Elon Musk chce zlúčiť svoje dve firmy SolarCity a Tesla

Tesla

Muskova spoločnosť Tesla ponúkla odkúpenie ďalšej Muskovej firmy SolarCity za 2,5 miliardy eur.

Tesla ako záchranca SolarCity?

Elon Musk je väčšinovým akcionárom firiem Tesla (v ktorej figuruje ako riaditeľ ) a SolarCity (v ktorej je predsedom predstavenstva) a v oboch vlastní  podiel viac ako 20%. Tento týždeň Musk, ktorý je považovaný za priekopníka v oblasti elektromobility a geniálneho vizionára oznámil, že Tesla ponúka odkúpenie SolarCity za 2,5 miliardy eur. SolarCity sa tento rok zmieta vo finančných problémoch, keďže sa jeho akciová hodnota od začiatku roka prepadáva kvôli stále väčšej konkurencii na trhu. Podľa niektorých názorov sa teda Musk snaží finančne podporiť a zachrániť SolarCity pred stále sa zväčšujúcou finančnou stratou, ale Musk povedal, že spojenie týchto firiem je logické a pre zákazníka je lepšie ponúkať produkty oboch firiem pod jednou strechou a jednou značkou. Môžu teda poskytnúť kompletný balík služieb so systémom solárnych panelov a batérií pre domácnosť a zároveň elektrické autá.

Ponuka vyvolala rôzne reakcie

Muskove rozhodnutie vyvolalo rôzne reakcie a vyústilo do raketového nárastu akcií SolarCity. Tesla po tomto oznámení, naopak  klesla o 13%. Elon Musk tvrdí, že spojeniu nestojí nič v ceste, keďže predstavenstvá oboch firiem sa zhodujú v otázke spojenia. Kritici však Muskovi vyčítajú konflikt záujmov, keďže v predstavenstvách oboch firiem sedia ľudia blízki Muskovi. Napríklad  Lyndon Rive, bratranec Muska, ktorý je riditeľom SolarCity alebo ďalší Muskov bratranec a zároveň Rivov brat, Peter Rive, ktorý je členom predstavenstva. V predstavenstve Tesly sedí okrem iných Muskových blízkych ľudí aj jeho brat, Kimbal Musk. Títo členovia predstavenstiev však, takisto ako samotný Musk, nebudú môcť o rozhodnutí hlasovať, ale morálny aspekt a otázne financovanie oboch spoločností vynára mnoho ďalších otázok a to najmä pre investorov oboch firiem. I keď sa zdá, že spojeniu už nič nebráni, SolarCity je svojimi akcionármi viazaná na vyhľadanie najvýhodnejšej ponuky a teoreticky sa teda môže stať, že príde iná spoločnosť s lepšou ponukou.  Ponuka Tesly je totiž stále nižšia ako polovica hodnoty firmy ku koncu roku 2015.

 

Elon Musk a jeho impérium Tesla

Aj keď je spojenie firiem TeslaSolarCity finančne riskantné, Musk nie je prvým riaditeľom, ktorý sa rozhodol spojiť svoje dve veľké firmy. Zdá sa, že už mu nič nestojí v ceste a dúfame, že toto spojenie prinesie výhody najmä pre zákazníkov. Ak sa však spojenie úspešne vydarí, Musk tým posilní svoju pozíciu na trhu a potvrdí svoju povesť vizionára a geniálneho obchodného magnáta.

Zdroje:

https://techcrunch.com/

http://fortune.com/

Podobné články:

Powerwall, batéria od Tesly ako záložný zdroj energie.

Nová batéria od spoločnosti Tesla, môže byť prelomom vo využívaní solárnej energie

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail