Solárne systémy: tieto budovy produkujú viac energie, ako spotrebujú
Solárne systémy zásobujú čistou a lacnou energiou stále viac budov a niektoré fungujú dokonca tak, že vyrobia viac energie, ako samotná budova spotrebuje.
Pre tento typ budov sa vžil názov „energeticky pozitívne“ stavby. Ak váš dom, kancelária alebo dielňa produkuje viac energie, než potrebuje, môžete nie len fungovať bez nákladov na energie ale zároveň produkovať zisk tak, že prebytky odvádzate do lokálnej elektrickej siete.
Na energetickú efektívnosť budovy vplýva množstvo faktorov, ktoré treba brať do úvahy najmä pri plánovaní stavby. Jedným z kľúčov k úspechu sú znalosti a invencia architektov a špecialistov na energetické systémy. V tomto smere Slovensko zatiaľ neponúka veľa inšpirácie a preto sme vybrali hľadať príklady okolo sveta.
Nemecké solárne mestečko produkuje štyrikrát viac energie ako spotrebuje
Každá z týchto malých obytných budov vyžaruje domácku atmosféru a dokázala by zaujať aj sama o sebe. Nemecký architekt Rolf Disch sa však neuspokojil iba s jednou budovou ale vytvoril hneď kompletné solárne mestečko. Sonnenschiff vo Freiburgu je malá obec, ktorá energeticky funguje iba na slnko a tak strešné solárne systémy vidíte všade, kam sa obrátite. V kombinácii s princípmi energeticky pasívnej architektúry mesto dokáže generovať až štyrikrát viac elektrickej energie, než potrebuje. Sonnenschiff tvorí kolónia 52 súkromných rezidencií, rovnako ako niekoľko budov s komerčným zameraním a priestory s ubytovacou kapacitou. Len tak ďalej, Nemecko! Kto by mohol namietať, keby niečo také vyrástlo napr. na rekreačné účely hocikde na Slovensku?
Za slnkom sa otáčajúci Heliotrope
Aj ďalšia inšpirácia pochádza z Nemecka a dokonca od toho istého architektka, ktorým je Rolf Disch. Vhodne pomenovaný Heliotrope je jedným zo svetovo prvých energeticky pozitívnych domov. Dokáže generovať až päťkrát viac energie, ako je potrebné na jeho fungovanie (názov z latinského tropus a gréckeho tropos, od slovesa trepo = obraciam, mením). Solárny systém na streche budovy sa nakláňa do rôznych uhlov a celá konštrukcia budovy stojí na otočnej „stračej nôžke“, ktorá sa otáča o 180 stupňov každý deň v smere dráhy slnka. Proste budova „slnečnica“.
Školu si poskladali z unifikovaných modulov a nabíja ju slnko
Študenti sa v týchto prenosných triedach učia nielen čítať a písať, ale dostávajú aj lekcie z obnoviteľných zdrojov energie. Slnečný ostrov Havaj je ideálnym miestom pre solárne modulárne jednotky, ako tú tieto, ktoré nahradili zastarané a neefektívne mobilné učebne zo starších čias.
Tento prototyp je navrhnutý tak, aby generoval štyrikrát viac elektriny, než spotrebuje a zároveň minimalizuje spotrebu energie prirodzeným vetraním a senzormi na svetlá. Štát plánuje nahradiť asi 10 000 prenosných učební v najbližších rokoch, takže si dokážete predstaviť aké významné úspory energie tieto moduly na solárne systémy prinesú.
Zdroj: www.engadget.com
Fotografie: habitat.com
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...