Prieskum: za automatické revízie plynových zariadení by sme si priplatili

redakcia setri.sk

Z online prieskumu spoločnosti ZSE Energia, ktorý sa realizoval v predošlých týždňoch a do ktorého ste sa mohli zapojiť aj vy, vyplynulo, že drvivá väčšina Slovákov považuje revízie plynových zariadení za dôležité. Iba polovica opýtaných ich však za posledný rok naozaj aj realizovala.

revízie plynových zariadení by s amali vykonávať aspoň raz ročne

Odberatelia plynu z radov domácností vnímajú revízie plynových zariadení predovšetkým ako dôležité preventívne opatrenie z hľadiska bezpečnosti. Až 97 % považuje revízie za dôležité, či veľmi dôležité, ale iba necelá polovica opýtaných si ich v priebehu posledného roka aj nechalo urobiť. V  dlhšom časovom horizonte je situácia uspokojivejšia. Raz za 2 roky prejde revíziou viac ako dve tretiny zariadení a do troch rokov takmer 80 %.
NÁŠ TIP: Ak ste ešte nestihli vykonať revíziu, využite výhodnú ponuku od ZSE a získajte zľavu až 30 % oproti bežnej cene.

Zodpovednosť a revízie

Aj keď revízie plynových zariadení a spotrebičov nie sú v rodinných domoch a bytoch povinné, odporúča sa realizovať ich raz ročne práve z bezpečnostných dôvodov. Riziká spojené s prevádzkou plynových zariadení a prípadným únikom plynu sa neoplatí podceňovať. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako tretina respondentov (37 %) mala na svojom plynovom zariadení poruchu a takmer tretina z týchto porúch (32 %) znamenala aj čiastočné riziko alebo zvýšené ohrozenie členov domácnosti.
Zodpovednosť za rozvody a plynové spotrebiče je pritom stanovená zákonom. Za bezpečnosť prívodu plynu po hlavný uzáver zodpovedá distribučná spoločnosť, za vnútorné rozvody majiteľ rodinného domu alebo správca nehnuteľnosti. Za plynové rozvody za plynomerom a spotrebiče v byte nesie zodpovednosť majiteľ bytu.

 

Pravidelné revízie plynových zariadení ako najlepšia prevencia

Čo sa týka znalostí povinností, načasovania a prístupu k problematike revízii, vyzneli Slováci pozitívne. Revíziám pripisovali vysokú dôležitosť, keď ako hlavný dôvod uvádzali osobnú bezpečnosť a bezpečnosť svojich blízkych. 60 % respondentov by dokonca nemalo problém paušálne platiť za celoročnú starostlivosť o plynové zariadenia, ak by zahŕňala automatickú kontrolu bez toho, aby si ju museli objednávať a technik by si každoročne telefonicky dohodol termín.
Prieskum mal aj pozitívny vplyv na tých, ktorí sa doňho zapojili. Až 89 % respondentov uviedlo, že vďaka informáciám z prieskumu budú na revízie plynových zariadení dbať viac.
ČÍTAJTE TIEŽ: Revízie plynových zariadení a čo o nich potrebujete vedieť

Zdroj: ZSE

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...