Elektrobus Proterra prekonal svetový rekord v dojazde

elektrobusy

Na jedno nabitie prešiel elektrobus Proterra 1772 km, čo je nový svetový rekord v prekonaní vzdialenosti pre akýkoľvek elektrický dopravný prostriedok.

Nový svetový rekord

Elektrobus od americkej spoločnosti Prottera dosiahol 4. septembra tohto roka svetový rekord po tom ako na jedno nabitie prešiel 1772 km (presne 1772,21 km). Rekord zatiaľ nie je zaznamenaný Guinnessovej knihe rekordov kvôli problémom s plánovaním. Testovacia spoločnosť Navistar Proving Grounds, ktorá však na priebeh dohliadala, je kvalifikovaným a objektívnym pozorovateľom. Elektrobus prekonal rekord z roku 2011, keď experimentálny nemecký elektromobil ušiel 1631,50 km za 36 hodín. V rámci elektrických autobusov bol dosiaľ aktuálny rekord 1018 km v roku 2015.

elektrobus

Rekord prekonal prekvapivo elektrobus

Možno je prekvapivé, že rekord v dojazde prekonal práve elektrobus. Spoločnosť Proterra však od roku 2015, kedy ich elektrický autobus prešiel na jedno nabitie iba 415 km, výrazne zapracovala na dojazde. Riaditeľ Proterra, Ryan Popple, uviedol, že aj keď aj keď najvýkonnejší model Catalyst E2 Max zrejme v bežnej mestskej premávke a plne naložený dosiahne iba 563 km, je jasné, že spoločnosť urobila obrovský pokrok. Teraz sa podľa neho môžu sústrediť na cenu. Aj keď je rekord pôsobivý, Prottera bude musieť nastaviť prijateľnú cenu a predávať ho vo veľkom. Doteraz sa totiž spoločnosť zameriavala najmä na jednorazový predaj, čo v takomto prípade nie je udržateľný obchodný model.

Elektrobus výrazne ušetrí náklady

Podľa spoločnosti Proterra prepravné spoločnosti pri kúpe elektrického modelu môžu už teraz ročne ušetriť asi 42-tisíc eur na pohonných látkach a údržbe. Nie je totiž potrebná výmena oleja, údržba motora a systému pohonných látok, systému na chladenie či výfukov. Bez týchto nákladov tak kupujúci môže ušetriť počas celoživotnej prevádzky až 126-tisíc eur oproti dieselovým modelom. Elektrobus Proterra stojí v základnej výbave s 321 km dojazdom 626-tisíc eur. Ceny elektrických dopravných prostriedkov však naďalej klesajú. Vďaka efektívnejším a udržateľnejším spôsobom získavania klesá aj cena elektrickej energie. Popple na základe toho predpokladá, že do roku 2025 budú aj ceny elektrobusov od Proterra nižšie a mali by byť dokonca nižšie než ceny súčasných dieselových modelov.

Zdroj:

https://qz.com

https://www.proterra.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail