Elektrická rúra

Maros S.

Pôžitok z varenia, či pečenia dobrého jedla môžete vylepšiť aj tým, že ho pripravujete s ohľadom na spotrebu energie a tým aj na životné prostredie. Moderné spotrebiče ako elektrická rúra, príp. sporák, ponúkajú omnoho viac funkcií ako ich starší predchodcovia.

elektricka rura

Medzi funkcie elektrických rúr, ktoré nám pomáhajú šetriť energiu, patrí teplovzdušná funkcia, či možnosť prípravy viacerých jedál súčasne. Rozširuje sa tak efektívne využitie elektrickej energie.
Šetriť energiu môžete ľahko pri varení a pečení napríklad tým, že prispôsobíte veľkosť hrnca veľkosti varnej plochy. Ideálne na varenie na elektrickom sporáku sú hrnce s rovným dnom. Hrnce s vypuklým dnom zvyšujú spotrebu elektriny až o 30 %.
Tipy na šetrenie

  • Nepredhrievajte

Nepredhrievajte rúru, ak nemusíte. Ten, kto pri pečení rúru nepredhrieva, ušetrí až 17 % energie. Predhrievanie rúry sa odporúča len pri krehkom pečive, ako je napríklad piškótové cesto, alebo pri krátkej dobe pečenia.

  • Neotvárajte zbytočne dvierka

Ak je jedlo už v rúre, nechajte dvierka zatvorené tak dlho, ako je to len možné. Pri každom otvorení dvierok elektrická rúra stráca 20 % tepla.

Elektrická rúra – popis energetického štítku

1. Základné údaje o výrobcovi a výrobku
Názov a obchodná značka výrobku, identifikačná značka modelu výrobcu.

2. Trieda energetickej hospodárnosti 
Existuje 7 tried energetickej hospodárnosti A, B, C, D, E, F, G, pričom energetickú triedu A dosahujú energeticky najhospodárnejšie elektrospotrebiče a energetickú triedu G najmenej hospodárne elektrospotrebiče. Trieda energetickej hospodárnosti spotrebiča je uvedená vo výške príslušnej šípky.

3. Ekologická značka – kvietok
Environmentálna značka Európskej únie je udeľovaná výrobkom, ktoré počas celej životnosti, vrátane vývinu produktu, výroby, distribúcie, používania a likvidácie v porovnaní s bežnými výrobkami menej zaťažujú životné prostredie. Jednotlivé životné fázy výrobku sú hodnotené z nasledujúcich environmentálnych aspektov:

  • tvorba odpadu, znečisťovanie a poškodzovanie pôdy
  • znečisťovanie vody
  • znečisťovanie ovzdušia
  • hluk
  • spotreba energie
  • spotreba prírodných zdrojov
  • dopady na ekosystémy

4. Spotreba elektrickej energie
Spotreba elektrickej energie kWh pre funkciu pečenia (konvenčné a/alebo vnútorné prúdenie vzduchu a/alebo horúcej pary pri štandardnej záťaži. Skutočná spotreba však závisí od toho, ako je spotrebič používaný.

5. Veľkosť objemu (l)
Údaj označuje využiteľný objem rúry v litroch.

6. Veľkosť
Veľkosť je stanovená:
malý objem 12 l <= objem < 35 l
stredný objem 35 l <= objem < 65 l
veľký objem 65 l <= objem
Šípka sa umiestni v rovnakej rovine ako je príslušná veľkosť.

7. Hlučnosť
Údaj o maximálnej hlučnosti počas cyklov pečenia pri štandardnej záťaži.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.