Pozor na zvýšenú vlhkosť v byte. Pomôže okenný vetrák

redakcia setri.sk

S prichádzajúcim zimným obdobím sa nám nie vždy chce pravidelne, ale predovšetkým riadne vetrať. V miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou akými sú kúpeľne alebo kuchyne, je pravidelné a riadne vetranie nutnosťou. V chladnejšom jesennom a zimnom období to však nerobíme často a riadne otvárať okná a vetrať sa nám nechce. Pomôže nám, zvlášť v tomto období, okenný vetrák.

okenný vetrák

V takom prípade nám môže pomôcť okenný vetrák, inštalovaý priamo v oknách, ktoré zabezpečia dostatočný prísun čerstvého vzduchu  a pritom zbytočne neochladzujú miestnosť. Pre zabezpečenie správnej klímy v miestnosti je optimálne množstvo vzduchu na úrovni od 30 – 50 m³ za hodinu, čo je priemerné prečerpanie kvalitnejšieho okenného vetráku s radiálnym ventilátorom. Vetráky tiež chránia steny miestnosti proti vlhkosti.
Takéto vetráky nám umožnia výmenu vzduchu a reguláciu vlhkosti pri zatvorených oknách. Najčastejšie sa umiestňujú v hornej horizontálnej časti okna alebo pod parapetnú dosku s možnosťou skrytej inštalácie pod omietku. Na trhu existujú tri druhy vetrákov: hygroskopické, tlakové a manuálne ovládané.
Hygroskopické vetráky majú veľkú výhody aj v tom, že pracujú automaticky v závislosti od úrovne vzduchu v miestnosti čím sa klapka otvára. Nevyžadujú manuálnu obsluhu.
okenný vetrák
Pri tlakových zariadeniach závisí množstvo prietoku vzduchu od rozdielu tlaku v interiéri a v exteriéri. V tomto prípade sa krídelka klapky môžu odchýliť aj pri silnejšom vetre, preto má užívateľ možnosť ručne kryt zatvoriť. V tomto prípade ide väčšinou o manuálne ovládaný vetrák, kde množstvo vzduchu závisí od nastavenia, ktoré si vyberiete podľa vlastných potrieb. Tlakový okenný vetrák je vhodný aj do miestností, v ktorých sa používa otvorený oheň (plynové sporáky a bojlery, plynové ohrievače ústredného kúrenia).

Okenný vetrák pomáha rekuperácii vzduchu

Variant okenného vetráku kombinuje vlastnosti vetráka s regulovanou rekuperáciou (spätným získavaním tepla). Zariadenie môže byť použité na privetrávanie alebo odvetrávanie. Účinnosť rekuperácie môže dosiahnuť až 55% (odvod kondenzátu nie je potrebný).
Dnešné vetracie zariadenia umožňujú bezpečné a energeticky úsporné vetranie s akustickým útlmom vonkajšieho hluku. Ich využívaním zabraňujeme aj pravidelným prievanom pri vetraní oknami. Sú vhodné pre vetranie ako v obytných domoch, tak aj v kancelárskych a priemyselných budovách.
zdroje: oknoplast.sk  a conmat.sk
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/rekuperacia-vzduchu-najzdravsi-sposob-vetrania-domu/
https://www.setri.sk/drevene-okna-dvojsklo-alebo-trojsklo-na-juznej-strane-domu/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...