Nový energetický fond poskytne európskym spoločnostiam až 100 miliónov eur

energetický fond

Energetický fond Breakthrough Energy Europe pod záštitou Billa Gatesa a Európskej únie podporí rozvoj technológií pre čistú energiu a ich implementáciu.

Energetický fond rozdelí 100 miliónov eur

Európska komisia v spolupráci so spoločnosťou Breakthrough Energy Ventures, ktorú založil Bill Gates, spustila v októbri pilotný projekt. Vytvorili energetický fond s názvom Breakthrough Energy Europe, v rámci ktorého sa rozdelí 100 miliónov eur firmám, ktoré vyvíjajú nové technológie pre získavanie čistej energie a implementujú ich na trh. Európska komisia v tlačovom vyhlásení uviedla, že je tento fond súčasťou snahy boja s klimatickými zmenami. Mal by byť zároveň jedným z nástrojov, ktoré pomôžu dosiahnuť ciele tzv. Parížskej klimatickej zmluvy. Okrem toho by mal vyslať silný signál pre kapitálové trhy a investorov a ukázať, že prechod na modernú a čistú ekonómiu je stále aktuálny.

energetický fond

Energetický fond pre boj s klimatickými zmenami

Bill Gates, riaditeľ jednej z najznámejších spoločností Microsoft, založil energetický fond Breakthrough Energy Ventures v spolupráci s ďalšími úspešnými podnikateľmi, ako sú napríklad riaditeľ Amazonu Jeff Bezos, bývalý starosta mesta New York Michael Bloomberg, či zakladateľ multi-národného technologického konglomerátu Alibaba. Breakthrough Energy Ventures plánuje investovať až 1 miliardu amerických dolárov do start-upových spoločností z oblasti elektrickej energie, poľnohospodárstva, výroby, prepravy a stavebníctva a ktoré sú schopné „drasticky znížiť globálne emisie“. Prvé dve investície putovali do spoločnosti Form Energy, ktorá rozvíja nový typ batérií a Quidnet Energy, ktorá sa venuje hydroenergetickým riešeniam.

Energetický fond ako model pre ďalšie oblasti

K tlačovému vyjadreniu sa vyjadril aj Bill Gates a dodal, že „na obmedzenie najhorších následkov klimatických zmien potrebujeme nové technológie. Európa preukázala cenné riadiace schopnosti prostredníctvom významných investícií do  výskumu a rozvoja technológií.“ Vedci a podnikatelia, ktorí vyvíjajú inovácie na boj s klimatickými zmenami podľa neho potrebujú kapitál na budovanie firiem, ktoré dokážu tieto nové technológie dostať na trh. Energetický fond je navrhnutý práve na to, aby tento kapitál poskytol. Európska komisia v tlačovom vyhlásení zároveň uviedla, že Breakthrough Energy Europe by sa mohol stať modelom aj pre iniciatívy v iných oblastiach.

Zdroj:

https://www.cnet.com

http://europa.eu

Zdieľajte:   Facebooktwittermail