Európska komisia chce začať batériovú revolúciu prostredníctvom európskej aliancie

Európska komisia

Európska komisia chce vytvoriť konzorcium, ktoré by sa malo stať Airbusom na poli batérií a konkurovať americkému a ázijskému trhu.

Európska komisia chce vyrábať batérie v Európe

V októbri sa na summite v Bruseli, ktorý zvolala Európska komisia, stretli zástupcovia automobilových a inžinierskych spoločností. Brusel by chcel vytvoriť konzorcium v štýle spoločnosti Airbus, ktoré by malo zohrať významnú úlohu pri rozvoji batériovej technológie na európskom kontinente. Ako uviedol podpredseda Európskej komisie pre energiu Maroš Šefčovič, je nutné uvedomiť si, že Spojené štáty a Čína sú momentálne jednoznačným lídrom na poli elektromobility a sú omnoho ďalej ako Európa. Dodal, že tak ako v 70-tych rokoch, keď letecké spoločnosti z celej Európy spojili sily, aby dokázali konkurovať americkej spoločnosti Boeing, tak by sme aj teraz potrebovali rovnakú spoločnosť na výrobu batérií v Európe.

Batérie sú príliš dôležité na to, aby sa dovážali

Európske firmy sa budú musieť zaviazať k produkcii batérií vo veľkom meradle. Doteraz sa totiž spoliehali na to, že dovoz lítiovo-iónových batérií z Ázie je lacnejší. Podľa Šefčoviča je ale táto technológia príliš dôležitá na to, aby sa dovážala zo zámoria. Na summite sa okrem iných stretli zástupcovia chemickej spoločnosti BASF, automobilových výrobcov Renault a Daimler či inžinieri zo spoločnosti Siemens. Aj keď európske automobilky zostavujú batériové balíky pre svoje elektromobily, región nemá žiadneho významného hráča v oblasti batériových článkov. Tie sú základnými prvkami pre batériové balíky a väčšina z nich sa momentálne vyrába v Ázii. Európska komisia ale vidí batérie ako „základ prebiehajúcej industriálnej revolúcie“ a ich rozvoj a produkcia zohrávajú strategickú úlohu pri prechode na čistú mobilitu a čisté systémy energie.

Európska komisia vyčlení 2,2 miliardy eur

Začiatkom budúceho roka by mal byť prijatý strategický plán, ktorý by mal mať formu súčasnej mapy pre batériovú alianciu Európskej Únie. Predstavený by mal byť vo februári 2018. Európska komisia vyčlenila na rozvoj iniciatív 2,2 miliardy eur. Podľa predpovedí od odborníkov z odvetvia by mal však globálny trh s batériami do roku 2025 ročne dosiahnuť 250 miliárd eur. Európske automobilky majú už teraz naplánovanú produkciu elektromobilov i keď by mala Európska únia predstaviť prísnejšie pravidlá pre emisie v roku 2021. Odhaduje sa, že do piatich rokov by mal predaj elektromobilov prevýšiť predaj áut na dieselový pohon. Momentálne je teda jasné, že by v Európe mala vzniknúť produkcia na výrobu batérií, otázkou ale ostáva kde presne. Záujem už prejavilo Nemecko, Francúzsko, ale aj Holandsko.

Zdroj:

https://www.euractiv.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail