Cena elektriny vo Veľkej Británii klesá, spotrebitelia budú môcť ušetriť až 43 miliárd eur

cena elektriny

Britská vláda oznámila, že cena elektriny klesá vďaka novým spôsobom jej výroby, využívania a skladovania.

Flexibilnejší spôsob využívania energie

Vo Veľkej Británii budúci rok vstúpia do platnosti nové pravidlá, ktoré by mali spotrebiteľom zjednodušiť získavanie elektrickej energie pomocou vlastných solárnych panelov. Pravidlá sa budú zároveň týkať skladovania elektriny v batériách a predaja prebytočnej energie do národnej siete. Ak budú fungovať podľa predpokladu, vláda odhaduje, že by spotrebitelia vďaka tomu mohli do roku 2050 ušetriť až 18,5- 43 miliárd eur. Britská vláda si totiž uvedomuje nevyhnutnosť zmien v rámci využívania energie. Preto chce motivovať obyvateľov ku flexibilnejšiemu spôsobu tak, aby z toho profitovali všetci. Takisto by mal byť vytvorený „batériový inštitút“, ktorý by mal financovať vybrané spoločnosti z oblasti výskumu a rozvoja batérií a ich inovácií.

Cena elektriny klesne pre majiteľov solárnych panelov

Cena elektriny sa podľa nových pravidiel zníži napríklad pre tých, ktorí umožnia kontrolu svojej práčky pomocou internetu tak, aby sa maximalizovalo využitie lacnej solárnej energie počas slnečných poobedí. Vláda dokonca podporí tých, ktorí budú súhlasiť s vypnutím svojich mrazničiek aspoň na pár minút. To by malo pomôcť vyrovnať dopyt energie počas energetickej špičky.  Odmenené by mali byť aj súkromné spoločnosti, ktoré v čase vysokého dopytu energie aspoň na čas vypnú klimatizácie. Ako prví by však mali ušetriť majitelia domov, ktorí si nainštalovali solárne panely a batérie na skladovanie energie. Ak totiž každý z miliónov obyvateľov prispeje svojou troškou prebytočnej energie, vytvoria sa z nej balíčky. Tie by sa potom mali ponúkať späť do národnej siete. Namiesto toho, aby sa predvídali časy energetickej špičky a budovali nové stanice, tak budú energetickí manažéri schopní obchodovať v tzv. Negawattoch– negatívnej energii.

cena elektriny

 

Cena elektriny klesá vďaka obnoviteľným zdrojom

Zástupca poskytovateľa elektriny vo Veľkej Británii, Ofgem, pre BBC uviedol, že súčasné pravidlá obchodovania s energiou sú pre digitálny vek zastarané a často ľudí demotivujú k flexibilnému a efektívnemu využívaniu elektriny. Pravidlá boli totiž nastavené ešte pred tým, ako spoločnosť pokročila vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie a najmä slnka. Niektorí kritici ale upozorňujú, že netreba zabúdať na bezpečnosť. Čím viac sa energetický priemysel digitalizuje, tým je zraniteľnejší voči hackerským útokom. Cena elektriny ale každopádne vďaka novým spôsobom jej získavania klesajú. Nicola Shaw z Národnej siete uviedla, že „teraz je ten moment, kedy sa skutočne mení energetický priemysel“.

Zdroj:

http://www.bbc.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail