Najvýkonnejšia veterná turbína súčasnosti je nainštalovaná pri Škótsku

veterná turbína

Veterná turbína od spoločnosti Vattenfall je taká výkonná, že jedno jej otočenie zásobí energiou priemernú britskú domácnosť na celý deň.

Najvýkonnejšia veterná turbína súčasnosti

Švédsky energetický gigant, spoločnosť Vattenfall nedávno oznámila, že úspešne nainštalovala najvýkonnejšiu veternú turbínu na svete. Táto off-shore veterná turbína s kapacitou 8,8 MW bola umiestnená v Európskom stredisku pre veternú energiu (EOWDC), ktoré sa nachádza pri škótskom pobreží pri meste Aberdeen. Turbína je prvou z 11, ktoré budú nainštalované v tomto zariadení. Je úplne prvou svojho druhu na svete, ktorá začala komerčnú prevádzku. Vattenfall pritom potvrdil, že táto turbína je jednou z dvoch, ktoré boli vybavené vylepšenými módmi pre výkon a vďaka tomu by mala generovať ešte viac čistejšej elektrickej energie. Pomocou týchto módov zlepšili obe turbíny výkon z pôvodných 8,4 MW na 8,8 MW.

veterná turbína

Projekt ohrozil Donald Trump

Spoločne by malo všetkých 11 turbín posunúť energetickú kapacitu EOWDC na 93,2 MW. Toto stredisko by tak malo produkovať až 70% dopytu elektrickej energie v Aberdeene a ročne ušetriť viac než 134-tisíc ton emisií CO2. Očakáva sa, že po dokončení projektu by malo Európske stredisko pre veternú energiu vyprodukovať ročne 312 GWh a poskytnúť tak dostatok energie pre takmer 80-tisíc domácností. Celý projekt bol pritom ohrozený súdnymi konaniami. Americký prezident Donald Trump totiž neďaleko strediska vlastní golfový klub a snažil sa preto zamedziť rozvoju tejto off-shore veternej farmy, aby nekazila výhľad na more. Nakoniec však súdne spory prehral.

veterná turbína

Ďalšie turbíny na ceste

Každá veterná turbína bola navrhnutá spoločnosťou MHI Vestas. Je vysoká 191 metrov a každá jej lopatka je 80 m dlhá. Ďalšie turbíny sú momentálne na ceste z dánskeho mesta Esbjerg prostredníctvom najväčšej lode na svete, špeciálne určenej na inštaláciu veterných turbín od spoločnosti  Swire Blue Ocean. Ako uviedol Jean Morrison, predseda Spoločnosti pre obnoviteľnú energiu Aberdeen, EOWDC je lídrom v zmysle inovácii pre sektor off-shore veternej energie a mala by pomôcť rozvoju ďalšej generácie off-shore veterných riešení. Vatenfall a MHI Vestas však nie sú jedinými lídrami na poli veternej energie. Ich hlavný konkurent, GE Renewable Energy totiž nedávno oznámil, že do roku 2021 plánuje dokončiť najvýkonnejšiu veternú turbínu s výkonom 12 MW.

Zdroj:

https://group.vattenfall.com

https://www.swireblueocean.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail