Švédska spoločnosť Northvolt plánuje vybudovať továreň na batérie do elektromobilov za 3,8 miliardy eur

Tesla

Spoločnosť Northvolt, založená bývalými zamestnancami Tesly, plánuje vo Švédsku vybudovať továreň na batérie do elektromobilov, ktorá by mala začať s výrobou do roku 2020.

Batérie do elektromobilov od spoločnosti, založenej bývalými zamestnancami Tesly

Tesla je momentálne v USA lídrom v oblasti výroby lítiovo-elektrických článkov, najmä vďaka svojej továrni nazvanej Gigafactory v americkej Nevade. Objavili sa rôzne správy o tom, že by svoju produkciu chcela rozšíriť do Európy, ale presná lokalita zatiaľ nie je známa. Medzičasom však dvaja bývalí zamestnanci Tesly, Peter Carlsson a Paolo Cerruti, založili úspešnú startupovú spoločnosť  Northvolt (predtým SGF Energy) a teraz vo svojej domovskej krajine plánujú vybudovať obrovskú továreň na batérie do elektromobilov.

batérie do elektromobilov

Naruší továreň na batérie do elektromobilov ázijskú dominanciu?

Northvolt by chcela začať s produkciou v továrni do roku 2020 a dúfa, že do roku 2023 sa jej podarí vyrábať 32 gigawatt hodín batérií. Ak sa takúto továreň na batérie do elektromobilov podarí úspešne vybudovať, bude to prvý a súčasne najväčší pokus konkurovať ázijským spoločnostiam, ktoré momentálne na trhu s batériami do elektromobilov dominujú. Carlsson sa pre médiá vyjadril, že ak nikto nič nespraví, Európa sa stane úplne závislou na ázijských dodávateľoch a dodal, že by sa to malo stať „teraz alebo nikdy“. Elektromobily sú totiž už aj v Európe čoraz populárnejšie a ich predaj stúpa. Dominancia ázijských infraštruktúr v oblasti výroby batérií  už dávnejšie znepokojuje rôzne nemecké inštitúcie. Interná správa nemeckého ministra ekonomiky z minulého roka varuje, že nemecký automobilový priemysel začína zaostávať najmä na poli výroby súčiastok do elektromobilov, ako sú práve batérie či batériové balíčky.

Továreň na batérie do elektromobilov vo Švédsku či Fínsku

Northvolt plánuje umiestniť továreň na batérie do elektromobilov vo Švédsku, ale prejavila takisto záujem vybudovať ju aj v susednom Fínsku, najmä kvôli veľkým zásobám lítia, ktoré táto krajina má. Fínske mesto Vaasa sa dokonca snažilo získať Teslu pre vybudovanie jej európskej verzie Gigafactory. Northvolt takisto plánuje vybudovať svoju továreň na mieste, ktoré by bolo blízko obnoviteľným zdrojom energie. Zástupcovia spoločnosti zatiaľ nezverejnili detailné plány, ale uviedli, že neočakávajú súperenie so svojím bývalým zamestnávateľom. Tesla totiž momentálne vyrába bunky a batérie pre svoje elektromobily a produkty do domácnosti.

Zdroj:

http://www.greencarreports.com

http://northvolt.com/

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail