Termostatické hlavice ušetrili paneláku takmer štvrtinu

termostaticka hlavica Danfoss

Obyvatelia troch vchodov panelového domu na Estónskej ulici v Bratislave si dali ku koncu roku 2011 nainštalovať na radiátory nové termostatické hlavice. Investícia sa im oplatila. Hneď ďalší rok sa ich faktúry za dodávku tepelnej energie znížili o 23,6 %.

Náklady na vykurovanie predstavujú najväčšiu položku účtov za energie domácností. Možnosti ako ich znížiť je viacero, najznámejšie je zateplenie budovy a výmena starých okien. Aj keď sa na úspory pri vykurovaní dá pozerať komplexne s vypracovaním energetickej štúdie, výrazné úspory sa dajú dosiahnuť aj pri menšej počiatočnej investícii. Majitelia bytov a budov môžu ušetriť aj jednoduchou výmenou starých radiátorových hlavíc za nové termostatické hlavice. Tie po nastavení automaticky a samostatne regulujú teplotu v miestnosti.

NÁŠ TIP: Prečítajte si dobré tipy a rady ako ušetriť na vykurovaní

Nové termostatické hlavice šetria tepelnú energiu

O výhodách inteligentných hlavíc sa presvedčili aj obyvatelia štvorposchodového panelového domu na Estónskej ulici v bratislavskej Vrakuni, ktorí si dali vymeniť radiátorové hlavice za programovateľné termostatické hlavice living eco® ešte pred zateplením obvodového plášťa paneláku. Koncom roka 2011 do ich bytov nainštalovali 144 hlavíc, ktoré efektívne využívajú energiu a šetria teplo. Skutočné náklady na tepelnú energiu v paneláku sa v roku 2012, teda rok po inštalácii, znížili o 23,6 %, čím ušetrili takmer 6 800 eur. Domácnosti energiu využívajú iba vtedy, keď ju potrebujú. Preto má pomerne nízka investícia rýchlu návratnosť a inteligentné termostatické hlavice budú splatené v horizonte dvoch až piatich rokov.

Panelový dom na Estónskej ulici
Panelový dom na Estónskej ulici, v ktorom sa menili termostatické hlavice.

Tepelná pohoda pod kontrolou

Vďaka termostatickým hlaviciam majú užívatelia bytov absolútnu kontrolu nad teplotou v miestnostiach. Za jeden rok užívania dosiahli výrazné úspory energie pri maximálnom pohodlí. Obyvatelia bytov na Estónskej oceňujú nielen výrazné zníženie nákladov na vykurovanie, ale aj komfortné ovládanie, ktorým sú termostatické hlavice vybavené.

Vyvoj dodavok tepelnej energie, bytovy dom Estonska v Bratislave
Tab. 1 Dodávka tepelnej energie za dom Estónska 47 – 51 za roky 2009 až 2012.

 

Vývoj skutočných nákladov Estónska ulica v Bratislave.
Vývoj skutočných nákladov na dodávku tepelnej energie.

Termostatické hlavice zvyšujú kvalitu bývania

Inteligentné termostatické hlavice využívajú najnovšie technológie a vďaka flexibilnému výberu programov sa jednoducho nastavujú a obsluhujú. Po nastavení už pracujú automaticky. Konkrétne u hlavíc living eco®, ktoré boli namontované aj v bytoch na Estónskej, obyvatelia pozitívne hodnotili aj funkciu otvorené okno. Termostat zaregistruje výrazný pokles teploty počas vetrania v byte a automaticky vypne kúrenie. Vyššie úspory energie a lepší komfort bývania zabezpečuje aj funkcia dovolenka. Užívatelia si vďaka nej môžu nastaviť termostatické hlavice tak, aby sa pri návrate domov vrátili do vykúreného domova s príjemnou teplotou.

 

Termostatické hlavice majú často aj estetickú hodnotu.
Termostatické hlavice majú často aj slušný dizajn.

 

Termostatické hlavice prinášajú viaceré výhody:

výrazná úspora energie – výmenou starých termostatických hlavíc za elektronické termostatické hlavice môžete ušetriť až 23 % využívanej energie. Výmenou starých manuálnych ventilov za nové termostatické hlavice dosiahnete ešte väčšie úspory, a to až do výšky 46 %

rýchla návratnosť investícií

presná regulácia – elektronické termostatické hlavice udržujú presné teploty, čím pomáhajú optimalizovať vykurovanie pre zdravšie vnútorné prostredie

prehľad a kontrola – termostatické hlavice bývajú vybavené jasným a jednoduchým displejom umožňuje užívateľom okamžite vidieť dôležité informácie, čo zaručuje absolútnu kontrolu.

flexibilita vďaka škále možností nastavenia – možnosť voľby aj z dvoch vopred nainštalovaných programov, ktoré automaticky znižujú teplotu v miestnosti v noci a počas neprítomnosti

vyššia kvalita bývania a zdravé vnútorné prostredie

žiadne plytvanie energiami vďaka funkcii otvorené okno a dovolenka (u vybraných výrobkov a dodávateľov)

 

VÝHODNÁ PONUKA: ak máte záujem o kúpu regulačnej jednotky vášho kúrenia a ste zákazníkom ZSE, využite výhodnú ponuku ZSE Klubu, vďaka ktorej môžete ušetriť až 600 eur.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail