Plochý solárny kolektor

plochý solárny kolektor

Plochý solárny kolektor je vhodný najmä pre solárne systémy na ohrev TÚV, ohrev bazénovej vody ale aj na vykurovanie v prechodnom období, alebo na podporu vykurovania v priebehu celej vykurovacej sezóny. Minimálne v letných mesiacoch, ale aj v prechodnom období absorbuje nielen slnečné žiarenie, ale aj teplo.

Na Slovensku sú zastúpené takmer všetky známe značky solárnych kolektorov. Viessmann, Wolf, Thermosolar, Buderus a iné. Práve Buderus uviedol toto leto aj na slovenský trh nový vysokovýkonný plochý kolektor Logasol SKS5.0, ktorý má v porovnaní s predchádzajúcim modelom väčšiu absorpčnú plochu a to 2,55 m² , vďaka čomu dosahuje aj väčší výkon.

Jeho zvýšený výkon zabezpečuje solárne bezpečnostné sklo s vysokou priepustnosťou svetla ako i hliníkový povrch absorbéra s vysoko selektívnym povrchom. Celoplošne medený absorbér s dvojitým meandrom vedie solárnu kvapalinu kolektorom s optimálnym prestupom tepla a to aj pri slabšom slnečnom žiarení.

plochý solárny kolektor

Na absorbéri je medená rúra upevnená inovačnou metódou, omega-ultrazvukovým zváraním, vďaka čomu sú materiály viac ohybné a lepšie odolávajú napätiu kvôli rôznej tepelnej rozťažnosti. Buderus použil veľkoplošný absorbér z 0,5 mm hrubého hliníka s miernym vzorkovaním pre lepší tepelný výkon. Medzi sklom a absorbérom je vzduchotesný zvar. Táto konštrukcia zabráni, aby pri kolektoroch prenikla do vnútra vlhkosť alebo nečistoty. To zároveň zabezpečí, že sa kolektor v ranných hodinách nezarosí a efektívne pracuje a využíva energiu počas celého dňa. Rám solárnych kolektorov e vyrobený zo sklolaminátu. Výhodou tohoto materiálu je jeho ľahká váha a vynikajúca odolnosť voči UV žiareniu a korózii.

Plochý solárny kolektor v porovnaní s trubicovým kolektorom

Plochý solárny kolektor sa zvyčajne vyrába bez nitových spojov alebo skrutiek. Na rozdiel od trubicových kolektorov sa sneh na plochom solárnom kolektore neudrží už pri slabšom slnečnom žiarení. Na rozdiel od trubicového kolektora je pri ňom menšie riziko zamrznutia snehu alebo vytvorenia námrazy. Konštrukcia plochého solárneho kolektora je odolnejšia ako trubice kolektorov i keď účinnosť trubicových kolektorov môže byť o niečo vyššia a lepšia. Neplatí to však pri najnovších typoch plochých solárnych kolektorov.

trubicový kolektor

Kvalitný plochý solárny kolektor má zvyčajne veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Slnečné kolektory najnovšej generácie sa okrem toho veľmi jednoducho navzájom spájajú rýchlo spojkami a rovnako jednoducho sa montujú pri montáži na strechu len pomocou jedného nástroja. Toto nielen šetrí čas pri montáži, ale predovšetkým aj celkové náklady.

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/nove-baterie-pre-solarne-panely-a-veterne-turbiny-slubuju-vyssiu-efektivnost/

https://www.setri.sk/solarne-systemy/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail