Elektrický nákladiak od spoločnosti Thor Trucks má ambíciu konkurovať Tesle Semi

elektrický nákladiak

Elektrický nákladiak ET-One je určený na kratšie trate a na trhu by sa mal objaviť budúci rok.

Elektrický nákladiak od Thor Trucks

Koncom minulého roka predstavil Elon Musk, riaditeľ Tesly, nákladné auto Tesla Semi. To ohromilo skutočne dlhým, 800 km dojazdom, výbornou akceleráciou a technológiou regeneratívneho brzdenia na získavanie kinetickej energie. Nedávno sa však objavil ďalší elektrický nákladiak, ktorý plánuje konkurovať modelu od Tesly. Ide o plne elektrický ťahač ET-One od americkej spoločnosti Thor Trucks. Tú založil iba 25-ročný Dakota Semler. Dúfa, že sa ET-One stane vlajkovou loďou robustnej a prispôsobiteľnej línie, ktorá by mala eventuálne zahŕňať aj zásobovacie dodávky a iné pracovné vozidlá.

elektrický nákladiak

Konkurencia pre Teslu Semi

Podobne ako elektrický nákladiak Semi, má ET-One oblý a futuristický vzhľad s logom cez celú mriežku a plne elektrický motor o veľkosti volejbalovej lopty. Kapacita nákladu je 36 ton, čo momentálne na trhu dokážu uniesť iba nákladné autá tej najvyššej triedy. Ťahač od Thor Trucks má takisto na mieste palubnej dosky 22-palcový dotykový displej. Ten komunikuje s elektrickým motorom a batériovým balíkom. Na jedno nabitie poskytne asi 483 km dojazd. Spoločnosť Thor Trucks dúfa, že by sa mal ET-One objaviť na trhu už budúci rok. Základná cena by mala byť asi 150-tisíc amerických dolárov (125-tisíc eur). Tesla Semi by mal mať s rovnakým dojazdom rovnakú cenu a verzia s 800 km dojazdom by mala stáť 180-tisíc dolárov (150-tisíc eur). Ceny sú teda porovnateľné, dokonca o niečo vyššie než za modely, jazdiacie na fosílne palivá. Z dlhodobého hľadiska však ceny zohľadňujú náklady na palivo a údržbu, ktorá je pri elektrických motoroch jednoduchšia a lacnejšia.

elektrický nákladiak

elektrický nákladiak

elektrický nákladiak

Elektrický nákladiak na trhu už budúci rok

Spoločnosť Thor Trucks má momentálne iba 17 zamestnancov, ale podľa Semlera plánuje v roku 2018 elektrický nákladiak ET-One predstaviť v čo najširšom meradle pomocou ukážkových modelov. Takisto zháňajú potrebný kapitál na ďalší rast a rozvoj spoločnosti. K úspechu by však mohli prispieť aj prísnejšie pravidlá, ktoré plánuje USA zaviesť v nasledujúcich rokoch. Tie by mali nadväzovať na stratégiu z roku 2012, ktorej cieľom je obmedzenie spotreby fosílnych palív a zníženie znečistenia životného prostredia.

Zdroj:

http://www.thortrucks.com

https://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail