Obnoviteľné zdroje energie vygenerovali v Nemecku rekordný objem elektrickej energie

globálny prechod na čistú energiu

Nemecko vytvorilo nový národný rekord, počas predĺženého májového víkendu poháňali krajinu z 85% obnoviteľné zdroje energie.

Obnoviteľné zdroje energie vygenerovali rekord

Na prelome apríla a mája 2017 sa v Nemecku podarilo vytvoriť nový národný rekord. Počas predĺženého víkendu (vrátane 1. mája) bola celá krajina až z 85% poháňaná elektrickou energiou, ktorú vygenerovali obnoviteľné zdroje energie a to najmä vietor a slnko. Patrick Graichen z Iniciatívy Agora Energiewende, ktorá dáta poskytla, uviedol, že rekord sa podarilo dosiahnuť najmä kombináciou veterného, ale slnečného počasia na severe spolu s teplým počasím na juhu. Podľa neho väčšina uhoľných staníc počas spomínaného víkendu ani nepracovala. Nukleárne zdroje, ktoré by mali byť do roku 2022 vyradené z prevádzky, boli počas víkendu takisto výrazne obmedzené.

obnoviteľné zdroje energie

Výsledok dlhodobých investícií

Graichen pri tejto príležitosti zároveň povedal, že takéto dni, akým bol 30. apríl by mali byť do roku 2030 „úplne normálne“. Iniciatíva Agora Energiewende (v preklade Energetická revolúcia) bola založená nemeckou nadáciou Stiftung Mercator spolu s Európskou klimatickou nadáciou. Podporuje ju aj federálna vláda a v súčasnosti sa začínajú prejavovať výsledky a výhody investícií do obnoviteľných zdrojov od roku 2010. Podobné iniciatívy však boli v Nemecku pravidelne napádané v médiách a to najmä záujmovými skupinami podporujúcimi fosílne palivá. Súčasná kancelárka Angela Merkel však za iniciatívou pevne stojí a vyhlásila, že obnoviteľné zdroje energie plne podporuje.

obnoviteľné zdroje energie

Obnoviteľné zdroje energie produkujú lacnejšiu energiu

V polovici apríla sa v Nemecku konala prvá aukcia na práva produkovať elektrickú energiu z veterných turbín na pobreží. Výsledkom boli prekvapivo nízke ceny, pričom priemerná cena bola 0,44 centov za kilowatt hodinu. Nemecký federálny regulátor pre energetický trh, Bundesnetzagentur, uviedol, že výsledná cena bola „omnoho nižšia než sa očakávalo“. To aj napriek tomu, že tender nebol podporený žiadnymi dotáciami. Obnoviteľné zdroje energie sa totiž v Nemecku stali terčom kritiky práve kvôli tomu, že sú podporované vládnymi iniciatívami. To isté však platí aj pre spoločnosti ktoré využívajú fosílne palivá už celé storočie. Táto aukcia teda vyvrátila mýty, že obnoviteľné zdroje nie sú schopné prežiť bez podpory vlády a zároveň sa ukázalo, že veterná a solárna energia môže byť skutočne lacnejšia než fosílne palivá a nukleárna energia.

Zdroj:

https://cleantechnica.com

https://www.agora-energiewende.de

Zdieľajte:   Facebooktwittermail