Faraday Future konečne odhalila svoj dlho pripravovaný elektromobil

elektromobil

Po dlhoročnom očakávaní predstavila spoločnosť Faraday Future svoj nový elektromobil FF 91, ktorý by mal mať rýchlejšiu akceleráciu ako akýkoľvek iný elektrický model.

Dlho sľubovaný elektromobil

Faraday Future po rokoch propagácie a náznakov konečne predstavila svoj elektromobil. Názov modelu je FF 91 a bol predstavený v utorok v Las Vegas. Mal by byť impozantným konkurentom pre Teslu. Podľa výrobcu však už teraz FF 91 Teslu prekonal, keďže dokáže akcelerovať z 0 na 97 km za 2,39 sekundy, pričom Model S od Tesly to zvládne za 2,5 sekundy. Vzhľadom pripomína futuristický hybrid, niečo medzi sedanom a SUV. Mal by ponúknuť luxusný interiér a vynikajúci výkon.

elektromobil

Elektromobil s impozantným výkonom a množstvom detailov

FF 91 by sa mal začať vyrábať v roku 2018 a potenciálni záujemcovia by si mali pripraviť vratnú zálohu vo výške 4700 eur. Okrem ohromujúcej akcelerácie je tento elektromobil vybavený rekordnou 130 kWh batériou, ktorá by mala poskytnúť dojazd 775 km pri jazde rýchlosťou  88,5 km/h. Batéria by sa mala nabiť do 50% asi za 4,5 hodiny. Faraday Future do tohto modelu zakomponoval rôzne technologické vymoženosti ako napríklad kameru, ktorá odomkne auto na základe rozpoznanej tváre a svetlá v interiéri, ktoré sa prispôsobia preferenciám šoféra.

Elektromobil, ktorý zaparkuje sám

Elektromobil FF 91 bude mať aj funkciu „Driverless Valet“. Tá umožní vodičom opustiť auto a sledovať ako si auto samo nájde vhodné miesto na parkovanie a zaparkuje. Takisto by malo byť schopné vyzdvihnúť šoféra na vopred stanovenom mieste a čase. Túto funkciu propagovala Faraday Future aj v prezentácii priamo na pódiu. To však vyvolalo zmiešané pocity, keďže sa elektromobil odmietol pohnúť. Zástupca spoločnosti to obrátil na žart a poznamenal, že je „dnes akési lenivé“. Neskôr to zdôvodnil nezvyčajnými rozmermi pódia. Ozývajú sa však aj hlasy odborníkov, či analytikov, ktorí tvrdia, že údaje od výrobcu nemôžu byť reálne, keďže by batéria s takouto kapacitou bola veľmi ťažká a takisto ozaj veľmi drahá. Cena zatiaľ nie je známa, ale odhaduje sa, že sa bude pohybovať okolo 170 tisíc eur. Uvidíme teda či bude Faraday Future schopná splniť to čo sľúbila.

Zdroj:

https://www.ff.com

www.bbc.com

http://www.sciencealert.com/

 

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail