Malá veterná elektráreň – skúsenosti z Nemecka

veterná elektráreň

Snaha o energetickú nezávislosť v oblasti bývania je nepopierateľným trendom. Okrem fotovoltiky je veľký záujem aj o informácie ohľadne veternej energie.  Svedčí o tom aj článok Domáca veterná elektráreň, ktorý bol v roku 2015 načítanejším článkom na našom portáli šetri.sk.

Okrem fotovoltických systémov a kogeneračných jednotiek je domáca veterná elektráreň ďalšou z možností produkovať na streche alebo na záhrade vlastnú energiu.

Vetrom vyprodukovaná energia môže byť spotrebovaná v samotnej domácnosti, čím sa znižuje účet za elektrinu. Prebytok elektriny môže majiteľ zariadenia predávať do verejnej elektrickej siete, podobne, ako je to na Slovensku.

Je tiež možné kombinovať zariadenia na veternú i solárnu energiu a zvýšiť tak stupeň sebestačnosti, avšak je potrebné dobre zvážiť a prepočítať, či to má zmysel. Vo výpočtoch odporúčame zhodnotiť aj využitie domácich batérií na ukladanie energie.

Malá domáca veterná elektráreň

Technológie a trhové ponuka

Pre samostatné domácnosti sú na nemeckom trhu k dispozícii najmä veterné elektrárne do 5 kilowattov (kW). Do výkonu asi 1,5 kW hovoríme o veterných mikro-elektrárňach. Tie predstavujú vzhľadom k ich menším rozmerom (približne do 4 m v priemere) najzaujímavejšiu možnosť čo do veľkosti zariadenia pre majiteľov domov a menších pozemkov. V závislosti na orientácii osi rotora existujú dva typy s rôznymi vlastnosťami.:

Os rotora horizontálna vertikálna vertikálna
Typ rotora zvyčajne 2-4 listy Darrieus rotor Savonius rotor
Účinnosť dobrá dobrá priemerná
Spustenie samospustenie bez samospustenia samospustenie
Sledovanie Veterná smerovka nie je potrebné nie je potrebné

 

Hrubé delenie veterných mikro-elektrární z hľadiska veľkosti systému môže byť nasledovné:

 • 0,2 kW = priemer 1 m, priestor od 0,5 do 1,5 m
 • 1,5 kW = priemer 3 m, priestor v rozmedzí od 2 do 4 m
 • 30 kW = priemer 15 m, priestor v rozmedzí 10 až 20 m

 

veterná elektráreň

Umiestnenie a výkon

Pri malých veterných turbínach už dvojnásobná rýchlosti vetra prináša osemnásobok výkonu. Rotor by preto mal mať možnosť otáčať sa bez obmedzenia do všetkých smerov a prúdeniu vetra by nemali brániť žiadne prekážky. To znamená, že rotor musí výrazne prevyšovať akékoľvek susediace objekty.

Základné pravidlá:

 • Priemerná rýchlosť vetra vo výške rotora: aspoň 4 metre za sekundu (m/s)
 • Výška Rotora podľa možnosti dvakrát vyššie ako susedné budovy
 • Vzdialenosti od vysokých prekážok: aspoň 20 násobok výšky prekážky
 • Dráhy veterného prúdenia a koridory domov sa môžu pozitívne ovplyvňovať

Voľne prístupné veterné mapy nemeckej meteorologickej služby (DWD) môžu slúžiť ako prvá orientácia. Pre dosiahnutie vyššej istoty plánovania sa vrelo odporúča meranie vetra na reálnom mieste, kde bude zariadenie inštalované. Tiež odporúčame vyhľadať rady skúsených odborníkov. Pre väčšie investície je nevyhnutné dlhodobé zaznamenávanie meraní, teda v priebehu aspoň jedného roka.

 

Náklady a efektívnosť

Ak chcete spočítať, koľko vás bude veterná elektráreň stáť – musíte zarátať nielen čisté náklady na obstaranie zariadenia a jeho inštaláciu, ale aj nasledujúce položky:

 • Meranie vetra
 • Poradenstvo
 • Plánovanie
 • Projektovanie a schvaľovanie
 • Uzatvorenie stavebného miesta

V závislosti na zvolenom modeli sa náklady pohybujú od 3 000 do 9000 € za kilowatt (kW) výkonu. K tomu treba počítať aj s ročnými prevádzkovými nákladmi na údržbu, opravy a poistenie vo výške 2% – 3% investičných nákladov. Životnosť malej veternej turbíny závisí predovšetkým na kvalite výrobku, umiestnení a údržbe – a pohybuje sa medzi 10 a 20 rokmi.

Malá veterná elektráreň sa z investičného pohľadu teda posudzuje podstatne komplikovanejšie, ako napr. fotovoltika a preto sa poraďte s odborníkmi skôr, než sa rozhodnete pre jej inštaláciu. Výhodou je, že dnes môžete využiť aj výhody finančného príspevku od štátu.

 

Zdroj: https://www.verbraucherzentrale.de/windenergie#technikundmarktangebot

Zdieľajte:   Facebooktwittermail