Solárna energia: vytvorený nový svetový rekord v solárnej tepelnej efektivite v hodnote 97%

solárna energia

Solárna energia : Austrálski vedci z ANU (Australian National University) vytvorili svetový rekord v solárnej tepelnej efektivite vďaka technológii, ktorá by mohla konkurovať cenám za elektrickú energiu získanú z fosilných palív.

Lacnejšia solárna energia

Austrálskym vedcom z univerzity ANU sa opäť podarilo posunúť hranice a vytvoriť nový rekord. Vytvorili ho vďaka technológii, ktorá využíva slnečnú energiu prostredníctvom solárneho koncentrátora v tvare taniera o veľkosti 500 m². K prevratnému objavu sa tím vedcov dopracoval tak, že zmenili nastavenia systémového príjímača takým spôsobom, aby znížil polovicu svojej konvekčnej straty a naopak posilnil konverziu slnečných lúčov na paru z 93 na 97 percent. Podľa člena tímu, Dr. Johna Pyea by mohol tento nový dizajn znížiť cenu solárnej elektriny až o 10%. Zmyslom tohto projektu je totiž zníženie ceny za koncentrovanú solárnu tepelnú energiu a konečným cieľom je zníženie nákladov na 12 centov za kWh, aby bola táto technológia a z nej vytvorená solárna energia konkurencieschopná. Pye takisto uviedol, že je optimistický v tom, že táto technológia dokáže takisto zohrať úlohu v grid systémoch prostredníctvom dodávky energie počas noci bez využitia energie z fosilných palív.

Solárna tepelná energia vs. Solárna energia

Tím vedcov, ktorým sa podarilo nový rekord vytvoriť, je súčasťou väčšej skupiny výskumníkov pracujúcich v tejto oblasti, ktorí sa neustále snažia vytvárať lacnejšiu elektrickú energiu z rôznych obnoviteľných zdrojov. V tomto prípade je solárna energia generovaná vo forme solárnej tepelnej energie, ktorá na rozdiel od folovoltiky (ktorá konvertuje slnečné lúče priamo na elektrickú energiu) sústreďuje slnečné svetlo a vytvára z neho teplo. Toto teplo poháňa tepelný motor, ktorý pomocou generátora vytvorí elektrickú energiu. Môžu sa pritom použiť rôzne druhy tekutín (voda, olej, soli a pod.) či plyn rôzne druhy motorov (parné motory, plynové turbíny a pod.).

solárna energia

Najväčší solárny koncentrátor na svete

Dosiahnutie rekordnej hodnoty prekvapilo aj samotný tím vedcov. Keď im počítačový model oznámil hodnotu efektivity, zdala sa im neuveriteľne vysoká, ale po tom, ako technológiu zostrojili a otestovali, bol výkon skutočne fantastický. Solárny koncentrátor , ktorý je vďaka svojej veľkosti najväčším na svete, zameriava svetelné lúče na prijímač, cez ktorý je vpumpovaná voda, ktorá je zároveň ohrievaná na 500°C. Vzniknutá energia sa uchováva v soľnom kúpeli. Dizajn prijímača by sa dal popísať ako dutina, ktorá pripomína vysoký klobúk s úzkym otvorom a širokým okrajom. Akonáhle je slnečné svetlo zamerané na potrubie, zohreje vodu, ktorá prichádza k okraju a špirálovito potom pokračuje dovnútra dutiny, pričom maximálnu teplotu dosiahne až vnútri. Takýmto spôsobom sa minimalizuje strata tepla a teplo, ktoré z dutiny predsa unikne sa vsiakne do chladnejšej vody v okolí. Tím vedcov z ANU uviedol, že ich objav sa už teraz stretol s obchodným záujmom.  Takáto solárna energia by teda vďaka svojej konverznej hodnote mohla čoskoro konkurovať energii získanej z fosilných palív.

Zdroj:

http://reneweconomy.com.au

http://scitation.aip.org

Podobné články:

Fotovoltika – prekonaný nový svetový rekord v efektivite solárnych buniek

Zdieľajte:   Facebooktwittermail