Nové technológie meniace energetický priemysel

Lukas P.

Energetický priemysel zasiahla vlna nových technológií a cieľom tohto vývoja je maximalizovať príležitosti plynúce z nástupu veľkých dát a inteligentných systémov. Vytvorenie inteligentnej infraštruktúry s integrovanou digitálnou inteligenciou mení spôsob, akým je energia generovaná, distribuovaná, spravovaná a uchovávaná. Inteligentné riešenia sú hnacou silou efektívnosti a viedli k vytvoreniu tzv. “ prosumer modelu“: kde zákazníci energiu zároveň vyrábajú aj spotrebovávajú.

energetický priemysel

V budúcnosti sa energetika bude stále viac spoliehať na digitálnu inteligenciu a využitie analýzy dát slúžiacich na efektívnejšie využívanie zdrojov. Inteligentná snímacia technológia reaguje a komunikuje s okolím, optimalizuje výkon a zvyšuje efektivitu. Predstavíme vám päť chytrých riešení, ktoré transformujú energetický priemysel a sú príležitosťou pre inováciu:

Inteligentné siete a modely odozvy

Inteligentné siete v praxi ukazujú, ako digitálna inteligencia transformuje priemysel a riadi energetickú účinnosť. Inteligentné siete sú poháňané  modelmi reakcie na dopyt (ang.: DR), ktoré umožňujú analýzu trendu dopytu zákazníkov v reálnom čase. Digitálne inteligencie integrované do týchto modelov im umožňujú samostatne reagovať na dopyt po energii a zodpovedajúcim spôsobom upraviť distribúciu.
Napríklad, ak v určitom okamihu počas dňa, model DR detekuje nízku spotrebu energie, dôjde k zníženiu množstva, ktoré sa distribuuje. DR modely umožňujú inteligentným sieťam účinnejšie kontrolovať dopyt a efektívnejšie rozdeľovať energiu. Schopnosť tohto modelu prispôsobiť sa našim potrebám ukazuje, ako môže spracovanie veľkých objemov dát prispieť k úsporám energie. Modely DR by mali zmeniť systém riadenia elektriny, s očakávanou investíciou vo výške 10 miliárd $ (v mld £ 7) v programoch DR do roku 2020, nakoľko pomáhajú krajinám dosiahnuť ich ciele v oblasti emisií a zároveň prispievajú k zabezpečeniu čistejšej a efektívnejšej energie počas energetickej špičky.

Prosumers a microgridy

Ľudia vyrábajú stále viac vlastnej energie pomocou obnoviteľných zdrojov, ako sú solárne panely a veterné turbíny. Tvorba microgridov umožňuje ľuďom odpojiť sa od rozvodnej siete a prevádzkovať samostatne ich vlastnú lokálnu výrobu energie, čo im ponúka väčšiu nezávislosť. Inštalácia solárnych panelov, napríklad, dáva majiteľom domov výlučnú kontrolu nad ich doma generovanou solárnou energiou a právo rozhodnúť sa, či ju plne spotrebujú alebo pustia späť do rozvodnej siete. Inteligentné siete a microgridy znižujú náklady a zároveň sú šetrnejšie k životnému prostrediu.  Predpokladá sa nárast miest, kde sa bude energia vyrábať a zároveň spotrebovávať. Len v Severnej Amerike je predpoklad nárastu bytových prosumerov o 20 mil. do roku 2020.

Inteligentné merače

Inteligentné meracie prístroje umožňujú obojsmernú komunikáciu medzi bodmi výroby a spotreby. Bezdrôtová technológia umožňuje inteligentným meračom preniesť informáciu o spotrebe energie, ako sú napríklad odpočty, dodávateľom. Dodávateľ potom môže na tieto informácie reagovať a optimalizovať výrobu. Tým sa znížia náklady a tiež je to dobré pre životné prostredie, pretože sa bude menej plytvať energiou. Obrovský globálny nárast inteligentných meracích prístrojov je zrejmý z ich potenciálu a spôsobu ich riadenia energetickej účinnosti. Na začiatku roka 2015 bolo 510 miliónov inteligentných meračov inštalovaných na celom svete; tento počet sa bude zvyšovať na 980 miliónov na konci roka 2020 a 450 miliónov z nich bude v Číne.
energetický priemysel

Virtuálne elektrárne

Virtuálne elektrárne (ang.: VPP) umožňujú integráciu rôznych energetických zdrojov do centrálne riadenej siete. Digitálna inteligencia tejto centrálnej siete môže sledovať a kontrolovať distribúciu energie. To umožňuje VPP dodávať energiu z viac ako jedného zdroja energie v prípade energetickej špičky. Tento fakt je dôležitý z hľadiska vzostupu využívania energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú nie je vždy možné generovať dvadsaťštyri hodín denne; napríklad solárna energia môže byť zachytená iba v priebehu dňa, a tak je potrebný ďalší napájací zdroj, ktorý to vykryje. VPP riešenia dostávajú akumuláciu energie na novú úroveň, odstraňujú tlak z exponovaných sietí a zvyšujú spoľahlivosť sietí, aby mohli uspokojiť naše energetické potreby.

Internet budov

Pojem „internet budov“ ukazuje, ako inovatívne energetické riešenia budú nakoniec môcť byť nasadené v rámci celého „chytrého“ mesta. Digitálne riešenia umožnia, aby bola energia prerozdelená v rámci budov v sieti, čo optimalizuje distribúciu energie, využitie a efektivitu. Integrácia IT technológií do inteligentnej energetickej infraštruktúry demonštruje, ako distribúcia a spotreba budú optimalizované prostredníctvom interaktívnych sietí.
Digitálna transformácia energetického sektora, nám umožňuje vidieť budúcnosť, v ktorej sociálne inovácie integrujú obnoviteľné zdroje energie do inteligentných sietí a vytvoria spoľahlivú a čistú energiu. Sociálne inovácie poskytujú obrovské príležitosti pre podniky, spotrebiteľov a spoločnosť. Budú ich podporovať v investovaní do udržateľných riešení, ktoré znížia náklady a zvýšia ich kontrolu nad ich spotrebou energie a zároveň pomôžu životnému prostrediu a urobia svet udržateľnejším miestom na život.

Zdroj: tproportal.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...