Solárne panely ako súčasť cyklotrasy?

redakcia setri.sk

Holandsko je prvou krajinou, kde na jeseň minulého roka otvorili prvú cyklotrasu, ktorej časť tvoria solárne panely. Cyklotrasa, ktorá spája predmestie Amsterdamu s mestom Wormerveer  má 70 metrov dlhý úsek vybudovaný zo solárnych panelov.

solárne panely

Nová solárna trasa, ktorej cena je 3 mil. EUR, bola iba prvým krokom v celom projekte. Ďalších 100 metrov cyklotrasy so solárnymi panelmi pribudne v roku 2016. Holandská vláda chce podporovať viaceré projekty, kde sa uplatnia solárne panely, od svetelných križovatiek až po solárne automobily.
Cyklotrasu využíva denne približne 2 000 cyklistov, vrátane školákov. Cesta nesie názov SolaRoad a je zložená zo solárnych článkov kryštalického kremíka, ktoré boli vložené do betónových panelov dráhy a sú pokryté vrstvou tvrdeného skla. Jedná sa o unikátny koncept, ktorý premieňa slnečné svetlo dopadajúce na vozovku na elektrickú energiu. Takto vyprodukovaná energia môže byť použitá napríklad ako zdroj pre pouličné osvetlenie.
Povrch cesty je ošetrený špeciálnym nelepivým a protišmykovým náterom. Cyklotrasa je zložená z prefabrikovaných panelov osadených v miernom sklone, kvôli lepšiemu odtoku vody, čím sa zabráni usádzaniu nečistoty a prachu na solárnych paneloch. Vzhľadom k tomu, že tieto solárne panely nemôžu byť úplne nasmerované na polohu slnka, vygenerujú o 30% menej energie ako solárne panely umiestnené na strechách.
solárne panely
SolaRoad, teda cyklotrasa so solárnymi panelmi, nie je prvým projektom tohto druhu. Solárne vozovky sú ďalším projektom s využitím solárnych článkov. Ak by sa všetky cesty v USA transformovali na cesty zo solárnych panelov, krajina by produkovala tri krát viac energie ako dnes využíva  a emisie skleníkových plynov by sa znížili až o 75%, tvrdí portál Solar Roadways. A to dokonca pri použití okolo 15 % solárnych panelov na týchto cestách.
Iste, znie to nereálne, ale prototyp takejto cestnej komunikácie už bol vyrobený a to presne s použitím 15% solárnych panelov osadených do časti vozovky. Rovnako v nej boli osadené aj LED svetlá, ktoré vozovku osvetľovali. Pozdĺž trasy boli vedené káble, ktoré vďaka vyrobenej energie z týchto solárnych panelov mohli zásobovať okolité objekty, alebo svetelnú signalizáciu na križovatke.
Ako ukazuje skúsenosť z Holandska, alebo prototyp komunikácie zo Spojených štátov, cestná sieť, či už pre chodcov alebo cyklistov, môže fungovať ako nevyčerpateľný alternatívny zdroj energie.
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...