad mohli dočasne prenajímať elektromobily do svojho vozového parku. Tie by sa dali operatívne prenajať, prispôsobiť a vrátiť napríklad v rámci jedného dňa. Merckling dodal, že v súčasnosti sú otvorení všetkým možnostiam. Prvé vozidlá by sa mali objaviť v Tokiu počas Olympijských hier v roku 2020.

Zdroj:

https://www.engadget.com

https://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail