Elektrická rúra
Pôžitok z varenia či pečenia dobrého jedla môžete vylepšiť aj tým, že ho pripravujete s ohľadom na spotrebu energie a tým aj na životné prostredie. Moderné spotrebiče ako elektrická rúra, príp. sporák, ponúkajú omnoho viac funkcií ako ich starší predchodcovia.
Multifunkčné rúry sú vybavené nadčasovými funkciami a inteligentnými programami. Môžete si tak vždy vybrať alebo optimálne kombinovať funkcie, aby ste dosiahli najlepšie výsledky. Môžete napríklad vyskúšať varenie alebo pečenie v kombinácii s mikrovlnami pre rýchlejšiu a dokonalejšiu prípravu alebo vyskúšať jeden z prednastavených receptov a potom už len počkať, kým sa rúra sama postará o celý proces.
Rozdiel medzi statickou a teplovzdušnou rúrou
Systém s odvetraním pečie rovnomerne vďaka prúdeniu vzduchu, ktorý šíri teplo rovnomerne po celej rúre. Statická rúra produkuje teplo z boku alebo zhora/zdola. Je dôležité vedieť, že bez ohľadu na to čo pečieme, používame pri teplovzdušnej rúre teploty pečenia približne o 20°C nižšie. Napr. namiesto 180°C pri statickej rúre nastavíme 160°C pri teplovzdušnej rúre.
Pečenie v teplovzdušnej rúre zaistí rýchlejšie pečenie, pokrm je potom šťavnatý a voňavý bez vysušenia. Tento typ pečenia môže byť veľmi užitočný, ak potrebujeme variť alebo piecť viac potravín súčasne, pretože sa teplo dostane do každého bodu rúry. V zásade je vhodné uprednostňovať tento spôsob pečenia pri potravinách, ktoré vyžadujú chrumkavú kôrku na povrchu: ryby, biele mäso, červené mäso, zelenina, zapečené cestoviny ale aj sladké pečivo.
Statická rúra naopak pečie pomalšie a jemnejšie a je ideálna pre jedlo, ktoré má byť dobre prepečené a suché vo vnútri. Napr. kysnuté pokrmy a múčniky, „pomáha dobre nakysnúť“, pizze, focaccii, ale aj pre torty, koláče, sušienky, pusinky a piškótové torty a tzv. španielsky chlieb.
Varenie a pečenie pomocou pary
Niektoré rúry ponúkajú aj možnosť varenia alebo pečenie v pare. Je to jeden z najzdravších spôsobov prípravy potravín. Varenie aj pečenie v pare je založené na princípe beztlakovej pary pri teplote nižšej ako 100 °C a jedlo nie je potrebné nijako špeciálne ochucovať. Varenie alebo pečenie v parnej rúre totiž dokáže zachovať veľké množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov v potravinách a farba pripraveného jedla, a najmä jeho chuť zostávajú charakteristické pre daný druh potraviny.
Vo väčšine multifunkčných rúr sa para môže kombinovať s bežným horúcim vzduchom, a preto sa môže používať nielen na varenie, ale aj na pečenie v pare. Ak sa teda chystáte upiecť svoj obľúbený koláč, môžete najprv kombinovať horúci vzduch s parou, ktorý zvýrazní krehkosť a vláčnosť sladkého pečiva, potom na konci pečenia môžete vypnúť funkciu pary a dopiecť pokrm len pomocou horúceho vzduchu, čím dosiahnete krásne chrumkavú kôrku.
Sušenie v teplovzdušnej rúre
Ak nemáte sušičku potravín, jednou z možností sušenia potravín je sušenie v teplovzdušnej rúre. Potraviny vďaka tomu dokážete uskladniť na dlhú dobu, pretože v suchých potravinách sa nevytvárajú plesne, baktérie ani kvasinky. Okrem toho, ak vyskúšate domáce sušenie v teplovzdušnej rúre, vyhnete sa prítomnosti oxidu siričitého, ktorý sa bežne pridáva do priemyselne sušených potravín.
Tipy na šetrenie
Medzi funkcie elektrických rúr, ktoré nám pomáhajú šetriť energiu, patrí teplovzdušná funkcia, či možnosť prípravy viacerých jedál súčasne. Rozširuje sa tak efektívne využitie elektrickej energie.
Šetriť energiu môžete ľahko pri varení a pečení napríklad tým, že prispôsobíte veľkosť hrnca veľkosti varnej plochy. Ideálne na varenie na elektrickom sporáku sú hrnce s rovným dnom. Hrnce s vypuklým dnom zvyšujú spotrebu elektriny až o 30 %.
- Nepredhrievajte
Nepredhrievajte rúru, ak nemusíte. Ten, kto pri pečení rúru nepredhrieva, ušetrí až 17 % energie. Predhrievanie rúry sa odporúča len pri krehkom pečive, ako je napríklad piškótové cesto, alebo pri krátkej dobe pečenia.
- Neotvárajte zbytočne dvierka
Ak je jedlo už v rúre, nechajte dvierka zatvorené tak dlho, ako je to len možné. Pri každom otvorení dvierok elektrická rúra stráca 20 % tepla.
Zelená elektrina zo Slovenska
Najľahší spôsob, ako mať zelenší domov. Zistiť viac o Zelenej elektrine
Elektrická rúra – popis energetického štítku
1. Základné údaje o výrobcovi a výrobku
Názov a obchodná značka výrobku, identifikačná značka modelu výrobcu.
2. Trieda energetickej hospodárnosti
Väčšina veľkých spotrebičov je označená energetickým štítkom. Používajú sa v rámci celej EÚ a zavedené boli v roku 1996. Údaje na štítku vám poskytnú informáciu o tom, koľko energie daný spotrebič spotrebuje. Máte tak možnosť vyberať si nielen podľa funkcií, ale aj podľa energetickej úspornosti. Najúspornejšie rúry sú označené A+++, najmenej úsporné patria do energetickej triedy D.
3. Ekologická značka – kvietok
Environmentálna značka Európskej únie je udeľovaná výrobkom, ktoré počas celej životnosti, vrátane vývinu produktu, výroby, distribúcie, používania a likvidácie v porovnaní s bežnými výrobkami menej zaťažujú životné prostredie. Jednotlivé životné fázy výrobku sú hodnotené z nasledujúcich environmentálnych aspektov:
- tvorba odpadu, znečisťovanie a poškodzovanie pôdy
- znečisťovanie vody
- znečisťovanie ovzdušia
- hluk
- spotreba energie
- spotreba prírodných zdrojov
- dopady na ekosystémy
4. Spotreba elektrickej energie
Spotreba elektrickej energie kWh pre funkciu pečenia (konvenčné a/alebo vnútorné prúdenie vzduchu a/alebo horúcej pary pri štandardnej záťaži. Skutočná spotreba však závisí od toho, ako je spotrebič používaný.
5. Veľkosť objemu (l)
Údaj označuje využiteľný objem rúry v litroch.
6. Veľkosť
Veľkosť je stanovená:
malý objem 12 l <= objem < 35 l
stredný objem 35 l <= objem < 65 l
veľký objem 65 l <= objem
Šípka sa umiestni v rovnakej rovine ako je príslušná veľkosť.
7. Hlučnosť
Údaj o maximálnej hlučnosti počas cyklov pečenia pri štandardnej záťaži.
Zdroje: Europa.eu, Candy-home.com, Alza.sk, Kombo.sk,
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...