Prenosná solárna nabíjačka – časť I: 8 tipov na tie najlepšie

Maros S.

Vybitá batéria v telefóne, zvlášť keď ste na míle vzdialení od civilizácie, môže niekedy spôsobiť nemalé problémy. Vedeli ste, že na jeho dobitie nepotrebujete konvenčnú nabíjačku? Ak sa chystáte na dovolenku, alebo výlet môžete si totiž pribaliť prenosný solárny panel. Prenosná solárna nabíjačka vám kdekoľvek v prírode bez väčších problémov pomôže s nabitím mobilu, tabletu alebo počítača.

prenosná solárna nabíjačka

Dnes sú na trhu funkčné solárne panely, ktoré môžete nosiť vo vrecku alebo v batohu. Vybrali sme pre vás 8 najlepších prenosných solárnych panelov vhodných pre každú situáciu. Dnes vám predstavíme prvé štyri.

1. PowerAdd Apollo 2

Veľkosťou sa podobá skôr na objemnejší iPhone 6 a na prvý pohľad nevyzerá ako prenosná solárna nabíjačka. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia veľkosť solárneho panelu, tým viac slnečnej energie dopadne na solárne bunky panelu. Nie je to však nevyhnutné pri každom type solárnych panelov. Pri tomto type solárneho panelu nabíjanie síce trvá dlhšie, ale batéria, ktorá je jej súčasťou má celkom dobrú kapacitu. Vďaka svojej veľkosti sa bez problémov zmestí do tašky alebo do vrecka.
prenosný solárny panel
Výhoda: Vrecková veľkosť
Nevýhoda: mätúci LED displej
Cena: od 30 USD

2. ALLPOWERS prenosná solárna nabíjačka

Na prvý pohľad vyzerá trochu neohrabane, najmä keď je roztiahnutá ako slnečná clona. Množstvo otvorov umožňuje pripnutie k batohu. Malé štvorité panely sú flexibilné, pričom dodávajú 16 Wattov pri 2 ampéroch, ale iba pri umiestnení na priamom slnečnom žiarení. S monokryštalickým PET obalom je celé zariadenie odolné voči poškriabaniu a dlhé roky je schopné dodávať plný výkon.
prenosná solárna nabíjačka
Výhoda: Hmotnosť menšia ako 0,5 kg
Nevýhoda: Vyžaduje priame slnečné žiarenie
Cena: od 45 EUR

3. Instapark Mercury 10

V zloženom stave má Mercury 10 veľkosť tabletu. Ako napovedá samotný názov, dodáva 10 Watov energie cez duálny USB port. Mäkká povrchová úprava je z kvalitného materiálu za rozumnú cenu. Tri panely zachytia pomerne veľa slnečného svetla na rýchlu výrobu energie.
prenosná solárna nabíjačka
Výhoda: Rýchle nabíjanie
Nevýhoda: Neobsahuje batériu
Cena: od 40 EUR

4. ANKER prenosná solárna nabíjačka s duálnym portom

Prenosné solárne nabíjačky môžu byť nevyspytateľné, ak majú rozpoznať nabíjaný prístroj a nabiť ho dostatočne. Neplatí to však pre hyper-inteligentný PowerIQ zabudovaný do tejto štýlovej nabíjačky Anker. Automaticky nastaví správne výstupné hodnoty nabíjania pre váš prístroj, dodá mu dostatok energie a minimalizuje čas nabíjania.  Zostava 14 watových 4 monokryštalických panelov dodáva 2 ampéry pri umiestnení na priamom slnečnom žiarení. V zloženom stave je táto prenosná solárna nabíjačka v polyesterovom obale. Nabíjačka však nemá vlastnú batériu na uskladnenie energie.
prenosná solárna nabíjačka
Výhoda: Pomerne rýchle nabíjanie a zabudované kovové otvory
Nevýhoda: Testy odhalili niekoľko dielov nižšej kvality
Cena: od 45 EUR

V druhej časti predstavíme zostávajúce 4 prenosné solárne nabíjačky v cenovom rozpätí od 60 do 200 EUR.

K tejto téme si môžete prečítať aj článok:

https://www.setri.sk/prenosne-nabijacky-zdroj-energie-pre-vase-aplikacie-pre-cyklistiku-turistiku-a-cestovanie/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.