Northvolt plánuje výstavbu ďalšej továrne na batériové moduly v Európe

Northvolt

Švédska spoločnosť Northvolt oznámila, že chce v Poľsku vybudovať továreň na industrializáciu a produkciu batériových modulov.

Druhá továreň Northvolt v Európe

Švédska spoločnosť Northvolt, ktorú založili dvaja bývalí zamestnanci konkurenčnej Tesly, oznámila, že v Európe vybuduje nové zariadenie na výrobu batériových modulov. Táto továreň by mala byť druhým európskym projektom tohto typu, keďže ešte minulý rok spoločnosť oznámila plány na vybudovanie švédskej továrne, ktorá by mala začať s výrobou v roku 2020.  Nové zariadenie bude v poľskom Gdansku a malo by sa stať najmodernejším výrobným závodom vrátane centra pre výskum a inovácie pre batériové moduly a riešenia skladovania energie.

Nové zariadenie už budúci rok

Northvolt bude na tomto projekte spolupracovať so spoločnosťou South Bay Solutions, ktorá sa špecializuje na výrobu batériových modulov. Peter Carlsson, jeden zo zakladateľov Northvolt a zároveň jej riaditeľ, k projektu uviedol, že „za uplynulý rok je možné vidieť rapídny nárast záujmu o kompletné batériové riešenia zo strany viacerých kľúčových zákazníkov. Toto nové zariadenie by malo byť prostriedkom, ktorý bude tento dopyt zásobovať.“ Výroba by preto mala začať už budúci rok a mala by vyprodukovať 10-tisíc batériových modulov za rok. Carlsson dodal, že výrobná kapacita továrne by mala postupne rásť v súvislosti s produkciou ich batériových článkov. Ich výroba by mala začať vo Švédsku v roku 2020 s pomerne nízkou výrobnou kapacitou 125 MWh za rok. Do roku 2023, kedy bude továreň kompletne hotová by sa však mala kapacita zvýšiť na 32 GWh.

Northvolt

Bude Northvolt európskou Teslou?

Nová továreň by mala v Poľsku poskytnúť 100 nových pracovných príležitostí. Batériové systémy, ktoré sa tu budú vyrábať, budú poháňať finálne produkty, ako napríklad riešenia pre skladovanie energie či ťažobné  zariadenia. Obsahujú batériové články, systém elektronickej kontroly a väčšina z nich aj ochladzovací a vyhrievací systém. Northvolt má veľké ambície konkurovať najmä ázijským výrobcom a svoje produkty bude ponúkať automobilovým výrobcom, ale aj spoločnostiam, ktoré sa venujú riešeniam pre skladovanie energie. Nedávno zároveň uzavrela partnerstvo s nemeckou BMW Group, v rámci ktorého sa bude venovať vývoju nových procesov pre recykláciu batérií a ich udržateľnou industrializáciou v Európe.

Zdroj:

https://northvolt.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail