Geotermálna energia by mala byť vďaka novej technológii dostupnejšia

geotermálna energia

Švédska spoločnosť Climeon uvádza, že vďaka ich riešeniu by sa mala geotermálna energia stať rovnako dostupnou ako solárna či veterná energia.

Geotermálna energia sa zatiaľ využíva málo

Geotermálna energia má oproti iným obnoviteľným zdrojom energie mnoho výhod. Je flexibilným a stálym zdrojom čistej energie a podobne ako energia z vetra či slnka, jej výroba neprodukuje takmer žiadne nebezpečné emisie. Súčasné technológie však limitujú jej využitie vo väčšom meradle. Veľké geotermálne elektrárne vyžadujú prístup k vode s veľmi vysokou teplotou a preto sa takéto elektrárne dajú nájsť najmä v blízkosti sopiek či veľkých vodných plôch. To sa však možno čoskoro zmení. Švédska spoločnosť Climeon totiž nedávno predstavila technológiu, vďaka ktorej by sa mohlo využívanie geotermálnej energie stať omnoho dostupnejším. Ich riešenie produkuje geotermálnu energiu aj pri nízkych teplotách.

geotermálna energia

Finančne dostupná geotermálna energia

Climeon momentálne operuje v piatich krajinách, ale potom ako energetický fond Breakthrough Energy Ventures v marci oznámil, že sa do spoločnosti chystá investovať viac než 11 miliónov eur, sa dá očakávať, že sa ich riešenie rozšíri aj do ďalších krajín. Technológia Climeon využíva na produkciu energie moduly, ktoré s objemom 8 m³ poskytnú asi 150 kW. To predstavuje dostatok elektrickej energie asi pre 200 európskych domácností. Cena takto vyrobenej elektriny však závisí od rôznych faktorov, ako sú napríklad veľkosť projektu, či dostupnosť najbližšieho zdroja tepla. Podľa technického riaditeľa Joachima Karthäusera sa v niektorých prípadoch cena za 1 MWh dostala na úroveň 40 eur, čo sa približuje cenám energie zo slnka či vetra. Ich moduly využívajú napríklad vodu z oceliarní, ktorá ochladzuje horúce kovy. Bežne by sa takáto voda ochladila a zostala nevyužitá. Moduly od Climeon ju ale dokážu využiť na produkciu energie a to už pri teplote 90°C.

geotermálna energia

Geotermálna energia pre veľké závody

Spoločnosť Climeon vznikla v roku 2011 a momentálne má hodnotu asi 400 miliónov eur. Do dnešného dňa dokončila projekty v hodnote 60 miliónov eur a podľa hovorcu majú potvrdené ďalšie objednávky v hodnote 80 miliónov eur. Financie z fondu Breakthrough Energy Ventures (BEV), ktorý založil Bill Gates, však nepôjdu priamo do spoločnosti Climeon, ale dcérskej Baseload Capital, ktorá financuje a pripravuje projekty pre Climeon. Zameriava sa napríklad na oceliarne, ktoré majú o novú technológiu záujem, ale nechcú prevádzkovať samostatnú elektráreň. Baseload Capital v takýchto prípadoch poskytuje moduly od Climeon, ktoré prevádzkuje a vlastní. Závody tak platia iba za vyprodukovanú elektrickú energiu prostredníctvom dlhodobých kontraktov. Cena jedného modulu je 350-tisíc eur a ročný poplatok 5-tisíc eur za prevádzku a softvérový manažment. Zástupca BEV dodal, že geotermálna energia z nízkych teplôt má potenciál transformovať energetický priemysel a výsledkom by mal byť signifikantný nárast objemu energie z obnoviteľných zdrojov.

Zdroj:

https://insights.climeon.com

https://qz.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail