Ekologická doprava: autobus poháňaný odpadom

Lukas P.

Na svete dnes asi neexistuje mesto, ktoré by sa nezaoberalo významom, ktorý má ekologická doprava. Vďaka prehustenej a neekologickej doprave nie je žiaľ kvalita ovzdušia na uspokojivej úrovni. S týmto problémom sa však rozhodli popasovať vo Veľkej Británii a dnes už majú autobus, ktorý na svoj pohon využíva to, čo by asi nikto z nás nečakal. Čo to teda je?

ekologická doprava

 Aj napriek tomu, že sa vám to bude možno zdať trocha zvláštne, tento autobus posúva ekológiu verejnej dopravy na úplne inú úroveň. Plyn (tzv. biometán), ktorý tankuje je vyrobený z vecí, ktorými je naša planéta priam preplnená: potravinový odpad a ľudské splašky. V prípade tohto autobusu sa teda podarilo prelomiť bariéru nutnosti drancovanie prírodných zdrojov a znečisťovania životného prostredia okolo nás.  

Ekologická doprava pre verejnú sféru

Tento autobus môžete vidieť vo Veľkej Británii, konkrétne na trase Bath – letisko Bristol. Pre mesto Bristol má obrovský význam do budúcnosti, najmä ak hovoríme o zelenšej a lacnejšej verejnej doprave. Mesto má o tento projekt veľmi záujem a preto plne dohliada nad zberom odpadu z domácností, supermarketov a potravinárskych firiem každý rok.
Pre pasažierov je k dispozícii 40 miest, na plnú nádrž (zodpovedá ročnému odpadu 5 ľudí) dokáže tento autobus prejsť až 300 km. Je tiež dôležité poznamenať, že tento autobus produkuje menej emisií CO2 pri spaľovaní biometánu v porovnaní s naftovými motormi, čo teda dokáže nielen zlepšiť kvalitu ovzdušia v mestách, ale aj možno upriamiť našu pozornosť na rôzne ďalšie možnosti jeho využívania. Tento autobus je taktiež skutočným dôkazom toho, že splašky a potravinový odpad dokážu byť tiež veľmi dobre využiteľným zdrojom = palivom.
ekologická doprava

Prečítajte si aj: Supermarket si vyrába elektrinu z nepredaných potravín
Potraviny, ktoré nie sú vhodné pre ľudskú konzumáciu sa musia zbierať v oddelených nádobách, následne sa recyklujú do tzv. biometánu, čiže nie sú zbytočne odvážané na skládky alebo spaľované v spaľovniach. Biometán sa vytvára cez tzv. „anaerobic digestion“ v čističke odpadových vôd v Bristole a naviac sa tento plyn používa nielen na pohon autobusov, ale sa stal aj súčasťou vnútroštátnej siete zo zemným plynom, ktorá dodnes takto dokáže zásobovať plynom okolo 8500 domov. Takáto spotreba v súčasnosti pohltí okolo 75 mil. m3 splašiek a okolo 35 000 ton potravinového odpadu ročne. Tento plyn dokáže v súčasnosti nahradiť okolo 10 % spotreby každej domácnosti.
Na záver treba povedať, že takýto zaujímavý spôsob využívania bežne dostupných a najmä lacných zdrojov (splašky a potravinový odpad) dokáže pomôcť nielen ekologickejšej doprave ale aj neustále sa zvyšujúcej potrebe nových spaľovní a skládok odpadov. Niekto nemôže pochybovať o tom, že ekologická doprava je trendom budúcnosti.

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.