Solárna energia – vedci hľadajú nový spôsob na jej uskladnenie

Vedci z Univerzity pre vedu a technológiu v štáte Missouri, objavili relatívne lacný, alebo lepšie povedané cenovo dostupný a pritom jednoduchý spôsob ako oddeliť vodu a kyslík pomocou novej elektrolytickej metódy. Výskum by mohol viesť k značnému zvýšeniu množstva vodíka pri jeho využití v palive ako i pri spôsobe akým ba sa dala solárna energie skladovať.

solarna energia

Táto metóda produkuje vysoko efektívne solárne články, ktoré sa môžu použiť na zhromažďovanie solárnej energie, ktorá následne vie byť využitá aj ako palivo.

Solárna energia ľahšie uskladniteľná a spracovateľná

„Slnečnú energiu nevieme na jednom mieste spracovávať 24 hodín 365 dní v roku. Ale náš výskum nám umožní previesť získanú energiu do podoby, ktorá bude ľahšie uskladniteľná a spracovateľná,“ hovorí Dr. Jay A. Switzer zo spomínanej univerzity.

Dr. Jay A. Switzer

Dr. Jay A. Switzer

Jeho tím používa pri tomto výskume kremíkové časti solárnych panelov, ktoré absorbujú slnečnú energiu. Kremík je ponorený vo vode tak, aby jeho predná časť bola nasmerovaná na solárny simulátor a jeho zadná časť je pokrytá elektródami pre vedenie energie. Kremík má kobaltu tzv. nano nadstavieb vytvorených na jeho povrchu elektrolytickým procesom.
Na rozdiel od iných foriem výskumu, kde je celý povrch kremíka v katalyzovanej vrstve, pri tomto výskume sa využívajú malé zhluky kobaltových katalyzátorov zhromaždených na povrchu kremíka.
Generované výstupové napätie zo solárnych lúčov rozdeľuje kvapalnú vodu na vodík a kyslík. Kyslík sa vyvinie na kobaltom pokrytej kremíkovej elektróde a vodík sa vyvíja na platinovú elektródu.

„Spočiatku sme vytvorili homogénnu vrstvu na povrchu kovu, kde obidva spôsoby aj katalyzovaný aj chránený kremík, ale zistenia, že táto metóda v skutočnosti vytvára vyššie napätie a nie je nutný ďalší krok, ktorý obvykle má byť na kremík aplikovaný, „hovorí Switzer. „Tieto tzv. nano nadstavby kobaltu produkujú oveľa efektívnejšie a účinnejšie bunky.“

Využitie aj v automobilovom priemysle

Okrem solárnych panelov, alebo pre uskladnenie solárnej energie a energetických článkov, Dr. Switzer vidí potenciálne využitie výsledkov z tohto výskumu vo veľkej miere pri zbere vodíka a v automobilovom priemysle.

„Ak použijeme tento proces pre vozidlá na vodíkový palivo, tak vodík by mohol byť používaný ako samostatné palivo a jediná vec, ktorá by kvapkala z výfuku auta by bola voda,“ hovorí Switzer.

solárna energia
Dnes už nemožno pochybovať o tom, že zvládnutie technológií na využitie obnoviteľných zdrojov energie vrátane solárnej je silným motivačným faktrom pre rozvoj vedy i podnikania zároveň. Solárna energia však zatiaľ tomuto úsiliu dominuje.
zdroj: http://news.mst.edu/2015/09/new-way-to-store-solar-energy-could-lead-to-more-common-solar-cell-usage/
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/buducnost-solarnej-energie-perovskitove-solarne-panely-budu-lahsie-ohybne-lacne/
https://www.setri.sk/zdroje-obnovitelnej-energie-su-oficialne-druhym-najvacsim-producentom-elektriny/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.