Otázky a odpovede: výmena kotla alebo zateplenie?

otázky a odpovede

Vaša otázka: Dobrý deň, chcel by som vás požiadať o radu ohľadne výmeny plynového kotla do rodinného domu, nakoľko momentálny stav nášho kotla je taký, že z ekonomického hľadiska je nevyhovujúci pre nás. Len dokurovaním minieme toľko isto financií ako iný známy s kondenzačným kotlom pri plnom vykurovaní. Výmena kotla sa nám zdá nevyhnutná.

 

Momentálne sa vykuruje jednopodlažný dom o ploche 123 m2 klasickým plynovým kotlom BAXI Nuvola 240i (do komína). Počas vykurovacej sezóny využívame momentálne 90 % kúrenia pomocou krbu (palivo drevo) a cca 10 % najmä v nočných hodinách pomocou plynového kotla. Denne kúrime plynovým kotlom asi 1 hodinu. Mesačne minieme asi 450 m3 zemného plynu, čo sa mi zdá prehnané a neekonomické.
Prosím vás o radu a možný návrh nového kotla. Ak by ste mi vedeli aj odporučiť niekoho, kto by mi to vedel aj vymeniť.

Počul som aj možnosti výmeny starého kotla za nový, viete mi o tom niečo povedať?
Ďakujem za odpoveď!

 

Odpoveď:

Dobrý deň,

nie je možné takto bez znalosti stavebných výkresov a skladby stavebných konštrukcií vášho domu zaujať presné stanovisko. Na základe vami poskytnutých údajov som ale dospel k záveru

1. Vami uvedený údaj o spotrebe je pomerne vysoký, pokiaľ zohľadníme fakt že až z 90 % kúrite drevom a nie plynom. Odporúčam vám, aby ste zvážili možnosť zateplenia budovy a výmeny okien, pokiaľ ešte neboli vykonané.

NÁŠ TIP: Ak sa rozhodnete pre zateplenie domu, využite zľavy až 35 % pre nákup tepelnej izolácie vďaka ZSE Klubu.

2. Výmena kotla za kondenzačný kotol vám prinesie úsporu vo výške približne 15 – 20 % pokiaľ sú kotly v zodpovedajúcom technickom stave. Pokiaľ zohľadníme skutočnosť, že plynový kotol o výkone 24 kW spotrebuje za hodinu približne 2,7 m3 zemného plynu pri maximálnom výkone, tak pri dennej dobe chodu v trvaní 1 hodiny by mesačná spotreba nemala presiahnuť 81 m3.
Odporúčam vám, aby ste dal skontrolovať servisným technikom stav vášho jestvujúceho kotla.

ZAUJÍMAVOSŤ: Je výmena kotla nutná? Je kondenzačný kotol naozaj taký úsporný?

3. Bohužiaľ o žiadnej aktuálnej štátom podporovanej možnosti výmeny starého plynového kotla za nový neviem.
Pokiaľ by ste potrebovali pomôcť s návrhom kotla som vám k dispozícii. Aby bolo možné zodpovedne určiť optimálny typ a veľkosť zariadenia, je potrebné poznať tepelné straty vášho domu a skutkový stav vášho vykurovacieho systému.
S pozdravom

Ing. Štefan Šajtoš

Energetický poradca setri.sk pre vykurovanie a chladenie

Klimart spol. s r.o.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail