Festival Pohoda ušetril vďaka ZSE viac ako 80 kg emisií

Najazdených 300 zelených kilometrov, nabitých 3000 mobilov a vyšliapaných 1800 nápojov. Vďaka zeleným aktivitám ZSE sa podarilo organizátorom festivalu Pohoda ušetriť takmer 80 kg emisií CO2. Solárne lampy, elektromobily a výroba elektriny vlastnými silami tak opäť prispeli k rastúcej ekologickosti Pohody.

Slovenské festivalové leto sa ani tento rok nezaobišlo bez najväčšej udalosti menom Bažant Pohoda. Hudobné festivaly už dávno nie sú len o zvučných menách, ale prinášajú návštevníkom pestré aktivity, ktoré myslia nielen na ich zábavu a pohodlie, ale aj na životné prostredie. Ani tento rok na Pohode nechýbali solárne lampy ZSE osvetľujúce areál trenčianskeho letiska či elektromobily pre organizátorov. Vzdelávacie aktivity s názvom BikeLab sa však objavili na festivale Pohoda po prvýkrát. Dvadsať stacionárnych bicyklov, ktoré šliapaním produkovali stabilný elektrický prúd, prinútili ľudí zamyslieť sa nad náročnosťou výroby elektriny a jej plytvaním.

Organizátori najazdili 300 elektrických kilometrov

Počas trvania celého festivalu mal organizačný tím Pohody k dispozícií dve elektrické autá od ZSE. Rozšírením flotily elektromobilov sa podarilo ušetriť približne 30 kg emisií CO2.

Energia zo solárnych lámp by nabila 3 000 mobilov

O lepšiu orientáciu na festivale sa v nočných hodinách staralo aj 20 solárnych lámp, ktoré sa cez deň nabíjali a od večera osvetľovali areál trenčianskeho letiska. Energia vyprodukovaná solárnymi lampami by stačila na nabitie 3 000 mobilných telefónov a využitím solárnej energie sa podarilo ušetriť ďalších 49 kg emisií CO2. Jeden človek by tak musel na bicykli šliapať približne 330 hodín, aby sám vlastnou silou rozžiaril celú Pohodu. Okrem samotného svietenia pomáhali návštevníkom orientovať sa aj v bohatom festivalovom programe – jedna z lámp slúžila ako slnečné hodiny, pričom tieň stožiara lampy na zemi ukazoval, ktorý interpret práve hrá.

ZSE-solarne-lampy

Návštevníci v stane ZSE vyšliapali až 1 800 nápojov

Návštevníci Pohody si mohli v stane ZSE sami vyskúšať, aké náročné je vyrobiť elektrinu napr. na nabitie telefónu, rozozvučanie hudby alebo prípravu nápojov. Vlastným úsilím počas trvania festivalu namiešali až 1 800 drinkov, na ktoré sa okrem iného spotrebovalo 90 kg ľadu. O „našľapanú“ hudobnú produkciu sa postaralo 480 bicyklujúcich, ktorí vlastnými silami tvorili hudbu v inštalácii SoundLab. Do šprintérskej súťaže sa zapojilo 242 pretekárov a počas tvorivých dielní návštevníci vyrobili spolu 700 odznakov. Najusilovnejší cyklisti si odniesli 3 elektrické kolobežky a 4 mestské skladacie bicykle.


 

Zdroj: www.zse.sk

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail