Google ukáže každému domu, koľko peňazí dokáže ušetriť solárna energia

solárna energia

Google dlhodobo sleduje najnovšie trendy a angažuje sa v oblastiach, ktoré môžu v pozitívnom zmysle zmeniť svet. Najnovším počinom technologického giganta je projekt Sunroof, ktorý každému majiteľovi domu ukáže, koľko solárnej energie by bol schopný so solárnymi panelmi získať a aké množstvo peňazí mu solárna energia dokáže ušetriť.

Po zadaní svojej adresy do Google Maps získa každý používateľ sofistikovanú ilustráciu s informáciami, koľko solárnych panelov môže na svoju strechu nainštalovať a koľko peňazí by tým dokázal získať.

Veľmi jednoduchý koncept po zadaní konkrétnej adresy oznámi všetky potrebné informácie a s vašim súhlasom ich dokáže odoslať miestnym poskytovateľom solárnych panelov. Takýmto spôsobom vie Google sprostredkovať inštaláciu panelov a dopomôcť tak neistému klientovi k rozhodnutiu.

solárna energia

Prezentačné video k projektu nápadne pripomína myšlienky Elona Muska z Tesly, ktorý sám často hovorí o solárnej energií ako o “gigantickej elektrárni, ktorá vytvára energiu úplne zadarmo a pre každého.” Google ďalej prezentuje, ako môže pomôcť majiteľom domom k prvým krokom za využívaním solárnej energie.

Na blogu Carla Elkina, jedného z elitných inžinierov projektu, sa objavilo vysvetlenie, čo chce Google touto aktivitou dosiahnuť. Podľa Elkina dokáže každý potencionálny klient “vypočítať solárny potenciál svojej strechy bez toho, aby musel použiť akýkoľvek rebrík.” Jednoduchosť celého konceptu a prehľadné štatistiky potom výrazne uľahčujú ľuďom rozhodnutie, či by sa predsa mali odhodlať na inštaláciu panelov. Základnou a najdôležitejšou otázkou v tomto ohľade napokon vždy bolo, či má konkrétne miesto dostatočný potenciál pre využitie solárnej energie. Projekt funguje veľmi detailne, do úvahy berie aj orientáciu strechy, tiene z budov či dokonca stromov a miestne zvyky počasia.

Solárna energia je budúcnosťou pre rodinné domy

Elkin ďalej tvrdí, že solárna energia dokáže ľuďom ušetriť až tisíce eur. Ako vlastník solárne poháňaného domu však čoskoro zistil, že najväčším problémom ľudí sú práve pochybnosti. Ľudia považujú svoju strechu za nedostatočnú a solárne panely za príliš drahé. Google sa tento mýtus snaží vyvrátiť.

solárna energia

Ako väčšina projektov od Googlu, aj Project Sunroof štartuje v postupných vlnách. V tejto chvíli je detailné mapovanie potenciálu solárnej energie dostupné pre domy v Bostone (kde Project Sunroof vznikol), v oblasti zálivu San Francista a v Kalifornskom Fresno. Rozširovanie do ďalších oblastí doposiaľ nebolo oznámené, no pri Googli sa dá považovať za samozrejmosť.

zdroj: http://inhabitat.com/googles-project-sunroof-helps-homeowners-evaluate-their-own-solar-potential-for-free/

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/solarna-elektraren-na-streche-sa-vam-zaplati-za-pomerne-kratky-cas/

https://www.setri.sk/buducnost-solarnej-energie-perovskitove-solarne-panely-budu-lahsie-ohybne-lacne/

280815_banner_ZSE_v4-2

Zdieľajte:   Facebooktwittermail