Nabíjačka elektromobilu bude súčasťou každej novej budovy vo Veľkej Británii

nabíjačka

Povinná nabíjačka pre elektromobil by mala pomôcť drastickému znižovaniu emisií v krajine do roku 2050. Britská vláda presadzuje komplexnú stratégiu Road to Zero. 

Povinná nabíjačka

Veľká Británia má ambiciózne plány na znižovanie CO2 emisií prostredníctvom zákazu predaja nových automobilov na benzínový a dieselový pohon, ktorý by mal vstúpiť do platnosti už v roku 2040. Vozidlá so spaľovacími motormi by mali nahradiť elektromobily. Zatiaľ však v krajine neexistuje infraštruktúra nabíjania, ktorá je pre úspešný rozvoj elektromobility nevyhnutná. Britská vláda preto v rámci stratégie Road to Zero predložila návrh, podľa ktorého by mala mať každá nová obytná či obchodná budova i nový stĺp verejného osvetlenia zariadenie na nabíjanie. Nabíjačka by mala byť povinnou súčasťou v prípade, že to bude účelné. Vláda chce na podporu tohto plánu vytvoriť 445-miliónový fond pre spoločnosti, ktoré vyrábajú a inštalujú nabíjačky elektromobilov.

nabíjačka

Vláda rozhodne, kde je nabíjačka vhodná

Podľa návrhu by mala samotná vláda rozhodovať o tom, či nová budova potrebuje nabíjaciu stanicu, alebo kde sa nainštaluje nová pouličná lampa s nabíjačkou tak, aby to bolo účelné. Okrem toho by mala zároveň rozhodovať o prerozdeľovaní financií na inštaláciu novej nabíjacej infraštruktúry. Vyhláška o „automatizovaných a elektrických dopravných prostriedkoch“ by mala takisto zaistiť, že nabíjačka pre elektromobil bude pri každej diaľničnej servisnej stanici a veľkých čerpacích staniciach. Chris Grayling z ministerstva dopravy uviedol, že výsledkom opatrení by nemalo byť iba čistejšie a zdravšie životné prostredie. Britská ekonomika by sa podľa neho mala prispôsobiť budúcnosti, čo môže „priniesť šancu na získanie podielu novému trhu, ktorý by do roku 2050 mohol mať hodnotu až 8,46 bilióna eur“. Dodal, že opatrenia by mali znamenať, že Veľká Británia bude mať „jeden z najkomplexnejších podporných balíkov pre vozidlá s nulovými emisiami na svete“.

Nabíjačka je nevyhnutnou súčasťou plánu

Cieľom britskej vlády je dosiahnutie úrovne skleníkových emisií z 90-tych rokov, čo znamená ich zníženie o 80% do roku 2050. V rámci pomerne rozsiahlej stratégie s (Road to Zero Strategy) predstavila viacero iniciatív, ktoré by mali prispieť k naplneniu ambiciózneho cieľa. Okrem nabíjačiek pre elektromobily, ktoré budú súčasťou nových budov, chce vláda prispieť každému majiteľovi elektromobilu sumou 500 libier (asi 556 eur), ak sa stane súčasťou nabíjacej schémy Electric Vehicle Homecharge Scheme. Zároveň chce aspoň v nejakej forme predĺžiť projekt Plug-In Car and Van Grants, ktorý umožňuje spotrebiteľom výrazne ušetriť pri kúpe nového elektromobilu. Spustiť by sa mala aj tzv. pracovná jednotka pre elektrické automobily (Electric Vehicle Energy Taskforce), ktorá by mala spojiť energetický a automobilový priemysel. Má to pomôcť lepšie plánovať a monitorovať nárast dopytu po elektrickej energii, čoho výsledkom bude postupné rozširovanie elektromobility v krajine.

Zdroj:

https://www.gov.uk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail