Veterná energia: najoriginálnejšie a najunikátnejšie veterné turbíny (1. časť)

veterné turbíny

Keď sa povie veterná energia, väčšina z nás si zrejme predstaví klasické veterné turbíny s tromi lopatkami. Je však tento tradičný koncept najefektívnejším spôsobom získavania energie z vetra? Mnohí odborníci si myslia, že existujú aj lepšie metódy a skonštruovali preto svoje vlastné, originálne technológie na produkciu energie z vetra. Tu sú unikátne a  nezvyčajné typy turbín, ktoré sa možno jedného dňa stanú novým štandardom.

Veterné turbíny s vertikálnou osou

Jednou z najbežnejších variant klasických turbín sú veterné turbíny s vertikálnou osou. V porovnaní s tradičnými turbínami poskytujú mnoho výhod. V prvom rade sú všesmerové, čo znamená, že na zachytenie vetra sa nepotrebujú otáčať. Vďaka tomu sú jednoduchšie a efektívnejšie, najmä v extrémnejších veterných podmienkach. Okrem toho majú generátor umiestnený na úrovni zeme, čo umožňuje jednoduchšiu údržbu. Tým, že sú takéto turbíny užšie, dajú sa zároveň umiestniť bližšie k sebe a ušetrí sa tým priestor. Nevýhodou je však nízka odolnosť. Musia totiž odolávať omnoho väčšej záťaži, takže často zlyhávajú skôr ako bežné turbíny.

veterné turbíny

Veterné turbíny do vysokých nadmorských výšok

Čím vyššie sú veterné turbíny umiestnené, tým viac energie produkujú. Vetry vo vysokých nadmorských výškach sú totiž stabilné a silné. Bezpečne umiestniť turbínu v stovkách metrov na zemou je však pomerne náročné. Najbežnejším spôsobom je použitie veľkých nafukovacích vlečiek, ktoré sa pripevnia k pozemnej stanici. Takýmto spôsobom funguje aj veterná turbína Buoyant Airborne Turbine (BAT) od spoločnosti Altaeros Energies. Malá turbína je umiestnená vnútri väčšieho priestoru naplneného héliom a celá konštrukcia sa pohybuje v nadmorskej výške asi 609 m. Je pritom pripevnená k mobilnej pozemnej stanici troma popruhmi a medeným káblom, prostredníctvom ktorého sa prenáša elektrická energia. Pre dosiahnutie najvyššej efektivity sa dá turbína posúvať vyššie a nižšie, aby bola vždy v čo najsilnejšom vetre. Cieľom Altaeros Energies je turbína, ktorá je lacnejšia, efektívnejšia a jej inštalácia je jednoduchšia a rýchlejšia než pri klasických turbínach. Turbína BAT je napríklad nainštalovaná za menej ako deň a vyprodukuje dvojnásobok energie ako pozemné turbíny podobnej kategórie.

veterné turbíny

Kryté veterné turbíny

V roku 2011 predstavila spoločnosť Ogin Energy horizontálne veterné turbíny novej generácie. Každá turbína je totiž obkolesená špeciálne navrhnutými krytmi, ktoré vháňajú vzduch priamo do turbíny a zvyšujú tak jej efektivitu. Každý kryt tak zvyšuje množstvo vzduchu, ktorý prechádza lopatkami turbíny, takže funguje aj pri nižších rýchlostiach vetra. Vďaka krytom je turbína zároveň bezpečnejšia pre vtáky či netopiere. Turbíny od Ogin Energy sú menšie a sú preto určené najmä pre súkromné využívanie.  I keď spoločnosť získala investície v hodnote 150 miliónov amerických dolárov, v roku 2017 kvôli problémom vo výrobe ukončila svoju činnosť. Jej bývalí zamestnanci však start-upovú spoločnosť odkúpili a momentálne sa snažia opäť obnoviť činnosť. Koncept „krytých“ veterných turbín tak zostáva zaujímavou myšlienkou, ktorá má stále potenciál.

veterné turbíny

Zdroj:

https://www.mercurynews.com

https://deegaz.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail