Google ukáže každému domu, koľko peňazí dokáže ušetriť solárna energia

redakcia setri.sk

Google dlhodobo sleduje najnovšie trendy a angažuje sa v oblastiach, ktoré môžu v pozitívnom zmysle zmeniť svet. Najnovším počinom technologického giganta je projekt Sunroof, ktorý každému majiteľovi domu ukáže, koľko solárnej energie by bol schopný so solárnymi panelmi získať a aké množstvo peňazí mu solárna energia dokáže ušetriť.

solárna energia

Po zadaní svojej adresy do Google Maps získa každý používateľ sofistikovanú ilustráciu s informáciami, koľko solárnych panelov môže na svoju strechu nainštalovať a koľko peňazí by tým dokázal získať.
Veľmi jednoduchý koncept po zadaní konkrétnej adresy oznámi všetky potrebné informácie a s vašim súhlasom ich dokáže odoslať miestnym poskytovateľom solárnych panelov. Takýmto spôsobom vie Google sprostredkovať inštaláciu panelov a dopomôcť tak neistému klientovi k rozhodnutiu.
solárna energia
Prezentačné video k projektu nápadne pripomína myšlienky Elona Muska z Tesly, ktorý sám často hovorí o solárnej energií ako o “gigantickej elektrárni, ktorá vytvára energiu úplne zadarmo a pre každého.” Google ďalej prezentuje, ako môže pomôcť majiteľom domom k prvým krokom za využívaním solárnej energie.
Na blogu Carla Elkina, jedného z elitných inžinierov projektu, sa objavilo vysvetlenie, čo chce Google touto aktivitou dosiahnuť. Podľa Elkina dokáže každý potencionálny klient “vypočítať solárny potenciál svojej strechy bez toho, aby musel použiť akýkoľvek rebrík.” Jednoduchosť celého konceptu a prehľadné štatistiky potom výrazne uľahčujú ľuďom rozhodnutie, či by sa predsa mali odhodlať na inštaláciu panelov. Základnou a najdôležitejšou otázkou v tomto ohľade napokon vždy bolo, či má konkrétne miesto dostatočný potenciál pre využitie solárnej energie. Projekt funguje veľmi detailne, do úvahy berie aj orientáciu strechy, tiene z budov či dokonca stromov a miestne zvyky počasia.

Solárna energia je budúcnosťou pre rodinné domy

Elkin ďalej tvrdí, že solárna energia dokáže ľuďom ušetriť až tisíce eur. Ako vlastník solárne poháňaného domu však čoskoro zistil, že najväčším problémom ľudí sú práve pochybnosti. Ľudia považujú svoju strechu za nedostatočnú a solárne panely za príliš drahé. Google sa tento mýtus snaží vyvrátiť.
solárna energia
Ako väčšina projektov od Googlu, aj Project Sunroof štartuje v postupných vlnách. V tejto chvíli je detailné mapovanie potenciálu solárnej energie dostupné pre domy v Bostone (kde Project Sunroof vznikol), v oblasti zálivu San Francista a v Kalifornskom Fresno. Rozširovanie do ďalších oblastí doposiaľ nebolo oznámené, no pri Googli sa dá považovať za samozrejmosť.
zdroj: http://inhabitat.com/googles-project-sunroof-helps-homeowners-evaluate-their-own-solar-potential-for-free/
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/solarna-elektraren-na-streche-sa-vam-zaplati-za-pomerne-kratky-cas/
https://www.setri.sk/buducnost-solarnej-energie-perovskitove-solarne-panely-budu-lahsie-ohybne-lacne/
280815_banner_ZSE_v4-2

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...