Solárna farba premení akýkoľvek dom na zdroj čistej energie
Solárna farba, ktorú vyvinuli vedci z austrálskej RMIT univerzity, dokáže absorbovať vodné výpary, z ktorých generuje vodík.
Solárna farba vstrebáva vlhkosť
Tím vedcov z austrálskeho Kráľovského inštitútu technológie v Melbourne vyvinul farbu, ktorá dokáže produkovať čistú energiu. Solárna farba obsahuje oxid titaničitý, ktorý sa používa v mnohých bežných farbách. Okrem toho je ale súčasťou farby syntetický sulfid molybdénu. Táto látka pôsobí podobne ako silikónový gél, ktorý je súčasťou balenia mnohých produktov a ochraňuje výrobky pred poškodením tak, že vstrebáva vlhkosť. Ale na rozdiel od silikónového gélu, tento nový materiál pôsobí tiež ako polovodič a katalyzuje rozdelenie molekúl vody na vodík a kyslík.
Nový materiál
Nový materiál, ktorý solárna farba obsahuje, dokáže absorbovať solárnu energiu rovnako ako vlhkosť z jeho okolia. Zároveň vie rozložiť vodu na vodík a kyslík s tým, že vodík sa uskladňuje v palivových bunkách alebo na poháňanie vozidiel. Ako vysvetľuje Dr. Torben Daeneke z tímu vedcov, ktorý farbu vyvinuli, jednoduché pridanie nového materiálu dokáže premeniť obyčajnú stenu na nehnuteľnosť, ktorá dokáže zbierať energiu a produkovať palivo. Jeho kolega, Prof. Kourosh Kalantar-Zadeh upresnil, že vodík je najčistejším zdrojom energie a dá sa využiť v palivových bunkách a rovnako pri v konvenčných spaľovacích motoroch ako alternatíva k fosílnym palivám. Podľa neho ide o výnimočný koncept výroby paliva a energie zo slnka a vodných výparov vo vzduchu. Tím momentálne pracuje na optimalizácii systému, aby sa maximalizovala produkcia vodíka. Konečným cieľom by malo byť to, aby bola táto solárna farba lacnou alternatívou k tradičným fotovoltaickým panelom.
Solárna farba sa dá využiť kdekoľvek
Solárna farba sa dá ale využiť aj v extrémne suchých ale horúcich klimatických oblastiach blízko oceánu. Morská voda sa totiž vďaka horúcemu slnku vyparuje do ovzdušia. Farba ich potom dokáže absorbovať a vyrobiť z nich energiu. Preto sa dá použiť aj ako náhrada solárnych panelov v oblastiach, kde nie je dostatok slnečných lúčov. Dá sa použiť na akýkoľvek povrch: steny, ploty, prístrešky či dokonca búdy pre psov. Tím očakáva, že technológia, ktorá je zatiaľ v štádiu konceptu, by mala byť pripravená na komerčné využitie asi za 5 rokov.
Zdroj:
https://www.rmit.edu.au
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...