Oettinger varoval Nemecko pred škrtaním podpory pre OZE

Maros S.

Nemecko by nemalo obmedzovať už garantované dotácie pre obnoviteľné zdroje energie (OZE). Eurokomisár Günther Oettinger upozornil, že by to vážne narušilo dôveru investorov.


Politické strany podporujú reformu nemeckého zákona o obnoviteľnej energii, ku ktorej by sa malo pristúpiť po septembrových parlamentných voľbách. Konkrétne návrhy sú ale zatiaľ zriedkavé.
Investori opakovane varovali pred škrtmi v už dohodnutej podpore, ktorá sa garantovala na dobu asi 20 rokov. Mohlo by to zmraziť ich ochotu investovať peniaze do zelenej energie namiesto. Náklady tzv. Energiewende sa odhadujú na 550 miliárd eur.
„Silne odporúčame zdržať sa retroaktívnych opatrení,“ uviedol Günther Oettinger v pondelok na konferencii v Nemecku. „Znamená to, že všetci, ktorí inštalovali solárne panely, bioplynové elektrárne alebo veterné parky by mali dostať úroveň podpory, ktorá sa garantovala v čase inštalácie.“
Viaceré európske krajiny, vrátane Španielska, Bulharska i Českej republiky, zaviedli retroaktívne dane na výrobu zelenej energie. Obmedzenie podpory sa plánuje aj v Rumunsku, na čo sa už firmy sťažovali aj Európskej komisii.
Európska komisia pripravuje na jeseň revíziu pravidiel štátnej pomoci pre energetiku a tiež návod pre schémy podpory OZE.

Expanzia pod kontrolou

Nemecký minister pre životné prostredie Peter Altmaier verí, že aj vďaka úprave dotácií dôjde tento rok v krajine k zníženiu inštalácií solárnych panelov takmer na polovicu, čím sa doterajšia solárna expanzia dostane pod kontrolu.
„Očakávam, že sa tento rok inštaluje asi 4 000 megawattov,“ povedal v utorok na konferencii.
Nemecko je najväčším solárnym trhom na svete s inštalovanou kapacitou okolo 35 GW. V minulom roku sa nainštalovalo rekordných 7,6 GW, dva roky pred tým  po 7,5 GW.
V pondelok nemecký minister hospodárstva Philipp Rösler otvoril najväčšiu veternú farmu pri pobreží Nemecka. Nachádza sa v Severnom mori 100 km od ostrova Borkum. Tvorí ju 80 turbín, ktoré podľa  projektujúcej spoločnosti Bard Energy dokážu elektrinou zásobovať až 400 tisíc domácností.
„Offshore veterné farmy sú podľa nášho názoru neodbytným komponentom pre zaistenie úspechu energetickej zmeny a navyše majú potenciál stať sa v budúcnosti úspešným nemeckým vývozom,“ poznamenal Lutz Diederichs, riaditeľ pre komerčné bankovníctvo v banke, ktorá projekt spolufinancovala.
 
Zdroj: EurActiv.sk/Reuters

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.