Spoločnosť Nikola predstavila elektrický nákladný automobil Nikola One

nákladný automobil

Nákladný automobil by mal byť poháňaný kombináciou zemného plynu a elektrickej energie a mal by byť až 4 krát výkonnejší ako tradičné ťahače.

Nákladný automobil na zemný plyn a elektrinu

Spoločnosť Nikola, pomenovaná (podobne ako Tesla Motors) po známom vynálezcovi, predstavila svoj koncept nákladného ťahača pomenovaného Nikola One. Nákladný automobil by mal mať dojazd až takmer 2000 kilometrov a výkon 1490 kW. Nádrž s objemom 150 galónov zemného plynu poháňa turbínu, ktorá medzitým nabíja 320 kWh lítiovo-iónovú batériu. Pri finálnej objednávke tohto ťahača však bude možné vybrať si typ paliva, ktorý si zákazník želá, teda zemný plyn, naftu alebo benzín. Spoločnosť Nikola sa ale snaží uprednostniť čistý zemný plyn pred naftou a dúfa, že takýto trend presadí v Amerike, kde väčšina šoférov využíva naftový pohon. Plánuje vybudovať  okolo 50 čerpacích staníc zemného plynu a pre prvých 5000 zákazníkov, ktorí si Nikola One zarezervujú, ponúka 100 000 galónov čistého zemného plynu zdarma.

nákladný automobil

 

nákladný automobil

Priebežné nabíjanie

Elektrický motor má podľa výrobcu 95% efektívnosť, čo v praxi znamená, že stúpanie do kopcov je rýchlejšie a naopak jazda dole kopcom šetrí náklady. Má aj špeciálny regeneratívny systém brzdenia, pri ktorom sa nabíja elektrická batéria. Je to teda iný typ elektrického automobilu oproti „klasickým“ elektrickým autám, ktoré sa nabíjajú prostredníctvom zástrčky. Nákladný automobil Nikola One má dva krát rýchlejšiu akceleráciu ako tradičné ťahače a je takisto ľahší až o 900 kg. Tým, že sa v prednej časti odstránil obrovský a hlučný motor, bolo možné posunúť kabínu šoféra a navrhnúť panoramatické okno. Šofér má teda lepšiu viditeľnosť z rôznych uhlov. Kabína je takisto o 30% väčšia a poskytuje šoférovi komfort a vymoženosti ako dve postele, chladničku, mikrovlnku, skriňu, 4K LED televíziu, bluetooth, prístup na internet a ďalšie. Ťahač je ovládaný 38 centimetrovým dotykovým displejom, cez ktorý je možno kontrolovať rôzne aspekty auta.

nákladný automobil

nákladný automobil

Nikola Zero

Nikola zároveň predstavila plne elektrické 4×4 off-road UTV Nikola Zero, ktoré má 50 kW batériu a dojazd asi  200 kilometrov.  Má takisto strechu so solárnymi panelmi, ktoré nabíjajú 12 voltovú batériu, ktorá poháňa rôzne príslušenstvo a odľahčuje tým hlavnú batériu. Podľa výrobcu by sa malo toto auto menej šmýkať, malo by mať väčší výkon a rýchlejšie brzdné vlastnosti ako podobné modely v tejto triede. Všetky jeho časti sú vode odolné takže je možné jazdiť aj cez vodnaté plochy. 400 voltový generátor by sa mal dať nabiť už za 2 hodiny.

nákladný automobil                               nákladný automobil

Cena

Nákladný automobil Nikola One a UTV Nikola Zero sú zatiaľ vo fáze konceptu a cena by mala byť 334 000 eur pri kúpe Nikola One a 37 000 eur za Nikola Zero. Nikola plánuje predstaviť prvé funkčné prototypy koncom roka 2016, ale presný dátum zatiaľ nie je určený.

Zdroj:

https://nikolamotor.com/

Podobné články:

Prvý elektrický nákladný automobil od BMW už oficiálne na cestách

Samojazdiace nákladné automobily vyrážajú na cesty v Nevade

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail