Pozor na zvýšenú vlhkosť v byte. Pomôže okenný vetrák
S prichádzajúcim zimným obdobím sa nám nie vždy chce pravidelne, ale predovšetkým riadne vetrať. V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou akými sú kúpeľne alebo kuchyne, je pravidelné a riadne vetranie nutnosťou. V chladnejšom jesennom a zimnom období to však nerobíme často a riadne otvárať okná a vetrať sa nám nechce. Pomôže nám, zvlášť v tomto období, okenný vetrák.
V takom prípade nám môže pomôcť okenný vetrák, inštalovaý priamo v oknách, ktoré zabezpečia dostatočný prísun čerstvého vzduchu a pritom zbytočne neochladzujú miestnosť. Pre zabezpečenie správnej klímy v miestnosti je optimálne množstvo vzduchu na úrovni od 30 – 50 m³ za hodinu, čo je priemerné prečerpanie kvalitnejšieho okenného vetráku s radiálnym ventilátorom. Vetráky tiež chránia steny miestnosti proti vlhkosti.
Takéto vetráky nám umožnia výmenu vzduchu a reguláciu vlhkosti pri zatvorených oknách. Najčastejšie sa umiestňujú v hornej horizontálnej časti okna alebo pod parapetnú dosku s možnosťou skrytej inštalácie pod omietku. Na trhu existujú tri druhy vetrákov: hygroskopické, tlakové a manuálne ovládané.
Hygroskopické vetráky majú veľkú výhody aj v tom, že pracujú automaticky v závislosti od úrovne vzduchu v miestnosti čím sa klapka otvára. Nevyžadujú manuálnu obsluhu.
Pri tlakových zariadeniach závisí množstvo prietoku vzduchu od rozdielu tlaku v interiéri a v exteriéri. V tomto prípade sa krídelka klapky môžu odchýliť aj pri silnejšom vetre, preto má užívateľ možnosť ručne kryt zatvoriť. V tomto prípade ide väčšinou o manuálne ovládaný vetrák, kde množstvo vzduchu závisí od nastavenia, ktoré si vyberiete podľa vlastných potrieb. Tlakový okenný vetrák je vhodný aj do miestností, v ktorých sa používa otvorený oheň (plynové sporáky a bojlery, plynové ohrievače ústredného kúrenia).
Okenný vetrák pomáha rekuperácii vzduchu
Variant okenného vetráku kombinuje vlastnosti vetráka s regulovanou rekuperáciou (spätným získavaním tepla). Zariadenie môže byť použité na privetrávanie alebo odvetrávanie. Účinnosť rekuperácie môže dosiahnuť až 55% (odvod kondenzátu nie je potrebný).
Dnešné vetracie zariadenia umožňujú bezpečné a energeticky úsporné vetranie s akustickým útlmom vonkajšieho hluku. Ich využívaním zabraňujeme aj pravidelným prievanom pri vetraní oknami. Sú vhodné pre vetranie ako v obytných domoch, tak aj v kancelárskych a priemyselných budovách.
zdroje: oknoplast.sk a conmat.sk
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/rekuperacia-vzduchu-najzdravsi-sposob-vetrania-domu/
https://www.setri.sk/drevene-okna-dvojsklo-alebo-trojsklo-na-juznej-strane-domu/
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...