Solárne systémy: tieto budovy produkujú viac energie, ako spotrebujú

Solárne systémy zásobujú čistou a lacnou energiou stále viac budov a niektoré fungujú dokonca tak, že vyrobia viac energie, ako samotná budova spotrebuje.

solárna energia

Pre tento typ budov sa vžil názov „energeticky pozitívne“ stavby. Ak váš dom, kancelária alebo dielňa produkuje viac energie, než potrebuje, môžete nie len fungovať bez nákladov na energie ale zároveň produkovať zisk tak, že prebytky odvádzate do lokálnej elektrickej siete.
Na energetickú efektívnosť budovy vplýva množstvo faktorov, ktoré treba brať do úvahy najmä pri plánovaní stavby. Jedným z kľúčov k úspechu sú znalosti a invencia architektov a špecialistov na energetické systémy. V tomto smere Slovensko zatiaľ neponúka veľa inšpirácie a preto sme vybrali hľadať príklady okolo sveta.

Nemecké solárne mestečko produkuje štyrikrát viac energie ako spotrebuje

Každá z týchto malých obytných budov vyžaruje domácku atmosféru a dokázala by zaujať aj sama o sebe. Nemecký architekt Rolf Disch sa však neuspokojil iba s jednou budovou ale vytvoril hneď kompletné solárne mestečko. Sonnenschiff vo Freiburgu je malá obec, ktorá energeticky funguje iba na slnko a tak strešné solárne systémy vidíte všade, kam sa obrátite. V kombinácii s princípmi energeticky pasívnej architektúry mesto dokáže generovať až štyrikrát viac elektrickej energie, než potrebuje. Sonnenschiff tvorí kolónia 52 súkromných rezidencií, rovnako ako niekoľko budov s komerčným zameraním a priestory s ubytovacou kapacitou. Len tak ďalej, Nemecko! Kto by mohol namietať, keby niečo také vyrástlo napr. na rekreačné účely hocikde na Slovensku?
solárne systémy

Za slnkom sa otáčajúci Heliotrope

Aj ďalšia inšpirácia pochádza z Nemecka a dokonca od toho istého architektka, ktorým je Rolf Disch. Vhodne pomenovaný Heliotrope je jedným zo svetovo prvých energeticky pozitívnych domov. Dokáže generovať až päťkrát viac energie, ako je potrebné na jeho fungovanie (názov z latinského tropus a gréckeho tropos,  od slovesa trepo = obraciam, mením). Solárny systém na streche budovy sa nakláňa do rôznych uhlov a celá konštrukcia budovy stojí na otočnej „stračej nôžke“, ktorá sa otáča o 180 stupňov každý deň v smere dráhy slnka. Proste budova „slnečnica“.
solárne systémy solárne systémy

Školu si poskladali z unifikovaných modulov a nabíja ju slnko

Študenti sa v týchto prenosných triedach učia nielen čítať a písať, ale dostávajú aj lekcie z obnoviteľných zdrojov energie. Slnečný ostrov Havaj je ideálnym miestom pre solárne modulárne jednotky, ako tú tieto, ktoré nahradili zastarané a neefektívne mobilné učebne zo starších čias.
solárne systémy solárne systémy
Tento prototyp je navrhnutý tak, aby generoval štyrikrát viac elektriny, než spotrebuje a zároveň minimalizuje spotrebu energie prirodzeným vetraním a senzormi na svetlá. Štát plánuje nahradiť asi  10 000 prenosných učební v najbližších rokoch, takže si dokážete predstaviť aké významné úspory energie tieto moduly na solárne systémy prinesú.
setri_400x271
Zdroj: www.engadget.com
Fotografie: habitat.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...