Chladiaci systém znižuje náklady na energiu tak, že vyžaruje teplo do vesmíru
Chladiaci systém nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu, využíva totiž reflexné panely, ktoré odrážajú teplo do vesmíru.
Chladiaci systém bez potreby elektrickej energie
Tím vedcov zo Stanfordskej univerzity vyvinul chladiaci systém, ktorý nazvali radiačné chladenie. Myšlienka vznikla v roku 2013 keď sa snažili vyvinúť technológiu, ktorá by dokázala ochladiť budovy bez potreby využitia externého zdroja energie. Systém dokáže z budovy zhromaždiť jej tepelné vyžarovanie a vyslať ho do oblakov pri takej vlnovej dĺžke, ktorá umožní teplu jednoducho prejsť cez atmosféru Zeme rovno do vesmíru. Aby dokázal panel odolať prichádzajúcej termálnej energii zo slnka, je potiahnutý mnohovrstvovým optickým filmom. Ten dokáže odraziť 97% slnečných lúčov, ktoré umožnia systému fungovať aj pri horúcom a slnečnom počasí.
Chladiaci systém výrazne ušetrí náklady
Pri prvých testoch tím použil malý, 20 cm široký kúsok materiálu, pričom vedci iba demonštrovali, že jeho povrch ostal chladný. Potom ale použili materiál tak, že fungoval ako obalový materiál pre solárne panely. Vďaka tomu, že ich dokázal udržať chladné, zvýšil ich efektivitu. Pri ďalších testoch tím vedcov chladiaci systém zväčšil a ukázal tak, že to môže byť praktický prostriedok na ochladenie tečúcej vody. Tá sa môže distribuovať prostredníctvom potrubia po budove a ochladzovať ju. Pri najnovších testoch vedci umiestnili štyri panely, obalené reflexným materiálom na strechu budovy. Pod nimi prúdila v potrubí voda. Za tri dni boli panely schopné konštante chladiť vodu na 3-5 °C, čo bolo výrazne chladnejšie než okolitý vzduch.
Budúcnosť chladenia dátových centier?
Zhromaždené dáta z testov tím testoval v praxi na dvojposchodovej budove v Las Vegas počas letného dňa. Pri tom zistili, že chladiaci systém dokázal výrazne ušetriť náklady na energiu, potrebnú na ochladzovanie a to o viac než 20%. Ušetrilo sa tak asi 14,3 MWh elektrickej energie. Počas viacerých testovacích dní sa objem ušetrenej energie pohyboval medzi 18- 50%. Aaswath Raman, jeden z autorov štúdie uviedol, že tento výskum nadväzuje na predošlú prácu s radiačným systémom chladenia, ale posúva ho na novú úroveň. Po prvý krát sa im totiž podarilo demonštrovať ako sa dá využiť systém na pasívne ochladzovanie tekutín. Vďaka spojeniu s chladiacim systémom sa tak šetrí elektrická energia. Momentálne vedci založili spoločnosť SkyCool Systems a pracujú na integrácii špeciálnych panelov do klimatizácií a rôznych chladiacich systémov. Dlhodobým cieľom je využitie tohto chladiaceho systému na ochladzovanie dátových centier.
Zdroj:
https://www.stanford.edu/
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...