Prieskum: za automatické revízie plynových zariadení by sme si priplatili

revízie plynových zariadení by s amali vykonávať aspoň raz ročne

Z online prieskumu spoločnosti ZSE Energia, ktorý sa realizoval v predošlých týždňoch a do ktorého ste sa mohli zapojiť aj vy, vyplynulo, že drvivá väčšina Slovákov považuje revízie plynových zariadení za dôležité. Iba polovica opýtaných ich však za posledný rok naozaj aj realizovala.

Odberatelia plynu z radov domácností vnímajú revízie plynových zariadení predovšetkým ako dôležité preventívne opatrenie z hľadiska bezpečnosti. Až 97 % považuje revízie za dôležité, či veľmi dôležité, ale iba necelá polovica opýtaných si ich v priebehu posledného roka aj nechalo urobiť. V  dlhšom časovom horizonte je situácia uspokojivejšia. Raz za 2 roky prejde revíziou viac ako dve tretiny zariadení a do troch rokov takmer 80 %.

NÁŠ TIP: Ak ste ešte nestihli vykonať revíziu, využite výhodnú ponuku od ZSE a získajte zľavu až 30 % oproti bežnej cene.

Zodpovednosť a revízie

Aj keď revízie plynových zariadení a spotrebičov nie sú v rodinných domoch a bytoch povinné, odporúča sa realizovať ich raz ročne práve z bezpečnostných dôvodov. Riziká spojené s prevádzkou plynových zariadení a prípadným únikom plynu sa neoplatí podceňovať. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako tretina respondentov (37 %) mala na svojom plynovom zariadení poruchu a takmer tretina z týchto porúch (32 %) znamenala aj čiastočné riziko alebo zvýšené ohrozenie členov domácnosti.

Zodpovednosť za rozvody a plynové spotrebiče je pritom stanovená zákonom. Za bezpečnosť prívodu plynu po hlavný uzáver zodpovedá distribučná spoločnosť, za vnútorné rozvody majiteľ rodinného domu alebo správca nehnuteľnosti. Za plynové rozvody za plynomerom a spotrebiče v byte nesie zodpovednosť majiteľ bytu.

Pravidelné revízie plynových zariadení ako najlepšia prevencia

Čo sa týka znalostí povinností, načasovania a prístupu k problematike revízii, vyzneli Slováci pozitívne. Revíziám pripisovali vysokú dôležitosť, keď ako hlavný dôvod uvádzali osobnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. 60 % respondentov by dokonca nemalo problém paušálne platiť za celoročnú starostlivosť o plynové zariadenia, ak by zahŕňala automatickú kontrolu bez toho, aby si ju museli objednávať a technik by si každoročne telefonicky dohodol termín.

Prieskum mal aj pozitívny vplyv na tých, ktorí sa doňho zapojili. Až 89 % respondentov uviedlo, že vďaka informáciám z prieskumu budú na revízie plynových zariadení dbať viac.

ČÍTAJTE TIEŽ: Revízie plynových zariadení a čo o nich potrebujete vedieť

 

Zdroj: ZSE

Zdieľajte:   Facebooktwittermail