Pomocou nového zariadenia sa dá získavať solárna energia, ako aj ochladzovať budova

solárna energia

Inžinieri zo Stanfordovej univerzity pracujú na vývoji zariadenia, pomocou ktorého sa získava solárna energia, ale zároveň dokáže odrážať teplo a ochladzovať tak budovu.  

Vývoj technológie

Profesor Shanhui Fan zo Stanfordovej univerzity s kolegami už roky pracujú na vývoji chladiaceho systému, ktorý znižuje náklady na energiu tak, že vyžaruje teplo do vesmíru. Tento proces sa nazýva radiačný systém chladenia a nevyžaduje žiaden externý zdroj energie. Tím vedcov však teraz technológiu ešte vylepšil a vybavil solárnym panelom. Vytvorili tak zariadenie, ktorým sa dá získavať solárna energia a zároveň pasívne ochladzovať budova v tom istom čase. Prvá myšlienka systému vznikla ešte v roku 2013. Klimatizácie sú totiž jedným z najväčších konzumentov elektrickej energie a s postupným zvyšovaním priemernej teploty na našej planéte sa bude zrejme potreba ochladzovania budov ešte zvyšovať.

Solárna energia a ochladzovanie v rovnakom čase

Originálny koncept chladiaceho systému využíval na výrobu elektrickej energie, potrebnej pre klimatizačné systémy, pasívne reflexné strešné panely. Profesor Fan však teraz vyvíja ešte lepšie riešenie. Nové, dvoj-účelové zariadenie totiž znamená, že systém pasívneho ochladzovania a strešná produkcia energie sa nemusia nutne vylučovať. Profesor Fan dodáva, že „vytvorili prvé zariadenie, ktoré by jedného dňa mohlo vyrábať a šetriť energiu na jednom mieste v rovnakom čase a to prostredníctvom ovládania dvoch veľmi odlišných vlastností svetla“. Nové hybridné zariadenie má formu dvoj-vrstvového solárneho panelu. Horná vrstva, otočená smerom k slnku pozostáva z rovnakých materiálov, ktoré sa používajú pri bežných strešných solárnych paneloch. Spodná vrstva je ale vyrobená z materiálov, ktoré premieňajú teplo z budovy na konkrétnu vlnovú dĺžku infračerveného svetla, ktoré je schopná prechádzať priamo cez atmosféru a môže sa tak odrážať do vesmíru.

solárna energia

Testovanie a plány do budúcnosti

Pre testovanie tím vedcov vybudoval prototyp zariadenia, ktoré nainštaloval na budovu univerzity. Keďže prototyp neobsahoval vrstvu kovovej fólie, ktorú solárne bunky bežne obsahujú a zabránila by úniku infračerveného svetla, nepodarilo sa otestovať, či sa dá solárna energia skutočne vyrobiť. Vrchná vrstva, ktorá absorbovala slnečné lúče, ale dosiahla o 24 °C vyššiu teplotu než bola teplota okolia. Teplota radiačnej chladiacej vrstvy naopak klesla až o 29 °C menej. Tím teraz pracuje na vývoji solárnej bunky, ktorá by nevyžadovala kovové prvky. Profesor Fan uviedol, že „si myslí, že dokážu vytvoriť praktické zariadenie, ktoré dokáže obe veci, teda produkovať energiu a ochladzovať.“

Zdroj:

https://news.stanford.edu

https://www.sciencedirect.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail