Jadrová fúzia – nekonečný zdroj čistej enerige
Úsilie vedcov pri skúmaní, ako dosiahnuť neobmedzený zdroj čistej energie za pomoci možností, ktoré ponúka jadrová fúzia sa posunulo o krok ďalej potom, čo sa vedcom podarilo „vidieť“, kam smeruje energia pri rýchlom vznietení.
Tím z University of California, San Diego a General Atomics, povedal, že vidieť tok energie im pomôže testovať spôsoby, ako zlepšiť dodávanie energie k palivovým cieľom.
Čo je jadrová fúzia
Zvládnutím jadrovej fúzie – procesu zlučovania atómových jadier, ktorý prebieha na Slnku – možno zabezpečiť neobmedzený a lacný zdroj energie. Aby sa však fúzne elektrárne dali používať v praxi, musia produkovať viac energie, ako spotrebujú, čo sa zatiaľ ukazovalo ako veľmi ťažké. Zariadenie využíva lúče najvýkonnejšieho laseru na svete na rozžeravenie a kompresiu malých kapsúl vodíkového paliva do stavu, keď nastáva fúzia.
Smeruje to k tomu, aby termojadrové reaktory nahradili súčasné jadrové štiepne reaktory. Je to možnosť využitia reakcie, ktorá nevedie k hromadeniu jadrového popola. Avšak aby rýchle vznietenie bolo úspešné, výskumníci musia zistiť, ako viesť energiu z lasera do najhustejšej oblasti paliva. Svoje zistenia publikovali v časopise Nature Physics. Tím spracoval spôsob, ako zistiť, kam sa presúva energia, keď laser zasiahne palivový cieľ.
Zelená elektrina zo Slovenska
Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine
Táto technika bola vyvinutá s použitím medených stôp vnútri kapsule paliva. Keď je lúč smerovaný na cieľ, vytvára to vysoko energetické elektróny, ktoré zasiahnu meď a donútia ju vytvoriť röntgenové lúče, ktoré môžu vedci vidieť. Spoluautor štúdie Christopher McGuffey povedal: „Kým sa nám nepodarilo vyvinúť túto techniku, bolo to, ako keby sme hľadali v tme. Teraz môžeme lepšie pochopiť, kde sa energia ukladá, a môžeme preskúmať nové experimentálne dizajny na zlepšenie dodávky energie k palivu.“
S použitím ich techniky boli vedci schopní dosiahnuť rekordnú účinnosť dodávky energie z lasera k palivu. Dosiahnutím 7 % účinnosti, zaznamenali štyrikrát lepší výsledok, ako predchádzajúce experimenty rýchleho vznietenia. „Dúfame, že táto práca otvára dvere pre ešte úspešnejšie pokusy rýchleho vznietenia,“ povedal Farhat Beg, riaditeľ Centra pre výskum v oblasti energie na UC San Diego.
Snaha vedcov, aby sa jadrová fúzia mohla stať čistým a efektívnym zdrojom energie pre svet trvá už pol storočia. Tento výskum môže znamenať významný krok k dosiahnutiu tohto cieľa.
Zdroj: ibtimes.co.uk
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...