Globálna produkcia batérií: musíme konať rýchlo, vyzýva Šefčovič Európsku Úniu

produkcia batérií

Produkcia batérií má strategický význam a Európska Únia musí konať rýchlo, aby si na globálnom trhu dokázala udržať svoju konkurencieschopnosť.

Produkcia batérií má pre EÚ strategický význam

Koncom mája sa uskutočnilo prvé plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu odkedy Európska Únia prijala tzv. tretí balíček mobility. V rámci neho so svojím prejavom vystúpil aj podpredseda Európskej komisie pre energiu Maroš Šefčovič. Podľa neho je produkcia batérií významným strategickým imperatívom a na to, aby si Európska Únia udržala konkurencieschopnosť na globálnej úrovni, musí konať rýchlo. Priemysel výroby batérií má okrem iného obrovský potenciál pre investície a vytváranie nových pracovných príležitostí– až 250 miliónov eur ročne. Odkazoval tak na Strategický akčný plán Európskej Únie pre batérie.

Produkcia batérií a opatrenia

Šefčovič zároveň uviedol, že akčný plán navrhuje rozsiahly súbor opatrení, ktoré zahŕňajú zabezpečenie prístupu ku kľúčovým surovým materiálom a kontrolu ich využívania. Podľa tohto plánu by mala Európska Únia lepšie rozvíjať výskum a inovácie, aby sa v budúcnosti pokryli potreby tohto priemyslu či stanoviť prísne regulačné požiadavky pre bezpečné a udržateľné batérie. Okrem toho by mala Európska Únia rozvíjať schopnosti, ktoré Európa potrebuje na vývoj a následné využívanie ďalšej generácie vysoko-výkonnej a udržateľnej technológií batérií. Európska komisia už pritom spolupracuje s členskými štátmi Európskej Únie, Európskou investičnou bankou a priemyselnými konzorciami na podporu rozsiahlych výrobných projektov v Európe, ktoré sú súčasťou tzv. batériovej aliancie Európskej Únie.

Továreň na produkciu batérií v Európe už v roku 2020

Maroš Šefčovič vo svojom prejave dodal, že „toto je posledný legislatívny balíček navrhnutý pod stratégiou energetickej únie. Je jasné, že táto energetická únia a jej prechod k čistej energii bude mať silný, dlhodobý a pozitívny vplyv na nás všetkých a na budúcnosť našej mobility. Produkcia batérií a zásadné technologické riešenia vrátane udržateľných batérií spolu s rozvojom kľúčovej infraštruktúry by nás totiž mala doviesť k trojitej nule: nulovým emisiám, nulovému preťaženiu a nulovým nehodám. Prvým zásadným míľnikom by  mohlo byť partnerstvo nemeckého konglomerátu Siemens a švédskej spoločnosti Northvolt. Spoločne plánujú výstavbu továrne na batérie, ktorá by mala byť hotová do roku 2020. Mali by sa v nej vyrábať vysoko-kvalitné lítiovo-iónové batérie, ktoré budú podľa Petra Carlssona, riaditeľa Northvolt, najviac zelenými batériami na svete.

Zdroj:

https://www.neweurope.eu

Zdieľajte:   Facebooktwittermail