Prieskum: za automatické revízie plynových zariadení by sme si priplatili

Maros S.

Z online prieskumu spoločnosti ZSE Energia, ktorý sa realizoval v predošlých týždňoch a do ktorého ste sa mohli zapojiť aj vy, vyplynulo, že drvivá väčšina Slovákov považuje revízie plynových zariadení za dôležité. Iba polovica opýtaných ich však za posledný rok naozaj aj realizovala.

revízie plynových zariadení by s amali vykonávať aspoň raz ročne

Odberatelia plynu z radov domácností vnímajú revízie plynových zariadení predovšetkým ako dôležité preventívne opatrenie z hľadiska bezpečnosti. Až 97 % považuje revízie za dôležité, či veľmi dôležité, ale iba necelá polovica opýtaných si ich v priebehu posledného roka aj nechalo urobiť. V  dlhšom časovom horizonte je situácia uspokojivejšia. Raz za 2 roky prejde revíziou viac ako dve tretiny zariadení a do troch rokov takmer 80 %.
NÁŠ TIP: Ak ste ešte nestihli vykonať revíziu, využite výhodnú ponuku od ZSE a získajte zľavu až 30 % oproti bežnej cene.

Zodpovednosť a revízie

Aj keď revízie plynových zariadení a spotrebičov nie sú v rodinných domoch a bytoch povinné, odporúča sa realizovať ich raz ročne práve z bezpečnostných dôvodov. Riziká spojené s prevádzkou plynových zariadení a prípadným únikom plynu sa neoplatí podceňovať. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako tretina respondentov (37 %) mala na svojom plynovom zariadení poruchu a takmer tretina z týchto porúch (32 %) znamenala aj čiastočné riziko alebo zvýšené ohrozenie členov domácnosti.
Zodpovednosť za rozvody a plynové spotrebiče je pritom stanovená zákonom. Za bezpečnosť prívodu plynu po hlavný uzáver zodpovedá distribučná spoločnosť, za vnútorné rozvody majiteľ rodinného domu alebo správca nehnuteľnosti. Za plynové rozvody za plynomerom a spotrebiče v byte nesie zodpovednosť majiteľ bytu.

Pravidelné revízie plynových zariadení ako najlepšia prevencia

Čo sa týka znalostí povinností, načasovania a prístupu k problematike revízii, vyzneli Slováci pozitívne. Revíziám pripisovali vysokú dôležitosť, keď ako hlavný dôvod uvádzali osobnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. 60 % respondentov by dokonca nemalo problém paušálne platiť za celoročnú starostlivosť o plynové zariadenia, ak by zahŕňala automatickú kontrolu bez toho, aby si ju museli objednávať a technik by si každoročne telefonicky dohodol termín.
Prieskum mal aj pozitívny vplyv na tých, ktorí sa doňho zapojili. Až 89 % respondentov uviedlo, že vďaka informáciám z prieskumu budú na revízie plynových zariadení dbať viac.
ČÍTAJTE TIEŽ: Revízie plynových zariadení a čo o nich potrebujete vedieť
 
Zdroj: ZSE

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.