Pobrežná veterná energia by mohla v Európe pokryť až desaťnásobok potreby
Tzv. onshore veterná energia by mohla podľa nemeckých vedcov, poskytnúť Európe viac energie, než reálne potrebuje.
Veterná energia v Európe
Tím nemeckých vedcov nedávno publikoval štúdiu, ktorá sa venuje využívaniu tzv. onshore, teda pobrežnej veternej energie v Európe. Pri odhadoch brali vedci do úvahy rôzne faktory ako sú napríklad meniace sa rýchlosti vetra, dostupnosť územia a najmä futuristické technologické riešenia. I keď poznamenávajú, že stopercentná produkcia čistej elektrickej energie v Európe zrejme reálne nie je možná kvôli sociálnym, politickým a ekonomickým prekážkam, tím vedcov tvrdí, že ich odhad uvádza „výrazne vyššie číslo“ ako väčšina predchádzajúcich hodnotení veterného potenciálu nášho kontinentu.
Veterná energia predbehne uhlie, aj jadro
Štúdia, ktorá bola publikovaná v magazíne Energy okrem iného naznačuje, že s postupným technologickým rozvojom by mala postupne klesať aj cena energie. Okrem toho by mala byť nižšia než sa pôvodne odhadovalo. Európske krajiny sa budú v nasledujúcich rokoch snažiť splniť ambiciózne klimatické ciele a ešte v nasledujúcej dekáde sa dá preto očakávať, že veterná energia sa stane najväčším energetickým zdrojom. Aj Medzinárodná energetická agentúra už minulý rok dospela k záveru, že vietor by mal do roku 2027 ako zdroj energie predbehnúť uhlie, jadro aj plyn. Európska únia by mala do roku 2050 v porovnaní s rokom 1990 znížiť emisie skleníkových plynov až o 80- 95%. V oblasti využívania čistej energie zároveň rastie tlak na jednotlivé členské štáty. V Spojenom kráľovstve však napríklad rozsiahlejšiemu rozvoju využívania veternej energie bránia od roku 2015 najmä politické a ekonomické prekážky.
Veterná energia a jej potenciál
Nová štúdia nie je prvým pokusom o odhad veternej kapacity nášho kontinentu. Väčšina z nich odhadla európsku kapacitu energie z vetra na 8 až 12 TW, čo by predstavovalo ročnú produkciu v objeme 16 až 21 PWh. Vzhľadom na to, že ročná produkcia elektrickej energie v Európe – podľa BP Štatistického prehľadu svetovej energie predstavuje iba 3,6 PWh, už toto prevyšuje potrebné množstvo energie v Európe. Tím nemeckých vedcov však vo svojej štúdii odhadol potenciálnu ročnú produkciu 34,3 PWh. Vedúci štúdie, David Severin Ryberg z výskumného centra Forschungszentrum Jülich uviedol, že „využívanie futuristických technológií v oblasti veternej energie má zásadný vplyv na výsledok výskumu a okrem toho drasticky zmení výsledok úsilia o návrh hypotetického energetického systému.“ Zároveň však dodáva, že ich štúdia je založená na hypotetickej situácii. Aj keď boli opatrní a do svojej štúdie nezahrnuli nerealistické koncepty turbín, zrejme to neznamená, že štvrtina Európy bude niekedy reálne pokrytá veternými farmami.
Zdroj:
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...