Tepelné čerpadlo TEC TM – strojársky výrobok roka

Maros S.

Zväz strojárenského priemyslu SR oceňuje kvalitné slovenské strojárenské výrobky titulom „Strojársky výrobok roka“. V roku 2014 toto prestížne domáce ocenenie získalo tepelné čerpadlo TEC TM na prípravu teplej vody z produkcie spoločnosti Tatramat – ohrievače vody.

Cieľom súťaže o „Strojársky výrobok roka“ je vyhodnotiť najlepšie strojárske výrobky vyrobené na Slovensku za uplynulý rok, verejne ich oceniť medailou a tým podporiť výrobné a predajné aktivity slovenských výrobcov. O titul sa môžu uchádzať v Slovenskej republike registrované výrobné organizácie (právnické osoby) so svojím sériovo vyrábaným výrobkom, ktorého krajinou pôvodu je Slovenská republika. Udeľuje ho Zväz strojárenského priemyslu SR.

Prečo práve tepelné čerpadlo TEC TM?

Ocenené tepelné čerpadlá na prípravu teplej vody TEC TM sú jedinečné svojou kvalitou, dizajnom a prevádzkovými vlastnosťami. Disponujú vysokou efektívnosťou a nadštandardnými výkonovými číslami tepelných čerpadiel, ktoré pri 300 l objeme zásobníka dosahujú hodnotu vykurovacieho faktora až 3,27 (EN 16147, odberový profil XL).

V produktovom rade sa nachádza tepelné čerpadlo TEC TM pre prípravu teplej vody s objemom zásobníka 220 alebo 300 litrov. zdroj: tatramat.com

V produktovom rade sa nachádza tepelné čerpadlo TEC TM pre prípravu teplej vody s objemom zásobníka 220 alebo 300 litrov. zdroj: tatramat.com

Tepelné čerpadlo TEC TM dokáže ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla až na 65 °C bez použitia prídavného ohrievacieho telesa. Väčšina podobných zariadení dokáže ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla na max. 55 °C. Tepelné čerpadlo TEC TM spĺňa náročné kritéria normy EN 16147 pre zaradenie do odberového profilu XL. To znamená, že poskytujú vďaka špeciálnemu konceptu vrstvenia vody v zásobníku nadštandardné odoberateľné množstvo teplej vody.
Vďaka hrubej tepelnej izolácii (70 mm) a najmodernejšej technológii použitej pri výrobe sa tieto zariadenia vyznačujú minimálnou spotrebou energie za 24 hodín v pohotovostnom režime. Okrem nadštandardných vlastností, disponuje tepelné čerpadlo TEC TM nielen prívlastkom vyrobené, ale i vyvinuté na Slovensku. 

Tepelné čerpadlo TEC TM – popis zariadenia

Pre tých, ktorí majú záujem pre podrobnejšie informácie o zariadeniach TEC TM uverejňujeme aj ich podrobnejší popis.
Zariadenia TEC TM predstavujú zásobníkové stacionárne elektrické ohrievače vody s tepelným čerpadlom v okrúhlom prevedení. Vnútorná nádrž ohrievača je posmaltovaná špeciálnym vysokokvalitným smaltom a následne vypálená pri konštantnej teplote 850 °C.
NÁŠ TIP: Tepelné čerpadlá: ako naplno využiť ich potenciál
Voda je v zásobníku ohrievaná pomocou výmenníka tepla naplneného chladivom, ktorý je špeciálne upevnený z vonkajšej strany na plášti vnútornej nádrže samotného zariadenia. V prípade potreby je možné aktivovať medené el. ohrievacie teleso s výkonom 1,5 kW. Toto teleso môže slúžiť ako podpora ohrevu tepelného čerpadla, ako rýchloohrev alebo môže byť neaktívne.
Zásobníky sú vybavené elektrickou anódou bez potreby údržby, elektronickou reguláciou s LCD displejom a odtokom pre prípadný kondenzát. Pomocou tlačidiel je možné plynulé nastavenie teploty od 7 °C – 65 °C.
Vonkajší plášť je z lakovaného plechu, čo zabezpečuje dlhú životnosť i vhodnosť do každého interiéru. Ohrievače s tepelným čerpadlom sú určené pre stacionárnu montáž do interiéru. Miestnosť inštalácie musí mať objem najmenej 13 m3 (rozmer miestnosti napr. 2x3x2,2 m) a teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod 6 °C.
Tepelné čerpadlo TEC TM je tiež vybavené ochranou proti mrazu. Akonáhle teplota vody v zásobníku klesne pod 10 °C, zapne sa ohrev pomocou tepelného čerpadla i prídavného ohrievacieho telesa. Voda v zásobníku je ohriata na cca. 18 °C a ohrev sa automaticky vypne. Táto funkcia nechráni potrubie a pre správnu funkčnosť je potrebné, aby bolo zariadenie pod prúdom.

Ďalšie vlastnosti zariadenia

Tepelné čerpadlo TEC TM je od výroby pripravené pre pripojenie na externý signál. Napríklad HDO stykač nízkej tarify alebo fotovoltický systém. Pre takéto použitie je možné nastaviť separátnu želanú teplotu vody v zásobníku.
Vedľajším efektom prevádzky zariadenia je pohlcovanie vlhkosti v mieste inštalácie.
ZĽAVA: Nakupujte ohrievače so zľavou až 10 % vďaka ZSE Klubu
Tepelné čerpadlo TEC TM je možné na krátku vzdialenosť (do max. 160 km po asfaltových cestách) transportovať horizontálne. Vďaka špeciálne konštruovanej a zosilnenej spodnej hrane zariadenia je možné tepelné čerpadlo TEC TM v interiéri premiestňovať na miesto inštalácie i valivým pohybom (gúľaním).
Jedinečný koncept opláštenia chladiaceho okruhu tepelného čerpadla umožňuje v prípade potreby jeho jednoduché odstránenie a výrazne tým uľahčuje akýkoľvek zásah. Servisný režim uľahčuje a zrýchľuje odstránenie akejkoľvek závady.
Tepelné čerpadlo TEC TM ja v krátkom období už druhým oceneným výrobkom spoločnosti. Po úspešnom uvedení inteligentného ohrievača vody EO EL, ktorý získal ocenenie Strojársky výrobok roka 2012.
zdroj: tatramat.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...