Smart LED žiarovky pre každého

Dnes už asi nikto nepochybuje, že Smart LED žiarovky sú z funkčného hľadiska aj z hľadiska spotreby elektrickej energie výborná vec. Problémom pre spotrebiteľov zatiaľ vždy bola vysoká cena. V tomto smere by ale mohla nastať zmena.

Smart LED žiarovky nás doteraz ohurovali svojimi možnosťami. Dal sa skontrolovať ich stav aj z druhého konca sveta, fungovalo vzdialené zhasnutie, ak ste na ne zabudli alebo ste počas vášho pobytu na dovolenke využili intervalové zasvecovanie, aby si susedia alebo skôr zlodeji mysleli, že ste doma. Pri pokročilejších riešeniach umožňovali meniť intenzitu či farbu svetla. Na toto všetko stačí smartfón s patričnou aplikáciou a inteligentná žiarovka.

NÁŠ TIP: LED žiarovky a všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Doteraz žiaľ bola problémom ich cena, Philips napríklad predával trojicu Hue žiaroviek za 199 dolárov. Prvou lastovičkou sú žiarovky Link od General Electric, ktoré budú stáť iba 15 dolárov. K nám sa zrejme nedostanú, ale aj tak je to vítaný signál príchodu konkurencie a výrazného poklesu cien.

Smart LED žiarovky CREE

Cree, jeden z najväčších výrobcov LED žiaroviek predstavil zaujímavú alternatívu ku konkurenčným smart LED žiarovkám. V klasickom vyhotovení s E27 závitom si za 15 dolárov môžete dopriať smart LED žiarovku, ktoré môžete ovládať cez aplikáciu v smartfóne alebo tablete. Cree Connected LED s teplotou farby 2700 K je náhradou za klasickú 60W žiarovku.

Smart LED žiarovky Cree Connected, ktoré sa môžu stať cenovo zaujímavou náhradou klasických žiaroviek.

So svietivosťou 815 lúmenov a spotrebou 11,5 W dokážu Smart LED žiarovky CREE počas svojej životnosti (25 000 hodín) ušetriť nemalé financie. Okrem toho ich môžete používať aj v lampách so stmievaním. Aplikácia bude dostupná pre iOS aj Android operačné systémy. Jedinou nevýhodou je, že žiarovka nefunguje sama o sebe, ale je potrebné ju spárovať s niektorým z podporovaných hubov (Wink alebo ZigBee). Práve absenciou Wi-Fi modulu je ale žiarovka omnoho dostupnejšia, ako iné smart LED žiarovky (až na Link od GE).

Ako Cree vyrába lacnejšie LED žiarovky

Americká spoločnosť Cree sa dnes radí medzi renomovaných výrobcov LED žiaroviek. Podľa MIT Technology Review patrí dokonca v roku 2014 Cree medzi 50 najinovatívnejších „smart“ firiem na svete.

POMÔCKA: Prepočítajte si náklady na jednotlivé druhy zdrojov svetla s našou Kalkulačkou žiarovka, žiarivka, halogén, či LED

Práve Cree sa rozhodla pokoriť cenovú bariéru, ktorá bráni rýchlemu nasadzovaniu LED žiaroviek ako náhrady za klasické žiarivky alebo výbojky. Veľkú časť výrobných nákladov LED žiarovky tvorí chladič, potrebný na udržanie prijateľnej pracovnej teploty polovodičových čipov. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k podstatnému skráteniu ich životnosti alebo aj k zničeniu.

LED žiarovky s novou konštrukciou

Cree zmenou konštrukcie žiarovky dokázala eliminovať potrebu chladičov, čím sa cena LED žiaroviek s ekvivalentným svetelným tokom ako 40W a 60W „klasika“ dostala na úroveň 5 amerických dolárov (cca 4 €). To je podobná hodnota, ako u mnohých kompaktných žiariviek pri nižšej spotrebe energie a niekoľkonásobnej životnosti, nehovoriac o kvalite spektra.

Ako to Cree dosiahla?  Podľa IEEE Spectrum reports nová konštrukcia žiarovky odvádzať teplo pomocou konvekcie. Aby sa LED diódy ochladzovali, žiarovka nasáva chladnejší vzduch a ľahší teplejší vzduch odvádza smerom nahor.

Žiarovka s príkonom 11W je stmievateľná a produkuje príjemné biele svetlo s farebnou teplotou 2 700K. So svetelným tokom 815 lm ide o plnohodnotnú náhradu 60W klasickej žiarovky, ale životnosť je stanovená až na 25 tisíc hodín, čo je asi 17x dlhšie.

Ďalšiu časť nákladov Cree zredukoval znížením počtu LED diód v žiarovkách slúžiacich ako náhrada 60W zdrojov svetla z 10 na 8 kusov. Nedošlo tým však k zníženiu svetelného toku, lebo LED pracujú s vyšším výkonom a svietivosťou. Navyše „bezgolierové“ LED žiarovky vyzerajú takmer rovnako ako klasické Edisonove žiarovky aj v stmievateľnej verzii, čo môže opäť ľahšie pritiahnuť konzervatívnych zákazníkov. Takže čo myslíte? Oplatí sa s radikálnou obnovou osvetlenia chvíľu počkať, kým novinka dorazí na náš trh?

Zdroj: techbox.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail