Oettinger varoval Nemecko pred škrtaním podpory pre OZE

redakcia setri.sk

Nemecko by nemalo obmedzovať už garantované dotácie pre obnoviteľné zdroje energie (OZE). Eurokomisár Günther Oettinger upozornil, že by to vážne narušilo dôveru investorov.


Politické strany podporujú reformu nemeckého zákona o obnoviteľnej energii, ku ktorej by sa malo pristúpiť po septembrových parlamentných voľbách. Konkrétne návrhy sú ale zatiaľ zriedkavé.
Investori opakovane varovali pred škrtmi v už dohodnutej podpore, ktorá sa garantovala na dobu asi 20 rokov. Mohlo by to zmraziť ich ochotu investovať peniaze do zelenej energie namiesto. Náklady tzv. Energiewende sa odhadujú na 550 miliárd eur.
„Silne odporúčame zdržať sa retroaktívnych opatrení,“ uviedol Günther Oettinger v pondelok na konferencii v Nemecku. „Znamená to, že všetci, ktorí inštalovali solárne panely, bioplynové elektrárne alebo veterné parky by mali dostať úroveň podpory, ktorá sa garantovala v čase inštalácie.“
Viaceré európske krajiny, vrátane Španielska, Bulharska i Českej republiky, zaviedli retroaktívne dane na výrobu zelenej energie. Obmedzenie podpory sa plánuje aj v Rumunsku, na čo sa už firmy sťažovali aj Európskej komisii.
Európska komisia pripravuje na jeseň revíziu pravidiel štátnej pomoci pre energetiku a tiež návod pre schémy podpory OZE.

Expanzia pod kontrolou

Nemecký minister pre životné prostredie Peter Altmaier verí, že aj vďaka úprave dotácií dôjde tento rok v krajine k zníženiu inštalácií solárnych panelov takmer na polovicu, čím sa doterajšia solárna expanzia dostane pod kontrolu.
„Očakávam, že sa tento rok inštaluje asi 4 000 megawattov,“ povedal v utorok na konferencii.
Nemecko je najväčším solárnym trhom na svete s inštalovanou kapacitou okolo 35 GW. V minulom roku sa nainštalovalo rekordných 7,6 GW, dva roky pred tým  po 7,5 GW.
V pondelok nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler otvoril najväčšiu veternú farmu pri pobreží Nemecka. Nachádza sa v Severnom mori 100 km od ostrova Borkum. Tvorí ju 80 turbín, ktoré podľa  projektujúcej spoločnosti Bard Energy dokážu elektrinou zásobovať až 400 tisíc domácností.
„Offshore veterné farmy sú podľa nášho názoru neodbytným komponentom pre zaistenie úspechu energetickej zmeny a navyše majú potenciál stať sa v budúcnosti úspešným nemeckým vývozom,“ poznamenal Lutz Diederichs, riaditeľ pre komerčné bankovníctvo v banke, ktorá projekt spolufinancovala.
 
Zdroj: EurActiv.sk/Reuters

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...