Na Novom Zélande testujú autonómne lietajúce taxi Cora

autonómne lietajúce taxi

Autonómne lietajúce taxi Cora dokáže pristávať vertikálne, takže nepotrebuje žiadne letisko ani pristávaciu dráhu.

Autonómne lietajúce taxi pre prepravné spoločnosti

Jeden zo zakladateľov spoločnosti Google, Larry Page (momentálne riaditeľ spoločnosti Alphabet) už pred dvoma rokmi predstavil projekt „dvoch lietajúcich áut“. Výsledok bol ale pomerne nepresvedčivý, keďže sa sľubované lietajúce auto s názvom Flyer nakoniec ukázalo iba ako jednomiestny rekreačný dopravný prostriedok na krátke presuny. Tento rok však Pageova spoločnosť Kitty Hawk predstavila autonómne lietajúce taxi Cora. „Vzdušné taxi“ je elektrický dopravný prostriedok, ktorý je namiesto individuálnym užívateľom primárne určený pre prepravné spoločnosti.

autonómne lietajúce taxi

Výkonné a spoľahlivé autonómne lietajúce taxi

Dvojmiestne autonómne lietajúce taxi Cora má v sebe zabudovaný softvér na samo-riadenie a na vertikálne vzlietnutie a pristávanie využíva 12 vrtúľ. Rovnako ako helikoptéra teda nevyžaduje pristávaciu dráhu, ale menšiu plochu, ale na rozdiel od vrtuľníka produkuje omnoho menší hluk. Vo vzduchu dosahuje Cora rýchlosť 177 km/h a to medzi nadmorskou výškou 500 a 3000 stôp (0,1 až 0,9 km). Podľa výrobcu má toto vozidlo tri nezávislé letecké počítače a aj keď sa jeden pokazí, Cora dokáže bez problémov navigovať. Každý rotor zároveň funguje nezávisle, ale v prípade, že by sa stalo niečo vážne, dopravný prostriedok ma padák, ktorý pomôže pristáť aj bez vrtúľ. S rozpätím krídiel 11 m by mala Cora dosiahnuť dolet asi 100 km.

Ostrá prevádzka už v roku 2021

Spoločnosť Kitty Hawk by chcela začať Coru využívať na komerčné účely okolo roku 2021. Pre prevádzku si vybrali Nový Zéland kvôli otvorenému prístupu k podobným projektom. O autonómne lietajúce taxi ale prejavili osobný záujem aj lokálni politici. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern totiž nedávno dala súhlas na testovanie elektrických lietajúcich prostriedkov na tomto ostrove. Takýto spôsob dopravy by zároveň mohol krajine pomôcť dosiahnuť ambiciózny cieľ zbaviť sa nežiadaných emisií do roku 2050. Je očividné, že lietajúce taxíky už nie sú iba scénami zo sci-fi filmov, ale skutočnou realitou. Ostáva už len otázkou kedy sa takýto spôsob individuálnej, ale aj verejnej dopravy stane bežnou súčasťou našich životov a riešením na večné dopravné zápchy.

Zdroj:

https://cora.aero

Zdieľajte:   Facebooktwittermail