Tepelné čerpadlo TEC TM – strojársky výrobok roka

redakcia setri.sk

Zväz strojárenského priemyslu SR oceňuje kvalitné slovenské strojárenské výrobky titulom „Strojársky výrobok roka“. V roku 2014 toto prestížne domáce ocenenie získalo tepelné čerpadlo TEC TM na prípravu teplej vody z produkcie spoločnosti Tatramat – ohrievače vody.

Cieľom súťaže o „Strojársky výrobok roka“ je vyhodnotiť najlepšie strojárske výrobky vyrobené na Slovensku za uplynulý rok, verejne ich oceniť medailou a tým podporiť výrobné a predajné aktivity slovenských výrobcov. O titul sa môžu uchádzať v Slovenskej republike registrované výrobné organizácie (právnické osoby) so svojím sériovo vyrábaným výrobkom, ktorého krajinou pôvodu je Slovenská republika. Udeľuje ho Zväz strojárenského priemyslu SR.

Prečo práve tepelné čerpadlo TEC TM?

Ocenené tepelné čerpadlá na prípravu teplej vody TEC TM sú jedinečné svojou kvalitou, dizajnom a prevádzkovými vlastnosťami. Disponujú vysokou efektívnosťou a nadštandardnými výkonovými číslami tepelných čerpadiel, ktoré pri 300 l objeme zásobníka dosahujú hodnotu vykurovacieho faktora až 3,27 (EN 16147, odberový profil XL).

V produktovom rade sa nachádza tepelné čerpadlo TEC TM pre prípravu teplej vody s objemom zásobníka 220 alebo 300 litrov. zdroj: tatramat.com

V produktovom rade sa nachádza tepelné čerpadlo TEC TM pre prípravu teplej vody s objemom zásobníka 220 alebo 300 litrov. zdroj: tatramat.com

Tepelné čerpadlo TEC TM dokáže ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla až na 65 °C bez použitia prídavného ohrievacieho telesa. Väčšina podobných zariadení dokáže ohriať vodu pomocou tepelného čerpadla na max. 55 °C. Tepelné čerpadlo TEC TM spĺňa náročné kritéria normy EN 16147 pre zaradenie do odberového profilu XL. To znamená, že poskytujú vďaka špeciálnemu konceptu vrstvenia vody v zásobníku nadštandardné odoberateľné množstvo teplej vody.
Vďaka hrubej tepelnej izolácii (70 mm) a najmodernejšej technológii použitej pri výrobe sa tieto zariadenia vyznačujú minimálnou spotrebou energie za 24 hodín v pohotovostnom režime. Okrem nadštandardných vlastností, disponuje tepelné čerpadlo TEC TM nielen prívlastkom vyrobené, ale i vyvinuté na Slovensku. 

Tepelné čerpadlo TEC TM – popis zariadenia

Pre tých, ktorí majú záujem pre podrobnejšie informácie o zariadeniach TEC TM uverejňujeme aj ich podrobnejší popis.
Zariadenia TEC TM predstavujú zásobníkové stacionárne elektrické ohrievače vody s tepelným čerpadlom v okrúhlom prevedení. Vnútorná nádrž ohrievača je posmaltovaná špeciálnym vysokokvalitným smaltom a následne vypálená pri konštantnej teplote 850 °C.
NÁŠ TIP: Tepelné čerpadlá: ako naplno využiť ich potenciál
Voda je v zásobníku ohrievaná pomocou výmenníka tepla naplneného chladivom, ktorý je špeciálne upevnený z vonkajšej strany na plášti vnútornej nádrže samotného zariadenia. V prípade potreby je možné aktivovať medené el. ohrievacie teleso s výkonom 1,5 kW. Toto teleso môže slúžiť ako podpora ohrevu tepelného čerpadla, ako rýchloohrev alebo môže byť neaktívne.
Zásobníky sú vybavené elektrickou anódou bez potreby údržby, elektronickou reguláciou s LCD displejom a odtokom pre prípadný kondenzát. Pomocou tlačidiel je možné plynulé nastavenie teploty od 7 °C – 65 °C.
Vonkajší plášť je z lakovaného plechu, čo zabezpečuje dlhú životnosť i vhodnosť do každého interiéru. Ohrievače s tepelným čerpadlom sú určené pre stacionárnu montáž do interiéru. Miestnosť inštalácie musí mať objem najmenej 13 m3 (rozmer miestnosti napr. 2x3x2,2 m) a teplota v miestnosti nesmie klesnúť pod 6 °C.
Tepelné čerpadlo TEC TM je tiež vybavené ochranou proti mrazu. Akonáhle teplota vody v zásobníku klesne pod 10 °C, zapne sa ohrev pomocou tepelného čerpadla i prídavného ohrievacieho telesa. Voda v zásobníku je ohriata na cca. 18 °C a ohrev sa automaticky vypne. Táto funkcia nechráni potrubie a pre správnu funkčnosť je potrebné, aby bolo zariadenie pod prúdom.

Ďalšie vlastnosti zariadenia

Tepelné čerpadlo TEC TM je od výroby pripravené pre pripojenie na externý signál. Napríklad HDO stykač nízkej tarify alebo fotovoltický systém. Pre takéto použitie je možné nastaviť separátnu želanú teplotu vody v zásobníku.
Vedľajším efektom prevádzky zariadenia je pohlcovanie vlhkosti v mieste inštalácie.
ZĽAVA: Nakupujte ohrievače so zľavou až 10 % vďaka ZSE Klubu
Tepelné čerpadlo TEC TM je možné na krátku vzdialenosť (do max. 160 km po asfaltových cestách) transportovať horizontálne. Vďaka špeciálne konštruovanej a zosilnenej spodnej hrane zariadenia je možné tepelné čerpadlo TEC TM v interiéri premiestňovať na miesto inštalácie i valivým pohybom (gúľaním).
Jedinečný koncept opláštenia chladiaceho okruhu tepelného čerpadla umožňuje v prípade potreby jeho jednoduché odstránenie a výrazne tým uľahčuje akýkoľvek zásah. Servisný režim uľahčuje a zrýchľuje odstránenie akejkoľvek závady.
Tepelné čerpadlo TEC TM ja v krátkom období už druhým oceneným výrobkom spoločnosti. Po úspešnom uvedení inteligentného ohrievača vody EO EL, ktorý získal ocenenie Strojársky výrobok roka 2012.
zdroj: tatramat.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...